Pszichológia ellátás
Mikor forduljunk pszichológushoz?
Válás, családi tragédia, munkahely elvesztése…mind olyan élethelyzet, amivel nem könnyű megbirkózni, de vajon mikor szükséges szakember segítségét igénybe venni? A válasz egészen egyszerű: ha azt érezzük, hogy negatívan befolyásolja a mindennapjainkat, akadályozza azt, hogy boldogok legyünk, szorongást, félelmet vagy szenvedést élünk át általa. Amennyiben úgy érezzük, hogy a nehézségeket nem tudjuk magunk, vagy a család és a barátok segítségével megoldani, forduljunk szakemberhez.
Milyen konkrét problémákkal érdemes szakemberhez fordulni?
Az alábbi tünetek, élethelyzetek esetén, érdemes felkeresnünk pszichológust és/vagy pszichiátert:
- pánikzavar,
- szorongás,
- fóbiák,
- párkapcsolati vagy egyéb kapcsolati problémák,
- depresszió,
- hangulati zavarok,
- alvászavar,
- önértékelési problémák,
- trauma,
- poszttraumás stressz szindróma,
- kapunyitási/kapuzárási nehézségek,
- pszichoszomatikus megbetegedések,
- indulatkezelési vagy egyéb viselkedésbeli problémák.
Mi történik a pszichológusnál?
Mondhatnánk azt is, hogy két ember beszélget, de ennél azért több. Egy védett térben bármely gondolatunkat, érzésünket elmondhatjuk egy olyan embernek, aki értő, speciális figyelemmel hallgat meg csak minket, majd utána nem meséli el másoknak. Megért, támaszt nyújt és bíztat, segítségével megszületnek bennünk a válaszok, amelyek megoldják problémáinkat. Csodát tenni természetesen a pszichológus sem tud, de szakértői figyelmével rávilágíthat olyan dolgokra, amikkel foglalkoznunk kell mentális egészségünk érdekében.
A terápia időtartama és gyakorisága a megbeszéltektől függ, általában hetente, kéthetente egy-két órát vesz igénybe. Azonban azzal fontos tisztában lennünk, hogy ez nem olyan, mint egy akut testi probléma. Vagyis senki nem tudja megmondani, hogy három ülésre lesz szükség és elmúlik a szorongás. Aktív lelki munkával azonban hatalmas fejlődés érhető el.
A pszichológia ellátás nemcsak mentális betegeknek való!
A pszichológiai szakrendelésen nemcsak mentális zavarban szenvedők vehetnek részt, hanem olyan egészséges emberek is, akik önismeretüket vagy viselkedésüket szeretnék fejleszteni, kapcsolataik minőségén változtatni, esetleg egy adott területen felmerülő problémát megoldani.
Forrás: When to Consult a Psychologist (HealthLine)