Allergia

Allergia

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Számos allergén okozhat problémát az emberi szervezetre, ezért az allergia egy viszonylag gyakran előforduló kórkép. Bármely életkorban kialakulhat, nőket és férfiakat egyaránt érintheti a probléma.

Mi is az allergia?

A szervezet immunrendszerére egyes antigének olyan hatással vannak, hogy az átlagostól jóval nagyobb immunválasz indítanak meg, s amikor az antigén újra a szervezetbe jut, a nagyobb mennyiségű ellenanyaggal szemben az antigén heves reakcióba lép, s ennek hatására hisztamin szabadul fel, amely különböző tüneteket képes kiváltani. Ilyen tünetek lehetnek:

  • gyulladásos bőrkiütések
  • ödéma
  • asztma,
  • hasmenés
  • súlyos keringési elégtelenség

Azt az antigént, ami ilyen hatásokat indít el a szervezetben allergénnek nevezzük.

A tünetek legtöbbször az allergén behatolási helyén jönnek létre: ha a légutakon keresztül jut be pl. virágpor, toll vagy bármely más allergén, akkor legtöbbször allergiás nátha vagy asztma formájában jelenik meg, ha bőrön keresztül szívódik fel, akkor bőrelváltozásokat tapasztalhatunk, ha pedig a tápcsatornán keresztül jutnak be a különböző allergének (pl. tej, mogyoró), akkor allergiás hasmenés a leggyakoribb panasz.

Leggyakoribb allergének, a különböző:

  • gyógyszerek,
  • pollenek,
  • ételek,
  • fém és fogászati termékek, készítmények,
  • háziporatka,
  • rovarcsípés,
  • kutya, macskaszőr

Keresztallergia

Allergiás panaszok akkor is előfordulhatnak, ha közvetlenül nem érintkezünk az allergénnel, ilyenkor keresztallergiára gyanakodhatunk. Ebben az esetben az allergén kémiai szerkezetéhez nagyon hasonló anyagokra is fokozott érzékenység alakulhat ki, amely tüneteket okozhat (pl. parlagfű – paradicsom).

Útmutató

  • Amennyiben allergiás reakciót tapasztalunk, mielőbb forduljunk orvoshoz, hogy különböző vizsgálatokkal felderítsék azt az allergén(eke)t, amire érzékenyek vagyunk.
  • Az allergiát elsősorban az allergén anyag kiiktatásával, elkerülésével kezelhetjük, ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor tüneti kezelést alkalmazhatunk, melyben a kezelőorvosunk lehet segítségünkre.
Allergia - Részletesen a témáról
Tanácsos-e a parlagfű allergiát parlagfűvel kezelni?
Sokakat elbizonytalanítanak az évről évre megjelenő, magukat „természetes” módszerként hirdető megoldások az allergia kezelésére. Ennek egyik szélsőséges példája, amikor az allergiás számára annak a növénynek, vagy a főzetéből készített tea, lekvár rendszeres fogyasztását javasolják, amire allergiás. De vajon valóban javasolt-e ez a módszer?
Keresztallergia vagy ételallergia?
Sajnos jellemző, hogy a betegek gyakran öndiagnózis alapján feleslegesen diétáznak. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondja, milyen veszélyei lehetnek ennek.
Allergiás tünetek – mikor kell orvoshoz fordulni?
Mit is nevezünk allergiának? Mi okozza? Miért lehet veszélyes? A Semmelweis Egyetem ismeretterjesztő anyagából megtudhatjuk a legfontosabb allergiával kapcsolatos tudnivalókat.
Akár egy hét alatt is kialakulhat orrcseppfüggőség
Állandó orrdugulás, gyakori orrvérzés, irritált nyálkahártya: ezeket a tüneteket a vény nélkül kapható orrspray-k túlzásba vitt használata is okozhatja. A Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa arról is tájékoztatott, hogy a függőség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat.
Mit tegyek, ha asztmára gyanakszom?
Asztma felnőttkorban is jelentkezhet, akár önálló betegségként, akár légúti allergia mellett is kialakulhat. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont elmondta, hogy milyen tünetekkel javasolt orvoshoz fordulni, és hogyan zajlik a kivizsgálás.
Milyen tüneteket tapasztalhatunk ételallergia esetén?
Málna, görögdinnye, őszibarack – gyümölcsök, amelyek a szervezet számára nélkülözhetetlen vitaminokat tartalmaz, azonban allergiás reakciókat is okozhat, amelyek csecsemő- és gyermekkorban is előfordulhatnak. A tünetek röviddel az étel elfogyasztása után jelentkeznek – az enyhétől az egészen súlyosig.
Náthás vagyok vagy allergiás?
Tüsszögés, szemviszketés, orrfolyás, orrdugulás – aki először tapasztalja az allergia tüneteit, könnyen hiheti, hogy náthás. Ám ha a panaszok huzamosabb időn át sem javulnak, esetleg tavaly is az évnek ebben az időszakában jelentkeztek, akkor gyanakodhatunk allergiára.
Hogyan lehetünk újra kipihentek, ha allergiával küzdünk?
Ha allergiásként egyre több kávé ellenére napközben is csak aludnánk, lehet, hogy a szénanátha mellékhatásától szenvedünk. Mit tehetünk ilyenkor?
Ajánlott gyógyszer
Hasznos lehet
Porallergia
Nem számít, hol él, szinte lehetetlen elkerülni a porral való érintkezést. Amikor belélegzi a levegőben lévő port, az immunrendszere tévesen káros anyagként azonosíthatja, és hisztamin nevű vegyi...
Állandó orrfolyás? Lehet, hogy nem allergia
Ahogy a téli betegségekről a tavaszi, nyári allergiákra térünk át, az orrfolyás örökösnek tűnhet. Ha úgy találja, hogy az allergiás gyógyszerek nem segítenek a csepegésben, itt az ideje fontolóra...
Honnan tudhatom, hogy gyógyszerallergiám van?
Gyógyszerallergia esetén az immunrendszer idegen anyagnak (antigénnek) tekinti a gyógyszerkészítmény egyik összetevőjét és ellenanyagot (antitestet) kezd termelni ellene. Az így kialakult komplex...
Hajfesték okozta allergiás reakciók
A hajfestés nem mindig olyan ártalmatlan, mint gondolnánk, sok esetben irritációt, heves allergiás reakciót vált ki. A hajfestékek nagyon sok kémiai anyagot tartalmaznak, melyek között a PPD már...