Alhas
A kiváltó ok felderítése orvosi feladat, hiszen általában több vizsgálat során derül fény a probléma okára: fizikális vizsgálat, laborvizsgálat, hasi ultrahang.
Az alhas leggyakoribb betegségei
Nőgyógyászati betegségek
Alhasi panaszokat a menstruációs ciklusban bekövetkező folyamatok is okozhatnak, azonban előfordulhat, hogy komolyabb problémával állunk szemben. A görcsöket okozhatja méhen kívüli terhesség, endometriózis vagy mióma, kismedencei gyulladás (pl. petefészek-gyulladás), amelyek erős fájdalommal járhatnak, akár lázzal is társulhatnak. Fontos, hogy erős menstruáció és alhasi fájdalom, rendszertelen ciklus, hányinger esetén, amely pár nap alatt nem szűnik, mielőbb keressünk fel nőgyógyászati szakrendelést, ugyanis a nem kezelt esetekben akár súlyos szövődmények is kialakulhatnak.
Húgyúti fertőzések
Görcsös, tompa alhasi fájdalom során gondolhatunk húgyúti fertőzésre is, amelynek további tünetei a sűrű vizelési inger, amely fájdalommal és véres vizelettel járhat. Ilyenkor szükséges felkeresni háziorvosunkat, aki vizeletvizsgálat és fizikai vizsgálat végzése után gyógyszeres kezelést javasolhat. Tüneteit akár húgyúti kövesség is okozhatja, ezért vegyük komolyan panaszainkat.
Emésztőrendszeri betegségek
A különböző emésztőrendszeri betegségek szintén okozhatnak alhasi görcsöket, ezek főként a gyulladásos betegségek (pl. Crohn-betegség), amelyek hasi fájdalommal, véres széklettel, hasmenéssel járhatnak. A vakbélgyulladás gyanúját sem lehet elvetni – ekkor a szúró fájdalom fokozatosan nő a jobb alhasi területen -, ennek kezelése minden esetben műtéti úton történik.
Felszívódási zavarok
Tejcukor-érzékenység, gluténérzékenység vagy IBS szintén okozhat alhasi fájdalmat, mely hasmenéssel, véres vagy nyákos széklettel, puffadással is járhat. Amennyiben panaszaink bizonyos ételek/italok fogyasztása után jelentkeznek, keressünk fel gasztroenteorológust.
Útmutató
- Fontos, hogy kövessük az egészséges életmódot: helyes táplálkozás, rendszeres sportolás beiktatása, a dohányzás és túlzott mértékű alkoholfogyasztás kerülése.
- Járjunk rendszeresen szűrővizsgálatokra, megelőzésképp hasi ultrahang vizsgálatra.