Fizikális vizsgálat
A mozgásszervi betegségeknél a képalkotó vizsgálatok mellett még ma is gyakori a fizikális vizsgálat, ugyanis ennek segítségével átfogóbb képet kaphat az orvos a betegről. Ilyenkor különböző testhelyzetekbe (állva, ülve, hason, háton), síkokba aktív és passzív mozgatást végez az orvos ellenállással vagy nélküle. Az előzőekben felsorolt mozgatásokon kívül neurológiai működést (reflexet, izomerő működését, érzészavar fennállását) is vizsgálhat az orvos, amennyiben indokolt.
A fizikai vizsgálat általában négy módszerre épül:
- az orvos megtekinti a beteget, ilyenkor látható eltéréseket keres,
- tapintással ellenőrzi például a hasat vagy a nyirokcsomókat,
- meghallgatja a tüdőt, szív- és légzési hangokat,
- kopogtatással ellenőrzi a légzést.
Mire jó a fizikális vizsgálat?
Fizikai vizsgálatra általában minden orvosi látogatás során szükség van, gondoljunk csak egy megfázásos panaszra (köhögés, láz, torokfájás). Ilyenkor orvosa biztosan megtekinti a torkot, ellenőrzi a tüdőkapacitást és a szájüreget. A diagnosztikai eljárásokkal ellentétben jobban azonosíthatóak a fájdalmat generáló tényezők (pl.: különböző testhelyzetek).
Hogyan készüljünk fel a vizsgálatra?
A vizsgálat nem igényel különösebb felkészülést, azonban ha fájdalomcsillapítót szedünk, érdemes elhagyni azt a vizsgálat előtt, hogy ne befolyásolja az eredményeinket. A fizikai vizsgálat módszere, technikája az adott állapottól, illetve területtől függően változhat. A vizsgálat során orvosa elmondja majd, melyik vizsgálat következik, illetve mit tegyen (pl. feküdjön hasra vagy sóhajtson). Bizonyos vizsgálatok során kötelező, hogy egy asszisztens is jelen legyen az orvoson kívül (pl. nőgyógyászati vizsgálat), illetve a páciensnek is jogában áll kísérőt vinni a vizsgálatra.
Együtt pontosabb
A fizikális vizsgálatok pontosságát számos tényező befolyásolhatja, ezért a pontos diagnózis felállításához mind a fizikális, mind a képalkotó diagnosztikai vizsgálatra szükség van.
Útmutató
- A mozgásszervi betegségeknél a képalkotó vizsgálatok mellett fontos a fizikális vizsgálat, ahol különböző testhelyzetekbe (állva, ülve, hason, háton), síkokba aktív és passzív mozgatást végez az orvos ellenállással vagy nélküle.
- A vizsgálat nem igényel különösebb felkészülést, azonban ha fájdalomcsillapítót szedünk, érdemes elhagyni azt a vizsgálat előtt, hogy ne befolyásolja az eredményeinket.
- A fizikális vizsgálatok pontosságát számos tényező befolyásolhatja, ezért a pontos diagnózis felállításához mind a fizikális, mind a képalkotó diagnosztikai vizsgálatra szükség van.