Vitaminok

Vitaminok

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Az emberi szervezet egészséges működéséhez nélkülözhetetlen a vitaminok és az ásványi anyagok megfelelő pótlása, hiszen nélkülük különböző hiánybetegségek alakulhatnak ki. Aktuális vitamin és ásványi anyag ellátottságunkról vérvizsgálattal tájékozódhatunk.

Ásványi anyagok

A sejtek egészséges működéséhez elengedhetetlenek a különböző ásványi anyagok (pl. Magnézium, Kalcium, Vas, Szelén, Kálium), amelyeket a kiegyensúlyozott és változatos étrend kellő mennyiségben tartalmaz. Amennyiben valamely okból mégsem tudjuk bevinni a megfelelő mennyiséget, táplálékkiegészítő formájában pótolhatjuk az elvesztett tápanyagokat.

Vitaminok

A vitaminokat két nagy csoportba oszthatjuk: zsírban oldódó vitaminokra (A-,D-, E-, K-vitamin) és vízben oldódó vitaminokra (pl. C-vitamin, B-vitamin, stb.). A vízben oldódó vitaminokat szervezetünk nem képes raktározni, ezért minden nap gondoskodnunk kell azok pótlásáról, míg a zsírban oldódó vitaminokat szervezetünk nem képes hasznosítani, csak abban az esetben, ha megfelelő mennyiségű zsiradékot is tartalmaz az étrendünk. A szervezet vitamin ellátottsága különböző lehet, előfordulhat túladagolás, vitaminhiány, amelyek különböző betegségek kialakulásához vezethetnek.

Leggyakoribb tünetek, amelyek vitamin és ásványianyag hiányra utalnak:

  • fejfájás
  • izomgörcs
  • fáradékonyság
  • koncentrációzavar
  • sápadtság
  • fogyás
  • hányinger
  • immunrendszer gyengesége

Útmutató

  • A kiegyensúlyozott és változatos, vegyes étrend gondoskodik a megfelelő vitamin és ásványi anyag pótlásról.
  • Amennyiben táplálékallergiában szenvedünk, vagy egyoldalúan táplálkozunk, érdemes étrend kiegészítővel pótolni az elvesztett tápanyagokat.
  • Aktuális vitamin és ásványi anyag ellátottságunkról vérvizsgálattal tájékozódhatunk, ebben kérjük háziorvosunk segítségét.
Vitaminok - Részletesen a témáról
Iskolakezdés és betegségek – mire számíthat a szülő?
Iskola és óvodakezdés során gyakran tapasztalható, hogy alig kezdődött el a félév gyermekünk rövid idő elteltével megbetegszik. Ilyenkor gyakran fordulnak elő náthás, felsőlégúti huruttal, köhögéssel járó megbetegedések a gyermek közösségekben.
Milyen étrend ajánlott csontritkulás esetén?
A csontritkulásra ajánlott diéta elsődleges célja az optimális csúcscsonttömeg elérése, a csontvesztés lelassítása. Mire figyeljünk, ha csontritkulásban szenvedünk?
Hogyan táplálkozzunk menopauza idején?
Ha a hölgyek tudatosan készülnek arra, hogy a menopauza időszakában milyen testi-lelki változások mennek végbe a szervezetben, a kellemetlen változókori tünetek is könnyebben átveszélhetők. Hogyan táplálkozzunk menopauza esetén?
Mit tehetünk csontjaink egészségének megőrzéséért?
A gyenge és törékeny csontok nem feltétlenül kell, hogy az öregkor velejárói legyenek. Bár a 30-as évinktől a csontszövet lebomlásának folyamata gyorsabbá válik, mint a csontépítésé, van pár dolog, amit megtehetünk csontjaink egészségének megőrzéséért. Melyek ezek?
Mit (t)együnk a tavaszi fáradtság ellen?
A tavaszi fáradtság nem egy diagnózis, hanem egy megfigyelt jelenség, melyben az álmosság mellett jelen lehet levertség, motiválatlanság is. Tavasszal hirtelen megnő a napsütötte órák száma, gyorsan változik a hőmérséklet és ezzel a szervezetünk nem tudja elég gyorsan felvenni a versenyt.
Mikor gondoljunk magnéziumhiányra?
A vitaminok és ásványi anyagok megfelelő pótlása elősegíti szervezetünk optimális működését. Ásványi anyagok közül a magnéziumnak kiemelt jelentősége van, hiszen többek között részt vesz az idegek, izmok és anyagcsere egészséges működésében. Mikor gyanakodhatunk magnéziumhiányra?
Szedjük-e egész évben a vitaminokat?
Ne szedjünk az év minden napján vitamint, inkább csak néhány hetes, vagy hónapos kúrát tartsunk, kerülve a túlzott bevitelt – derül ki a Semmelweis Egyetem által készített animációs sorozat következő részéből.
Mit tegyek, ha vérszegénységre gyanakszom?
Vérszegénység (vagy más néven anaemia), akkor jön létre, ha a vörösvértestek, illetve az oxigén szállításért felelős hemoglobin értéke egy bizonyos érték alá esik.
Hasznos lehet
Milyen étrend-kiegészítőkre van szükségünk?
Az étrend-kiegészítők tárháza végtelen, azonban míg egyes fajták segíthetnek a vitamin- és ásványi anyag pótlásban, addig vannak olyan termékek, amelyeknek nincs különösebb hatásuk, sőt akár kárt is...
Miért fontos, hogy elegendő Jódot fogyasszunk?
Miért fontos és milyen hatásai vannak a Jódnak? A következőkben a Jód hivatalosan is igazolt hatásait ismertetjük.
Mennyi cinket fogyasszunk?
Mennyi Cinket fogyasszunk? Melyik a legmegbízhatóbb ajánlás, ha a vitaminokkal, ásványi anyagokkal és nyomelemekkel kapcsolatos értékeket keressük? Cikkünkben a Cink bevitelének napi ajánlott...
Mikor vegyük be a vitaminokat?
Ha a vitamin és ásványi anyag pótlására étrend-kiegészítőket használunk, akkor jogosan merülhet fel a kérdés azzal kapcsolatban, hogy mikor érdemes őket bevenni. A válasz korántsem olyan egyszerű...