
Vitamin és ásványi anyag pótlás
Ásványi anyagok
A sejtek egészséges működéséhez elengedhetetlenek a különböző ásványi anyagok (pl. Magnézium, Kalcium, Vas, Szelén, Kálium), amelyeket a kiegyensúlyozott és változatos étrend kellő mennyiségben tartalmaz. Amennyiben valamely okból mégsem tudjuk bevinni a megfelelő mennyiséget, táplálékkiegészítő formájában pótolhatjuk az elvesztett tápanyagokat.
Vitaminok
A vitaminokat két nagy csoportba oszthatjuk: zsírban oldódó vitaminokra (A-,D-, E-, K-vitamin) és vízben oldódó vitaminokra (pl. C-vitamin, B-vitamin, stb.). A vízben oldódó vitaminokat szervezetünk nem képes raktározni, ezért minden nap gondoskodnunk kell azok pótlásáról, míg a zsírban oldódó vitaminokat szervezetünk nem képes hasznosítani, csak abban az esetben, ha megfelelő mennyiségű zsiradékot is tartalmaz az étrendünk. A szervezet vitamin ellátottsága különböző lehet, előfordulhat túladagolás, vitaminhiány, amelyek különböző betegségek kialakulásához vezethetnek.
Leggyakoribb tünetek, amelyek vitamin és ásványianyag hiányra utalnak:
- fejfájás
- izomgörcs
- fáradékonyság
- koncentrációzavar
- sápadtság
- fogyás
- hányinger
- immunrendszer gyengesége
Útmutató
- A kiegyensúlyozott és változatos, vegyes étrend gondoskodik a megfelelő vitamin és ásványi anyag pótlásról.
- Amennyiben táplálékallergiában szenvedünk, vagy egyoldalúan táplálkozunk, érdemes étrend kiegészítővel pótolni az elvesztett tápanyagokat.
- Aktuális vitamin és ásványi anyag ellátottságunkról vérvizsgálattal tájékozódhatunk, ebben kérjük háziorvosunk segítségét.

A legjobb speciális menüt is kínáló hazai éttermek
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Laborvizsgálatok értelmezése: Hematokrit
A hematokrit érték vizsgálata elsősorban vérszegénység, vérzés gyanú, illetve fokozott vérképzés esetén indokolt. A hematokrit (HCT) mennyiségét vérvétellel lehet ellenőrizni.
Laborvizsgálatok értelmezése: Vörösvértestek
Vörösvértestek feladata a vérben lévő oxigén és szén-dioxid szállítása. A vörösvértestek mennyiségét (VVT) vérvétellel lehet ellenőrizni.
Laborvizsgálatok értelmezése: Fehérvérsejtek
A fehérvérsejtek elsődleges feladata a fertőzések leküzdése. A fehérvérsejtek (FVS) mennyiségét vérvétellel lehet ellenőrizni.
Laborvizsgálatok értelmezése: Vérlemezkék
A vérlemezkék a véralvadásban szerepet játszó elemek. A vérlemezkék (trombocita) mennyiségét rutin vérvizsgálattal lehet ellenőrizni.
Laborvizsgálatok értelmezése: Vas
A vas nélkülözhetetlen nyomelem szervezetünk számára, ugyanis részt vesz az egészséges vörösvértest képzésben. A vaskoncentrációt vérvizsgálattal tudjuk ellenőriztetni.
B-vitaminok
A B-vitaminok vízben oldódó vitaminok, általánosságban elmondható róluk, hogy a sejtosztódásban van rendkívül nagy szerepük. Bizonyos típusai nélkülözhetetlenek más enzimek, vitaminok és egyéb tápanyagok hasznosításához, vagyis ha a szervezetünkbe túl kevés B-vitamin jut, akkor ez más, fontos folyamatokban részt vevő molekulák működésére is hatással van.
Vitamin ajánlott mennyiség: C-vitamin
Ahány forrás, annyi ajánlást láthatunk a napi C-vitamin bevitelével kapcsolatban, de honnan tudhatjuk, hogy melyiknek hihetünk? Melyik a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a táplálkozással kapcsolatos értékeket keressük?
Vitamin ajánlott mennyiség: B6-vitamin
Milyen mennyiségű B6-vitamin bevitel ajánlott naponta? Melyik a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a táplálkozással kapcsolatos értékeket keressük?
Vitamin ajánlott mennyiség: Folsav
Ahány forrás, annyi ajánlást láthatunk a vitaminok és ásványi anyagok bevitelével kapcsolatban, de honnan tudhatjuk, hogy melyiknek hihetünk? Melyik a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a táplálkozással kapcsolatos értékeket keressük?
Vitamin ajánlott mennyiség: B3-vitamin
Milyen mennyiségű B3-vitamin bevitel ajánlott naponta? Hol tudunk utánanézni, mi a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a vitaminpótlással kapcsolatos értékeket keressük?
