Alvászavar
Mi okozza?
A mindennapi stressz, az időjárás változás, bizonyos gyógyszerek (pl. béta-blokkolók szedése), túlzott koffeinfogyasztás vagy egy késő esti, nehéz vacsora is okozhat álmatlan éjszakákat, de ha ez az állapot tartósan fennáll, a kóros kialvatlanság súlyos problémákat eredményezhet.
Honnan tudhatjuk, hogy eleget alszunk?
Az alvásigény egyénenként és életkoronként eltérhet: míg egy újszülött szinte egész nap alszik, addig egy idős ember néhány órányi alvással is beérheti. Az alvásigény meghatározásában szubjektív érzetünk segíthet: amennyiben frissen és kipihenten ébredünk, akkor elegendőnek bizonyul az alvásidő és feltehetően az alvás minősége is megfelelő.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Az alábbi esetekben érdemes szakorvoshoz fordulni:
- ha tartósan kimerülten és fáradtan ébredünk
- ha nem tudjuk a alvászavar okát
- ha napközben spontán elalszunk, hallucinálunk vagy gyakoriak a hangulatingadozások
- ha hosszabb távon befolyásolja a hétköznapi teljesítményünket
- ha egyéb betegség is fennáll az alvászavar mellett (pl. pajzsmirigybetegség, magas vérnyomás)
Az alvászavar kezelése
Az alvászavar mögött többféle dolog állhat, ezeket azonban nem mindig sikerül kideríteni, de életmódváltással sokat tehetünk a javulás érdekében. Amennyiben azonban további panaszokat okoz és gátol minket a mindennapi tevékenységünkben, szakorvosunk átmeneti ideig altatókat és alvást segítő gyógynövényeket javasolhat.
Tippek alvászavar ellen
- Kerüljük a késő esti aktivitást (pl.: megterhelő fizikai munkát, intenzív testmozgást)
- Táplálkozzunk egészségesen és kiegyensúlyozottan. A vacsorát időzítsük lefekvés előtt körülbelül 2 órával.
- Biztosítsuk magunknak a nyugodt alvási körülményeket. az éjszakai kényelem és nyugalom biztosításának.
- Kerüljük a túlzott koffein fogyasztást – főleg délután 4 óra után.
- Próbáljunk kialakítani egy „lefekvési rutint” (pl. elalvás előtti 1 órában már ne nézzünk tévét, hallgassunk meditációs zenét, stb.)
Útmutató
- Az alvászavart minden esetben komolyan kell venni, hiszen az alvás alapvető létszükséglet a szervezet számára a regenerálódáshoz, továbbá elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai tevékenység végzéséhez.
- A mindennapi stressz, az időjárás változás, bizonyos gyógyszerek, túlzott koffeinfogyasztás vagy egy késő esti, nehéz vacsora is okozhat álmatlan éjszakákat, de ha ez az állapot tartósan fennáll, a kóros kialvatlanság súlyos problémákat eredményezhet.
- Amennyiben frissen és kipihenten ébredünk, akkor elegendőnek bizonyul az alvásidő és feltehetően az alvás minősége is megfelelő.
- Ha az alvászavar panaszokat okoz és gátol minket a mindennapi tevékenységünkben, szakorvosunk átmeneti ideig altatókat és alvást segítő gyógynövényeket javasolhat.