Koronavírus
1 perces olvasási idő
A koronavírus Magyarországon is régóta előforduló víruscsalád. A 2019. decemberében kialakuló világjárványt a víruscsalád egy új típusa, a 2019-nCoV okozza.
Az új típusú koronavírus
A tapasztalatok alapján elmondható, hogy az új típusú koronavírus egészséges immunitású személy esetében nem okoz halálos megbetegedést, azonban az immungyenge állapotoknál (cukorbetegség, daganatos betegség, krónikus légúti betegség, szteroid kezelés stb.) valószínűbb a fertőzés súlyosabb lefolyása.
A koronavírus tünetei
- magas láz,
- köhögés,
- orrváladékozás,
- fejfájás,
- levertség,
- tüdőgyulladásnak megfelelő tünetek: heves, produktív köhögés, fulladás, fekvési képtelenség, légszomj
Hogyan védekezhetünk a koronavírus ellen?
- Mossunk kezet rendszeresen és alaposan - használjunk szappant, meleg vizet, és legalább 20 másodpercig történjen a kézmosás. Amennyiben víz nem áll rendelkezésünkre (pl. utazás alatt), használjunk folyékony kézfertőtlenítőt, amelyet nem szükséges leöblíteni.Ez nemcsak a koronavírus megelőzése érdekében fontos, hanem egyéb fertőző betegségek elkerülése végett is (pl. influenza).
- Kerüljük a tömeget és lehetőség szerint a fertőzöttekkel való érintkezést.
- Köhögéskor, tüsszentéskor tartsunk a szánk, orrunk elé papírzsebkendőt.
- Koronavírus járvány alatt használjunk maszkot a zárt tereken.
- Figyeljünk immunrendszerérönkre! Mozogjunk rendszeresen, táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, kezeljük megfelelően a stresszt és a szorongást, aludjunk 7-9 órát és kerüljük a káros szenvedélyeket.
- Oltassuk be magunkat.
Útmutató
- A koronavírus Magyarországon is régóta előforduló víruscsalád.
- A tapasztalatok alapján elmondható, hogy az új típusú koronavírus egészséges immunitású személy esetében nem okoz súlyos, halálos megbetegedést.
- Koronavírus esetén nagy hangsúly van a megelőzésen.
Koronavírus - Részletesen a témáról
Az AstraZeneca brit-svéd gyógyszervállalat és az Oxford Egyetem által közösen fejlesztett Covid-19 elleni vakcinát 2021. januárjában, harmadikként – a Pfizer/BioNtech és a Moderna oltóanyagait követően – engedélyezték az Európai Unióban, így Magyarországon is.
A Johnson&Johnson amerikai cég belga leányvállalata, a Janssen által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcina alkalmazását 2021. márciusában engedélyezte az Európiai Gyógyszerügynökség. Magyarországon 2021. áprilisában kezdődött meg vele az oltási program.
A SARS-CoV-2 koronavírus által okozott COVID-19 megbetegedés ellen jelenleg 6 védőoltás (vakcina) érhető el hazánkban. Ezek különböző módokon a szervezet immunválaszát váltják ki a koronavírussal szemben. Mit tudhatunk meg az oltásokról?
Az amerikai Moderna gyógyszervállalat által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcina 2021. januárjában, másodikként – a Pfizer/BioNTech oltóanyaga után – lett engedélyezve az Európai Unióban, így Magyarországon is.
Hogyan kapjuk meg a kártyát, ha koronavírus fertőzésen estünk át? Mi a teendő oltás esetén? Mit tegyünk, ha az igénylés ellenére nem kaptuk meg a kártyát? Összeszedtük a leggyakoribb kérdéseket a védettségi igazolvánnyal kapcsolatban.
Betegnek érzi magát, de nem tudja mi fertőzhette meg? Idős, krónikus beteg vagy immunhiányos személy él a környezetében? Felvette a védőoltást mégis COVID-gyanús tünetei vannak? Nem biztos abban, hogy szüksége van-e harmadik oltásra? Forduljon szakemberhez, aki segít a megfelelő teszt kiválasztásában.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) referencialaborjában találtak már olyan mintát, amelyben a koronavírus mellett más légúti kórokozó - mint az óriássejtes vírus vagy az adenovírus - is kimutatható volt. Az új tünetegyüttest fluronának nevezték el. Mit kell tudni róla?
Magyarországon – Európában elsőként – 2021. augusztus 1-jétől lehetőség van harmadik Covid-19 elleni oltóanyag beadatására. A vakcináció – az eddigiekhez hasonlóan – ingyenes és önkéntes.
Szerző:
doktorGO egészség okosan
Ajánlott vizsgálat
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Újabb COVID-variáns terjed Európában. Íme, amit tudni kell róla
A COVID-19 új változata, a XEC rohamosan terjed Európában. A Glasgow-i Egyetem kutatói szerint a XEC globálisan domináns variánssá válhat a következő néhány hónapban.
Előfordulhat, hogy ezek a tünetek is a Covid jelei
A járvány első éveiben a gyakori tünetek közé tartozott a torokfájás, az íz- és szaglás elvesztése és a láz. Ahogy egyre több alvariáns jelent meg, néhány kevésbé nyilvánvaló tünet is egyre inkább...
Megfázás, influenza vagy Covid-19?
A különböző eredetű légúti megbetegedések rendkívül gyakoriak. Ezek sok esetben járnak hasonló tünetekkel, így egymástól való elkülönítésük nem mindig egyszerű feladat. Vegyük sorra, hogy mik...
Hogyan terjednek a vírusok?
Áttörést hozhat a levegőben terjedő kórokozók és légúti fertőzések kezelésében egy friss kutatás. A koronavírus terjedését vizsgáló tanulmány nemcsak korábban nem ismert koronavírus-forrásokat...