Derékfájdalom

Derékfájdalom

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A húzódásból, cipekedésből adódó derékfájás általában otthoni kezeléssel javul, de tartós fájdalom esetén érdemes felkeresnünk orvosunkat, hiszen akár betegség tünete is lehet.

A derékfájdalom hátterében leggyakrabban a meghúzódott, letapadt, görcsös gerincmerevítő izmok állnak, amit elsősorban a nem megfelelő emelés, cipekedés vagy egy hirtelen rossz mozdulat hatására kialakuló fájdalom jelez.

Mit tehetünk a derékfájdalom enyhítéséért?

Masszázs

A fájdalom helyére gyakoroljunk nyomást kb. egy percig, majd kezdjük el dörzsölgetni körbe-körbe. Ez sokszor kellemetlen lehet, de vigyázzunk, ha fájdalommal jár, hagyjuk abba!

Hideg terápia

20 percig helyezzünk hideg borogatást a kisugárzó területre, amely csökkentheti a gyulladást és segíthet ellazítani az izmokat.

Víz és elektrolit utánpótlás

A fájdalmat okozhatja a dehidratáltság is, ezért fogyasszunk bőségesen vizet vagy elektrolitokkal dúsított sportitalt.

Nyújtás

Enyhülést hozhat, ha finomat nyújtjuk az érintett területet. Ez történhet cicahát pózban vagy hanyatt fekve, a csípőt finoman emelgetve.

Ha a fájdalom a fenti technikáknak köszönhetően sem enyhül, lehet, hogy komolyabb probléma áll a háttérben. A derékfájdalmat ugyanis ízületi porckopás, csontritkulás, isiász, gerinccsatorna szűkület, csigolyabántalom, csigolyaízületi gyulladást, szpondilolisztézis és gerincsérv is okozhatja.

Mikor szükséges orvoshoz fordulni?

  • ha a derékfájás folyamatos, intenzív, különösen fekvő helyzetben vagy éjszaka;
  • az egyik vagy mindkét lábba kisugárzik;
  • az egyik vagy mindkét láb gyengeségét, zsibbadását, érzéskiesését okozza;
  • széklet-, illetve vizeletürítési panaszokat okoz;
  • hasi fájdalommal vagy pulzáló érzéssel, illetve lázzal társul;
  • esés vagy a hátat ért ütést követően alakul ki;
  • korábban már volt daganatos megbetegedésed, 
  • a derékfájás indokolatlan fogyással társul;
  • csontritkulásod van;
  • rendszeresen szteroidot kapsz

Útmutató

  • A derékfájás általában otthoni kezeléssel javul, bizonyos esetekben azonban szükséges az orvosi vizsgálat.
  • A derékfájdalom hátterében leggyakrabban a meghúzódott, letapadt, görcsös gerincmerevítő izmok állnak, amit elsősorban a nem megfelelő emelés, cipekedés vagy egy hirtelen rossz mozdulat hatására kialakuló fájdalom jelez.
  • Ha a fájdalom az otthoni praktikák bevetése után sem enyhül (masszázs, nyújtás stb), forduljunk reumatológus szakorvoshoz.
Derékfájdalom - Részletesen a témáról
Tippek a légkondi okos használatához
Nem csak fej- és torokfájás, de ízületi fájdalmak is jelentkezhetnek a légkondicionáló nem körültekintő használata miatt.
Hogyan kezelhető a gyermekkori sokízületi gyulladás?
Tévhit, hogy az ízületi betegségek csak az idősebb generációt sújtják, ugyanis van olyan sokízületi gyulladás, amely kimondottan a gyerekeket érinti. Mit tehetünk ilyenkor?
Mikor forduljunk urológushoz, és mikor nephrológushoz?
Vesefájdalom, vesekő vagy egyéb vesetáji panaszok esetén felmerülhet a kérdés, hogy urológushoz vagy nephrológushoz forduljunk. Az alábbiakban összeszedtük, hogy mikor, melyik szakterület segíthet.
Milyen étrend ajánlott csontritkulás esetén?
A csontritkulásra ajánlott diéta elsődleges célja az optimális csúcscsonttömeg elérése, a csontvesztés lelassítása. Mire figyeljünk, ha csontritkulásban szenvedünk?
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is egyre gyakoribb.
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint tizedének van szüksége műtéti megoldásra.
Gyógyulhat-e spontán a gerincsérv?
Nem kell azonnal kétségbeesni, ha a vizsgálatok során kiderül, hogy sérvünk van, ugyanis az esetek többségében a gerincsérv jól kezelhető probléma. Mit tehetünk?
Honnan tudhatjuk, hogy mérgező munkahelyen dolgozunk?
Időnként mindenkivel előfordul, hogy rossz napja van a munkahelyen, de vannak olyan helyek, amelyek ellehetetlenítik azt, hogy bármikor is jól érezzük magunkat. Hogyan ismerhetjük fel, hogy mérgező munkahelyen dolgozunk, és mit tehetünk ellene?
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Mi csökkentheti a gyulladást és segíthet ellazítani az izmokat?
Hasznos lehet
Miért érdemes kipróbálni az állítható magasságú íróasztalt?
A járvány elindította az otthoni munkavégzés optimalizálására irányuló törekvést. A hátfájás minimalizálása és a termelékenység maximalizálása érdekében érdemes lehet kipróbálni az állítható...
Mit tegyek, ha gyakran fáj a derekam?
A derékfájdalom az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz, ami ha túl gyakran fordul elő, nagymértékben megnehezítheti életünket. Mit tehetünk ellene?
Hogyan előzheted meg a hátfájást kismamaként?
Ha fájdalmat érzel a hátad felső és alsó részénél, tudd, hogy nem vagy vele egyedül. A hátfájás az egyik leggyakoribb kellemetlenség a kismamaságban.
Derékfájás - Mikor van szükség gyógytornára és mikor nem?
Nagyon elterjedt kép van a fejünkben, hogy ha fáj a derekunk, akkor akár életünk végéig gyógytornázni kell. Megállás nélkül erősíteni és nyújtani. De mikor lehet igazán szükség a gyógytornára és...