Alvászavar

Alvászavar

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Az alvászavar egyszerre jelenthet tünetet és betegséget. Mindkét esetben komolyan kell venni, hiszen az alvás alapvető létszükséglet a szervezet számára a regenerálódáshoz, továbbá elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai tevékenység végzéséhez.

Mi okozza?

A mindennapi stressz, az időjárás változás, bizonyos gyógyszerek (pl. béta-blokkolók szedése), túlzott koffeinfogyasztás vagy egy késő esti, nehéz vacsora is okozhat álmatlan éjszakákat, de ha ez az állapot tartósan fennáll, a kóros kialvatlanság súlyos problémákat eredményezhet.

Honnan tudhatjuk, hogy eleget alszunk?

Az alvásigény egyénenként és életkoronként eltérhet: míg egy újszülött szinte egész nap alszik, addig egy idős ember néhány órányi alvással is beérheti. Az alvásigény meghatározásában szubjektív érzetünk segíthet: amennyiben frissen és kipihenten ébredünk, akkor elegendőnek bizonyul az alvásidő és feltehetően az alvás minősége is megfelelő.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Az alábbi esetekben érdemes szakorvoshoz fordulni:

  • ha tartósan kimerülten és fáradtan ébredünk
  • ha nem tudjuk a alvászavar okát
  • ha napközben spontán elalszunk, hallucinálunk vagy gyakoriak a hangulatingadozások
  • ha hosszabb távon befolyásolja a hétköznapi teljesítményünket
  • ha egyéb betegség is fennáll az alvászavar mellett (pl. pajzsmirigybetegség, magas vérnyomás)

Az alvászavar kezelése

Az alvászavar mögött többféle dolog állhat, ezeket azonban nem mindig sikerül kideríteni, de életmódváltással sokat tehetünk a javulás érdekében. Amennyiben azonban további panaszokat okoz és gátol minket a mindennapi tevékenységünkben, szakorvosunk átmeneti ideig altatókat és alvást segítő gyógynövényeket javasolhat.

Tippek alvászavar ellen

  • Kerüljük a késő esti aktivitást (pl.: megterhelő fizikai munkát, intenzív testmozgást)
  • Táplálkozzunk egészségesen és kiegyensúlyozottan. A vacsorát időzítsük lefekvés előtt körülbelül 2 órával.
  • Biztosítsuk magunknak a nyugodt alvási körülményeket.  az éjszakai kényelem és nyugalom biztosításának.
  • Kerüljük a túlzott koffein fogyasztást – főleg délután 4 óra után.
  • Próbáljunk kialakítani egy „lefekvési rutint” (pl. elalvás előtti 1 órában már ne nézzünk tévét, hallgassunk meditációs zenét, stb.)

Útmutató

  • Az alvászavart minden esetben komolyan kell venni, hiszen az alvás alapvető létszükséglet a szervezet számára a regenerálódáshoz, továbbá elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai tevékenység végzéséhez.
  • A mindennapi stressz, az időjárás változás, bizonyos gyógyszerek, túlzott koffeinfogyasztás vagy egy késő esti, nehéz vacsora is okozhat álmatlan éjszakákat, de ha ez az állapot tartósan fennáll, a kóros kialvatlanság súlyos problémákat eredményezhet.
  • Amennyiben frissen és kipihenten ébredünk, akkor elegendőnek bizonyul az alvásidő és feltehetően az alvás minősége is megfelelő.
  • Ha az alvászavar panaszokat okoz és gátol minket a mindennapi tevékenységünkben, szakorvosunk átmeneti ideig altatókat és alvást segítő gyógynövényeket javasolhat.
Alvászavar - Részletesen a témáról
Milyen hatása van a szervezetünkre az óraállítás?
Március utolsó vasárnapja érkezik, s vele együtt a nyári időszámítás, amely október utolsó vasárnapjáig tart. A SomnoCenter, az Alvászavar Központ szakértőjét, Dr. Szakács Zoltán neurológust, főorvost, szomnológust kérdeztük az óraállítás egészségügyi hatásairól.
Alvási apnoe - Mit tegyek jogosítvány hosszabbítás esetén?
Alvási apnoe esetén, a jogosítvány meghosszabbításához nem csupán technikai feltételek szükségesek, hanem orvosi vizsgálat is, amely sok esetben nem is olyan egyszerű. Mit tegyünk a gördülékeny ügyintézés érdekében?
Szorongásos zavart okozhat az iskolakezdés
Alvásproblémák, hasfájás – mind gyakori tünetei az iskolakezdés idején fellépő szorongásos zavaroknak. Ezek a panaszok sokszor csak átmenetiek és néhány hét alatt maguktól elmúlnak, azonban ha állandósulnak, akkor gyermekpszichológushoz kell fordulni.
Hogyan segíthetjük magunkat  a gyászfolyamatban?
A gyász sokak számára az elmúlt időszak legfájdalmasabb élményévé vált. Nem mindegy, hogyan próbáljuk meg legfájdalmasabb veszteségeinket feldolgozni, hogyan végezzük el a gyászmunkát. Mit tegyünk és mit ne, amikor gyászolunk?
Hogyan ismerjük fel a demencia tüneteit?
A demencia típusától függően különböző tünetekre lehetünk figyelmesek. Összeszedtük azokat az általános panaszokat, amelyek demencia fennállására utalhatnak.
Munkamánia - Mikor kell lépned az egészséged érdekében?
Ha úgy érzed, hogy az élet egyetlen értelme az, hogy dolgozol, mindemellett hanyagolod a családodat és a barátaidat, akkor valószínűsíthető, hogy munkamániában szenvedsz. Nézd meg, mit tehetsz ellene!
Mennyire eredményesek a leszokást támogató programok?
Nem feltétlenül kell egyedül nekivágni a leszokás folyamatának, a siker esélye, ha szakemberek segítségét kérjük, akár megháromszorozódhat - hívják fel a figyelmet az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakemberei.
Hogyan lehetünk újra kipihentek, ha allergiával küzdünk?
Ha allergiásként egyre több kávé ellenére napközben is csak aludnánk, lehet, hogy a szénanátha mellékhatásától szenvedünk. Mit tehetünk ilyenkor?
Hasznos lehet
Mi a 4-7-8 légzéstechnika?
A 4-7-8 légzéstechnika segíthet abban, hogy megfelelően tudja kontrollálni légzését. Ez magában foglalja a belégzést 4 másodpercig, a lélegzet visszatartását 7 másodpercig, és a kilégzést 8...
Az alvásparalízis
Az évszázadok során az alvási bénulás tüneteit sokféleképpen leírták, és gyakran egy "gonosz" jelenlétnek tulajdonították. A történelem során szinte minden kultúrában voltak történetek lidérces...
Honnan tudhatom, hogy kialudtam magam?
Vajon mennyi az elegendő alvás? Honnan tudhatjuk, hogy kipihentek vagyunk? dr. Terray-Horváth Attila, a SomnoCenter neurológus-szomnológus szakorvosa válaszol a kérdéseinkre.
Hogyan hat ránk a pihentető alvás?
„Csak azért, mert az alvás természetes viselkedés, még nem jelenti azt, hogy az alvást magától értetődőnek kell tekinteni" – ezzel a mottóval ajánlja figyelmünkbe az idei eseményeket Fang Han, MD, a...