
Koronavírus
1 perces olvasási idő
A koronavírus Magyarországon is régóta előforduló víruscsalád. A 2019. decemberében kialakuló világjárványt a víruscsalád egy új típusa, a 2019-nCoV okozza.
Az új típusú koronavírus
A tapasztalatok alapján elmondható, hogy az új típusú koronavírus egészséges immunitású személy esetében nem okoz halálos megbetegedést, azonban az immungyenge állapotoknál (cukorbetegség, daganatos betegség, krónikus légúti betegség, szteroid kezelés stb.) valószínűbb a fertőzés súlyosabb lefolyása.
A koronavírus tünetei
- magas láz,
- köhögés,
- orrváladékozás,
- fejfájás,
- levertség,
- tüdőgyulladásnak megfelelő tünetek: heves, produktív köhögés, fulladás, fekvési képtelenség, légszomj
Hogyan védekezhetünk a koronavírus ellen?
- Mossunk kezet rendszeresen és alaposan - használjunk szappant, meleg vizet, és legalább 20 másodpercig történjen a kézmosás. Amennyiben víz nem áll rendelkezésünkre (pl. utazás alatt), használjunk folyékony kézfertőtlenítőt, amelyet nem szükséges leöblíteni.Ez nemcsak a koronavírus megelőzése érdekében fontos, hanem egyéb fertőző betegségek elkerülése végett is (pl. influenza).
- Kerüljük a tömeget és lehetőség szerint a fertőzöttekkel való érintkezést.
- Köhögéskor, tüsszentéskor tartsunk a szánk, orrunk elé papírzsebkendőt.
- Koronavírus járvány alatt használjunk maszkot a zárt tereken.
- Figyeljünk immunrendszerérönkre! Mozogjunk rendszeresen, táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, kezeljük megfelelően a stresszt és a szorongást, aludjunk 7-9 órát és kerüljük a káros szenvedélyeket.
- Oltassuk be magunkat.
Útmutató
- A koronavírus Magyarországon is régóta előforduló víruscsalád.
- A tapasztalatok alapján elmondható, hogy az új típusú koronavírus egészséges immunitású személy esetében nem okoz súlyos, halálos megbetegedést.
- Koronavírus esetén nagy hangsúly van a megelőzésen.
Koronavírus - Részletesen a témáról

Az AstraZeneca brit-svéd gyógyszervállalat és az Oxford Egyetem által közösen fejlesztett Covid-19 elleni vakcinát 2021. januárjában, harmadikként – a Pfizer/BioNtech és a Moderna oltóanyagait követően – engedélyezték az Európai Unióban, így Magyarországon is.

A Johnson&Johnson amerikai cég belga leányvállalata, a Janssen által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcina alkalmazását 2021. márciusában engedélyezte az Európiai Gyógyszerügynökség. Magyarországon 2021. áprilisában kezdődött meg vele az oltási program.

A SARS-CoV-2 koronavírus által okozott COVID-19 megbetegedés ellen jelenleg 6 védőoltás (vakcina) érhető el hazánkban. Ezek különböző módokon a szervezet immunválaszát váltják ki a koronavírussal szemben. Mit tudhatunk meg az oltásokról?

Az amerikai Moderna gyógyszervállalat által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcina 2021. januárjában, másodikként – a Pfizer/BioNTech oltóanyaga után – lett engedélyezve az Európai Unióban, így Magyarországon is.

Hogyan kapjuk meg a kártyát, ha koronavírus fertőzésen estünk át? Mi a teendő oltás esetén? Mit tegyünk, ha az igénylés ellenére nem kaptuk meg a kártyát? Összeszedtük a leggyakoribb kérdéseket a védettségi igazolvánnyal kapcsolatban.

Betegnek érzi magát, de nem tudja mi fertőzhette meg? Idős, krónikus beteg vagy immunhiányos személy él a környezetében? Felvette a védőoltást mégis COVID-gyanús tünetei vannak? Nem biztos abban, hogy szüksége van-e harmadik oltásra? Forduljon szakemberhez, aki segít a megfelelő teszt kiválasztásában.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) referencialaborjában találtak már olyan mintát, amelyben a koronavírus mellett más légúti kórokozó - mint az óriássejtes vírus vagy az adenovírus - is kimutatható volt. Az új tünetegyüttest fluronának nevezték el. Mit kell tudni róla?

Magyarországon – Európában elsőként – 2021. augusztus 1-jétől lehetőség van harmadik Covid-19 elleni oltóanyag beadatására. A vakcináció – az eddigiekhez hasonlóan – ingyenes és önkéntes.
Szerző:
doktorGO egészség okosan
Ajánlott vizsgálat


Bővebben

Azonos szerv gyakori betegségei

Hasznos lehet

Milyen neurológiai tüneteket okozhat a Covid-19?
Nagy nemzetközi kutatások tanulsága szerint a COVID-19 fertőzésen átesett betegek közel harmadánál mutatkoznak hosszútávú neurológiai, vagy pszichiátriai tünetek. Dr. Mező Anita, a Neurológiai...

Megfázás, influenza vagy Covid-19?
A különböző eredetű légúti megbetegedések rendkívül gyakoriak. Ezek sok esetben járnak hasonló tünetekkel, így egymástól való elkülönítésük nem mindig egyszerű feladat. Vegyük sorra, hogy mik...

Sportolás Covid után
Mikor és hogyan térjünk vissza a sportoláshoz? Összeszedtük azokat az információkat, amelyeket - amatőr és hobbi sportolóként - mindenképp tudnod kell a Covid-fertőzés utáni sportba való...

Szoptathat-e a Covid-19 fertőzött anya?
A terhesség nem jelent fokozottabb kockázatot a betegség kimenetelében, mint a nem várandós női populációban. Eddig még nem jelentettek várandós anyáknál koronavírusos halálozást.