Neurofiziológiai vizsgálat
Az izomműködés során az idegek elektromos jeleket bocsátanak ki, amelyek az információkat továbbítják az agyból, illetve az agyba. Amennyiben az idegrendszerben vagy az izomműködésben valamilyen sérülés vagy betegség áll fenn, ez a jeltovábbítás lassulhat. Az ENG (elektroneurográfia) és az EMG (electromyográfia) neurofiziológiai vizsgálatokkal az idegkárosodás mértékéről kaphatunk információt.
Mit vizsgál az ENG, és mire jó az EMG vizsgálat?
- Az ENG feltérképezi az elektromos jelek továbbításának – így az ideg – működését. Amennyiben az ideg sérült, a jeltovábbítás lassabb és/vagy gyengébb, az ideg különböző helyeken történő stimulálásával meghatározhatóvá válik az idegsérülés pontos helye.
- Az EMG eljárás során az orvos az izmokból – és az azt ellátó idegekből - származó jeleket vizsgálja.
Milyen tünetek esetén lehet indokolt a neurofiziológiai vizsgálat?
Amennyiben a nyaki-, háti-, ágyéki területen, továbbá a végtagokban az alábbiakat tapasztaljuk:
- adott terület fájdalma,
- kisugárzó fájdalom,
- izomgyengeség,
- zsibbadás.
Mire figyeljünk a vizsgálat előtt?
A vizsgálatot egy előzetes konzultáció előzi meg. Minden esetben jelezzük kezelőorvosunknak, ha az alábbiak bármelyike fennáll:
- láz, hidegrázás vagy egyéb gyulladásra utaló tünet van a szervezetünkben,
- vérhígítót szedünk,
- tüdőbetegség,
- vérzékenység,
- pacemaker,
- korábbi műtétek,
- izomgyengeség.
Hogyan készüljünk a vizsgálatra?
A vizsgálat fájdalommentes, különösebb előkészületet nem igényel, nincs mellékhatása. Fontos azonban, hogy a vizsgálat előtti tisztálkodás után ne használjunk a bőrünkön krémet, testápolót vagy egyéb anyagot (pl. púder, hintőpor) az elektródák akadálytalan felhelyezése és a tökéletes jeltovábbítás érdekében. A vizsgálat időtartama kb. 40-60 perc.
Útmutató
- A neurofiziológiai vizsgálatokkal az ideg- vagy izomrendszer állapotáról, idegkárosodás mértékéről kaphatunk információt.
- A vizsgálat körülbelül 40-60 percet vesz igénybe, fájdalommentes, különösebb előkészületet nem igényel.
- A vizsgálat után a betegek orvosi szakvéleményt, illetve leletet kapnak, amely alapján kialakítható az egyénre szabott terápia.