Fizikális vizsgálat

Fizikális vizsgálat

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A modern képalkotó diagnosztikai eljárásoknak köszönhetően a fizikális vizsgálat jelentősége ma már háttérbe szorul, ám bizonyos betegségeknél (pl. gerincsérv) még ma is használják az orvosok.

A mozgásszervi betegségeknél a képalkotó vizsgálatok mellett még ma is gyakori a fizikális vizsgálat, ugyanis ennek segítségével átfogóbb képet kaphat az orvos a betegről. Ilyenkor különböző testhelyzetekbe (állva, ülve, hason, háton), síkokba aktív és passzív mozgatást végez az orvos ellenállással vagy nélküle. Az előzőekben felsorolt mozgatásokon kívül neurológiai működést (reflexet, izomerő működését, érzészavar fennállását) is vizsgálhat az orvos, amennyiben indokolt.

Mire jó a fizikális vizsgálat?

A diagnosztikai eljárásokkal ellentétben jobban azonosíthatóak a fájdalmat generáló tényezők (pl.: különböző testhelyzetek).

Hogyan készüljünk fel a vizsgálatra?

A vizsgálat nem igényel különösebb felkészülést, azonban ha fájdalomcsillapítót szedünk, érdemes elhagyni azt a vizsgálat előtt, hogy ne befolyásolja az eredményeinket.

Együtt pontosabb

A fizikális vizsgálatok pontosságát számos tényező befolyásolhatja, ezért a pontos diagnózis felállításához mind a fizikális, mind a képalkotó diagnosztikai vizsgálatra szükség van.

Útmutató

  • A mozgásszervi betegségeknél a képalkotó vizsgálatok mellett fontos a fizikális vizsgálat, ahol különböző testhelyzetekbe (állva, ülve, hason, háton), síkokba aktív és passzív mozgatást végez az orvos ellenállással vagy nélküle.
  • A vizsgálat nem igényel különösebb felkészülést, azonban ha fájdalomcsillapítót szedünk, érdemes elhagyni azt a vizsgálat előtt, hogy ne befolyásolja az eredményeinket.
  • A fizikális vizsgálatok pontosságát számos tényező befolyásolhatja, ezért a pontos diagnózis felállításához mind a fizikális, mind a képalkotó diagnosztikai vizsgálatra szükség van.
Fizikális vizsgálat - Részletesen a témáról
Mi okozhatja a csecsemőkori ekcémát?
Az újszülöttek, csecsemők bőre nagyon érzékeny, Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat a csecsemőkori ekcémáról.
5 gyakori nyári tünet, amivel orvoshoz fordulunk
Hogyan szabadulhatok meg a fülbe jutott víztől? Mitől romlik a hallásom nyáron? Miért fáj a fülem? Mit használjak allergiás orrdugulás ellen? Ezekről és a megelőzésről, kezelésről kérdeztük dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ főorvosát.
Hogyan védekezzünk lupus esetén?
A szisztémás lupus nem gyógyítható, de az idejében megkezdett kezeléssel az állapotromlás és a szövődmények nagyobb eséllyel megelőzhetőek. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa a fényvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet.
Hogyan előzhetjük meg a pattanások kialakulását?
Az arcon megjelenő pattanások nagyon szembetűnőek, és jelentősen rombolhatják az érintettek önbizalmát. Dr. Schmidt Emese a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus a kezelés és a megelőzés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
Mi okozhat hüvelygombát?
A hüvelygomba számos kórokozó miatt kialakulhat, többek között a Candida albicans túlszaporodása miatt. Mi okozhatja? Hogyan kezeljük? Mikor forduljunk orvoshoz? Összeszedtük a leggyakoribb kérdéseket.
Milyen szövődményei lehetnek a mandulagyulladásnak?
A mandulagyulladás vírusos vagy bakteriális fertőzés következménye, amely számos egyéb betegség kialakulásához vezethet. Melyek ezek?
Akár egy hét alatt is kialakulhat orrcseppfüggőség
Állandó orrdugulás, gyakori orrvérzés, irritált nyálkahártya: ezeket a tüneteket a vény nélkül kapható orrspray-k túlzásba vitt használata is okozhatja. A Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa arról is tájékoztatott, hogy a függőség gyermek- és felnőttkorban is kialakulhat.
Mit tegyek, ha asztmára gyanakszom?
Asztma felnőttkorban is jelentkezhet, akár önálló betegségként, akár légúti allergia mellett is kialakulhat. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont elmondta, hogy milyen tünetekkel javasolt orvoshoz fordulni, és hogyan zajlik a kivizsgálás.
Hasznos lehet
Milyen szűrővizsgálatok javasoltak fiatal felnőtteknek?
A megelőzés, azaz prevenció jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. Rendszeres, megfelelő szűrővizsgálatokkal számos betegség megelőzhető, illetve időben felismerhető, ami életmentő is lehet.
Mellvizsgálat lépésről lépésre
Az emlők rendszeres önvizsgálatát érdemes havonta egyszer elvégezni, ugyanis ezzel a mellrák kialakulása korai stádiumban észlelhető, ami nagymértékben növeli a gyógyulási esélyeket. De hogyan tegyük...
Mikor és milyen szűrővizsgálatok javasoltak férfiaknak?
A szűrővizsgálatok célja, hogy bizonyos megbetegedéseket olyan korai stádiumban diagnosztizáljon, hogy teljes gyógyuláshoz vezető terápia legyen elérhető.
Mikor, milyen orvoshoz forduljak a problémámmal?
Sokszor nehéz eldönteni, hogy egy panasszal hova fordulhatunk, milyen szakorvost, szakrendelést érdemes felkeresnünk. Összeszedtük, hogy egyes gyakori panaszok hátterében milyen lehetséges okok...