Fizikoterápia

Fizikoterápia

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A fizioterápia olyan rehabilitációs egészségügyi szolgáltatás, ahol a fő cél a funkcionális képességek szinten tartása, illetve helyreállítása.

A World Confederation for Physical Therapy meghatározása szerint: „A fizioterápia végső célja az egyén egész életén át tartó mozgásképességének lehetőség szerinti fejlesztése, a sérült mozgásfunkció megőrzése, javítása, illetve helyreállítása a fizioterápia eszközrendszerén keresztül.”

A fizioterápia fajtái

A fizioterápiában általában mesterségesen előállított energiát használnak a kezelésekhez, amelyeket az alábbiak szerint csoportosíthatunk:

  • Elektroterápia: magneoterápia, kis-, közép-, és nagyfrekvenciás kezelések
  • Fototerápia: infravörös vagy ultraibolya sugárzással végzett kezelések, lézerkezelés
  • Helioterápia: napfénnyel történő kezelés
  • Termoterápia: meleg és hideg hőterápia (pl. szauna, gőzkamra)
  • Hidroterápia: a víz fizikai hatásait használó terápia (pl. súlyfürdő, borogatások, víz alatti torna)
  • Mechanoterápia: ultrahangos kezelés, aktív és passzív mozgatások, masszázs, gyógytorna
  • Klímaterápia: a földrajzi adottságokat (éghajlatot) használja fel a kezelésben
  • Balneoterápia: gyógyvizes kezelések, iszappakolások

Milyen előnyei lehetnek a fizikoterápiás kezeléseknek?

  • Segíthetik a sérülések utáni regenerációt.
  • Enyhíthetik a fájdalmat.
  • Neurológiai betegségek (pl. Sclerosis Multiplex, Stroke, Parkinson-kór) kezelését támogathatják.
  • Jótékony hatása lehet az ízületi gyulladások kezelésénél.
  • Csökkentheti a terhességgel összefüggésbe hozható problémák (pl. medencefenék diszfunkciója) kialakulásának esélyét.
  • Lerövidítheti a műtétekből való felépülés időtartamát.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Amennyiben mozgásszervi panaszokat tapasztalunk, keressünk fel reumatológus szakorvost, aki  a vizsgálat és az elsődleges kezelés után (ha szükséges), kiválasztja a nekünk megfelelő fizikoterápiás kezelést. Azt, hogy pontosan hány alkalom szükséges, a felállított diagnózis tükrében a szakorvos határozza meg.

Írta: S. J, újságíró, Források: 7 Benefits of Physical Therapy, Backed by Science (Healthline.com), Physiotherapy & Rehabilitation (Narayana Health)

Útmutató

  • A fizioterápia olyan egészségügyi szolgáltatás, ahol a fő cél a funkcionális képességek szinten tartása, illetve helyreállítása.
  • A fizioterápiában általában mesterségesen előállított energiát használnak a kezelésekhez.
  • Amennyiben mozgásszervi panaszokat tapasztalunk, keressünk fel reumatológus szakorvost.
Fizikoterápia - Részletesen a témáról
Tippek a légkondi okos használatához
Nem csak fej- és torokfájás, de ízületi fájdalmak is jelentkezhetnek a légkondicionáló nem körültekintő használata miatt.
Mit lehet tenni a nyakfájdalom ellen?
Az előretolt fejtartás nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi problémákhoz is vezethet. Milyen tüneteket okozhat még? Mit tehetünk a nyakfájdalom ellen? Mikor forduljunk orvoshoz? Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa válaszol a kérdéseinkre.
Hogyan kezelhető a gyermekkori sokízületi gyulladás?
Tévhit, hogy az ízületi betegségek csak az idősebb generációt sújtják, ugyanis van olyan sokízületi gyulladás, amely kimondottan a gyerekeket érinti. Mit tehetünk ilyenkor?
Kell-e félnünk a kattogó ízületeinktől?
Ropog, kattog, serceg? Ízületeink sokféle hangot képesek hallatni, de vajon mit jelentenek? Kell-e egyáltalán jelzés értékűnek tekinteni? Megijedjünk tőle vagy hagyjuk figyelmen kívül?
Hogyan kezelhető a stressz inkontinencia?
Az akaratlan vizeletszivárgás olyan gyakori probléma, hogy az Amerikai Urológiai Társaság szerint a 30-60 év közti nők közel 30 százaléka, a férfiaknak 1,5-5 százaléka tapasztalja. Ahhoz, hogy eldönthessük, milyen kezelés a leghatékonyabb, pontosan tudnunk kell, mi váltja ki a stressz inkontinenciát.
Mi hajlamosíthat stressz inkontinenciára?
A stressz inkontinencia kifejezés nem a pszichés terhelésre, hanem a fizikai nyomásra utaló megnevezés, amely vizeletszivárgással jár, és amely nagyon kellemetlenül érintheti a pácienseket.
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is egyre gyakoribb.
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint tizedének van szüksége műtéti megoldásra.
Hasznos lehet
Miért ne jegeljük a sérült területeket?
Hogyan lássunk el egy akut sérülést, ami épp a szemünk láttára történt, vagy amit mi magunk éltük át. Miért nem ajánlott a jegelés? Mi legyen az első lépés, amit valóban a gyógyulás felé teszünk meg?
Mikor hasznos, és mikor vezethet félre a képi diagnosztika?
A világon sokan szenvednek életük során kisebb-nagyobb vállfájdalmaktól, és a kor előrehaladtával egyre valószínűbbé válik az is, hogy valamilyen elváltozást lehet kimutatni az ízület területén....
Hogyan előzhető meg az ülőmunka káros hatása?
Nemcsak nyak- és hátfájdalmat okozhat az ülőmunka közben felvett rossz testtartás, hanem akár a belső szervekre is kihatással lehet, de ínhüvelygyulladás és teniszkönyök is kialakulhat például a...
Mire jó a kineziológiai tapasz?
Milyen problémák esetén ajánlott és mikor kerüljük a kineziológiai tapasz felhelyezését? Kérdések és válaszok a tapaszról.