Emlők

Emlők

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Az emlő tejutakból, mirigyekből és zsírszövetből épül fel, melynek alakja és nagysága egyénenként eltérő. Férfiak esetében a tejmirigyek csatornái vakon végződnek. Az emlőben - akárcsak az emberi test más szerveiben – létrejöhetnek elváltozások. 

Fibroadenoma

Ez az elváltozás főleg a 30 év alatti nőket érinti. A mellben göb (vagy göbök) alakul ki, amely nem fájdalmas, azonban tapintása könnyen összetéveszthető a daganattal. Kezelése általában műtéti kimetszéssel történik, főleg, ha mindkét mellben megtalálható.

Phylloid tumor

Gyakorlatilag ez egy hatalmasra nőtt fibroadenoma, amely jellemzően idősebb korban, főként a menopauza előtt jelenik meg. Kialakulhat belőle rosszindulatú daganat, ezért kezelése szintén kimetszéssel történik. Jellemző a kiújulása, ezért szükséges a rendszeres kontrollvizsgálat.

Emlőtályog

Általában a szoptatás ideje alatt jelentkező elváltozás. Kialakulásának oka gyakran az elzáródott tejmirigy vagy a tejcsatorna gyulladása. Az emlő vörös, duzzadt és fájdalmas. Orvosa általában antibiotikumot ír fel, szükség esetén sebészeti beavatkozásra is sor kerülhet. 

Emlőciszta

Általában 35 éves kor után jelentkezik, a menopauza után azonban csökken a megjelenés esélye. Kezelése általában a cisztában lévő folyadékgyülem leszívásával történik, de előfordulhat spontán felszívódás is. Műtéti beavatkozásra akkor kerül sor, ha a szövettani vizsgálat során a ciszta folyadéktartalma rosszindulatúságra utal, illetve ha a ciszta fala nem egyenletes.

Intraductalis papilloma

Fő tünete a bimbó tejszerű vagy véres váladékozása. Jellemzően a menopauza bekövetkezte előtti időszakban alakulhat ki. Az elváltozást, amely a bimbóudvar alatt található, sebészi úton metszik ki.

Adenosis sclerotisans

Általában a menopauzát megelőző időszakban jelentkezik, mely gyakran jár fájdalommal. Mindenképp fontos a szövettani vizsgálat, ugyanis, ha jóindulatú, nem szükséges sebészi beavatkozás, viszont folyamatos követést igényel. 

Zsírnekrózis

Ez az emlő egyik legritkább betegsége. Tünetei, hogy a bőr és a bimbó behúzott. Sokszor okozza trauma, korábbi emlőműtét vagy sugárkezelés.  Ha nem igazolódik be a rosszindulatúság, szoros megfigyelés javasolt.

Gynecomastia

A férfiaknál előforduló leggyakoribb emlőelváltozás, mely során nőies emlő fejlődik ki. Fontos, hogy mihamarabb orvoshoz forduljon, ha fájdalmat, nyomásérzékenységet, váladékozást tapasztal. 

Mellrák

A betegség nemcsak nők, hanem férfiak körében is előfordulhat. A mielőbbi felfedezés érdekében fontos a rendszeres önvizsgálat és a szűrővizsglatokon való részvétel, így nagymértékben javulnak a gyógyulási esélyek is.

Útmutató

  • Az emlők rendszeres önellenőrzésével sokat tehetünk az elváltozások korai felismeréséért.
  • Táplálkozzunk egészségesen, sportoljunk rendszeresen, mellőzzük a káros szokásokat (pl. dohányzás).
  • Évente járjunk szűrővizsgálatra, de panasz esetén azonnal forduljunk orvoshoz.
Emlők - Részletesen a témáról
Mellvizsgálat lépésről lépésre
Az emlők rendszeres önvizsgálatát érdemes havonta egyszer elvégezni, ugyanis ezzel a mellrák kialakulása korai stádiumban észlelhető, ami nagymértékben növeli a gyógyulási esélyeket. De hogyan tegyük mindezt?
Mit együnk a mellrák kockázatának csökkentéséért?
Összeszedtük azokat a magas antioxidáns tartamú ételeket, amelyek segíthetnek csökkenteni a mellrák kialakulásának kockázatát. Melyek ezek?
Hogyan ismerheted fel, hogy nem a megfelelő melltartót viseled?
A rosszul megválasztott melltartó nemcsak nyak- és hátpanaszokat okozhat, hanem a vér- és a nyirokkeringést is befolyásolhatja, ezért kiemelten fontos, hogy megfelelő méretű és fazonú darabot viseljünk a hétköznapokban. Hogyan ismerjük fel, ha rosszul választottunk?
Hogyan okoz a mellimplantátum műtét fejfájást?
A plasztikai műtétek között a leggyakoribb beavatkozás a mellimplantátum. A műtétet követő fél évben az esetek több mint 50%-ban kialakul az úgynevezett “mellműtét utáni fájdalom szindróma”. Hogyan képes egy ártalmatlan kis vágás a mellkason, akár évekkel később komplikációkat okozni? Miért nehezen diagnosztizálható?
Hogyan előzhetjük meg a mellimplantátum okozta fájdalmat?
A műtétet követően, a sebgyógyulás után az egyik legfontosabb feladat a hegkezelés és a mellkas/vállöv mobilitásának fenntartása. hogyan tegyük mindezt?
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
A mellrák csak a nőket érinti?
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Hogyan előzhetjük meg a mellimplantátum okozta fájdalmat?
A műtétet követően, a sebgyógyulás után az egyik legfontosabb feladat a hegkezelés és a mellkas/vállöv mobilitásának fenntartása. hogyan tegyük mindezt?
Hogyan okoz a mellimplantátum műtét fejfájást?
A plasztikai műtétek között a leggyakoribb beavatkozás a mellimplantátum. A műtétet követő fél évben az esetek több mint 50%-ban kialakul az úgynevezett “mellműtét utáni fájdalom szindróma”. Hogyan...