Mentális betegségek

Mentális betegségek

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A mentális betegségnek számos formája létezik, ezért nem egyszerű eldönteni azt, hogy hol húzódik a határ az egyszerű rosszkedv és a mentális problémák között. Összeszedtük azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy érdemes szakemberhez fordulnod a problémáiddal.

Mentális betegségek tünetei

Az alábbi tünetek arra utalnak, hogy ideje segítséget kérned:

  • A szokásosnál hosszabb ideig tartó szomorúság
  • Visszavonulás a barátoktól és/vagy a családtól
  • Érdektelenség olyan dolgok iránt, amelyeket korábban szerettünk
  • Az érzelmek szélsőséges megélése
  • Alvási és étkezési szokások megváltozása
  • A problémákhoz képest aránytalanul nagy gondterheltség, illetve félelem
  • A személyes higiénia elhanyagolása, figyelmen kívül hagyása
  • Túlzott kábítószer és vagy alkoholfogyasztás
  • Indokolatlan düh, harag
  • Különböző betegségek kialakulása (testi tünetek)
  • Öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok

A gyermekek mentális betegségének jelei

Ha egy gyermek mentális betegségben szenved, akkor a fenti tünetek ugyanúgy igazak lehetnek rá, ahogy a felnőttekre, azonban az alábbiakkal kiegészülhet:

  • Agresszió
  • Beilleszkedési zavarok
  • Koncentrációzavar
  • Iskolai teljesítmény csökkenés
  • Gyakori rémálmok
  • Túlérzékenység (hangokra, szagokra vagy érintésre)
  • Furcsa, szokatlan viselkedés

Mikor kérjünk segítséget?

Az, hogy egyszer-egyszer igazak valakire a fenti tünetek, még nem indok arra, hogy egyből szakemberhez forduljunk, de ha nagyobb életesemények (pl. munkahelyváltás, haláleset, válás, baleset) következtében tapasztaljuk ezeket, érdemes felkeresnünk egy pszichológust. Időben megkezdett kezeléssel megelőzhetjük a súlyosabb következmények kialakulását és könnyebben, hamarabb kezelhetővé válik problémánk.

Útmutató

  • A mentális betegségnek számos formája és szerteágazó tünetei léteznek, ezért nem egyszerű eldönteni azt, hogy hol húzódik a határ az egyszerű rosszkedv és a mentális problémák között.
  • Ha nagyobb életesemények (pl. munkahelyváltás, haláleset, válás, baleset) következtében tapasztaljuk a tüneteket, érdemes felkeresnünk egy pszichológust.
  • Időben megkezdett kezeléssel megelőzhetjük a súlyosabb következmények kialakulását és könnyebben, hamarabb kezelhetővé válik problémánk.

Fordította: S.J., Forrás: Signs of Mental Illness

Mentális betegségek - Részletesen a témáról
Hogyan segítsünk az iskolafóbiás gyermeknek?
Több tízezer gyermek szenvedi meg ma a becsengetést, és bár minden diáknál előfordul, hogy ellenáll egyszer-egyszer az iskolába járásnak, de a tartósan fennálló iskolafóbia létező jelenség, és valódi problémákat okoz a gyermek és a család számára. Mit tehetünk szülőként?
Hogyan okozhat önértékelési zavart a Covid?
A járvány hatására az online létmód vált a legfőbb szociális platformmá: online tanítás, videóhívások és a neten összehozott baráti találkozók lettek a gyerekek, fiatalok életének is a szerves részei. Ez azonban egy sor problémát vet fel, a tartósan monitoron keresztül kapott visszajelzés önmagunkról káros is lehet.
Szorongásos zavart okozhat az iskolakezdés
Alvásproblémák, hasfájás – mind gyakori tünetei az iskolakezdés idején fellépő szorongásos zavaroknak. Ezek a panaszok sokszor csak átmenetiek és néhány hét alatt maguktól elmúlnak, azonban ha állandósulnak, akkor gyermekpszichológushoz kell fordulni.
Hogyan segíthetjük magunkat  a gyászfolyamatban?
A gyász sokak számára az elmúlt időszak legfájdalmasabb élményévé vált. Nem mindegy, hogyan próbáljuk meg legfájdalmasabb veszteségeinket feldolgozni, hogyan végezzük el a gyászmunkát. Mit tegyünk és mit ne, amikor gyászolunk?
Mit tegyünk gyermekbántalmazás esetén?
A bántalmazott gyerekek sokszor nem érzik, hogy ami velük történik, az nem természetes. Mit tehetünk a gyerekek védelme érdekében és mit tehetnek a gyerekek maguk, hogy felismerjék, hogy az, ami velük történik, nem természetes?
Hogyan bánjunk a passzív-agresszív emberekkel?
A panaszkodó, a bűntudatkeltő, a szabotőr…Mitől válik valaki passzív-agresszívvé? Hogyan bánjunk az ilyen típusú emberekkel? Szajcz Ágnes klinikai szakpszichológus, pszichoanalitikus válaszol ezekre a kérdésekre.
Ismerd fel a passzív-agresszív emberek típusait!
Te is ismersz passzív-agresszív embert? Olyat, aki mindenen megsértődik, állandóan bűntudatot kelt benned, vagy kétértelmű „bókjaival” rendre megsért?
Gyerekek és gyász – hogyan tud segíteni a szülő?
A gyerekek másképp gyászolnak, mint a felnőttek. Hogyan segíthet ilyenkor a szülő? A Mindennapi Pszichológia Magazin (MiPszi) új számában gyászterapeuta ad tanácsot az érintetteknek.
Hasznos lehet
Hogyan állíthatjuk meg a katasztrofizálást?
A katasztrofizáció egyfajta gondolkodási hiba, mely során az aktuális eseményekből indokolatlanul és/vagy logikusan nem következtethetően a lehető legrosszabb végkimenetelt vetítjük előre. Mit...
Online pszichoterápiás osztályon is ellátják a pácienseket
Eredményes, költséghatékony, rugalmas és innovatív ellátást nyújt a pácienseknek az online pszichoterápiás osztály, amely a Szegedi Tudományegyetem pszichiátriai klinikáján jött létre 2021-ben...
Hogyan dolgozzuk fel könnyebben a traumákat?
A túl nagy és/vagy túl intenzív stresszhelyzeteket, traumatikus élményeket feldolgozni nem egyszerű, testünk és lelkünk egyaránt sérülhet benne. Mit tehetünk azért, hogy könnyebben viseljük ezeket a...
Túlevés vagy falási roham?
Mindenkivel előfordult már, hogy egy családi vacsorán túl sokat evett és megfájdult ettől a hasa. Az alkalmi túlevés azonban nem egyenlő a falási rohammal. Hogyan tudjuk megkülönböztetni, melyikről...