
Mentális betegségek
1 perces olvasási idő
A mentális betegségnek számos formája létezik, ezért nem egyszerű eldönteni azt, hogy hol húzódik a határ az egyszerű rosszkedv és a mentális problémák között. Összeszedtük azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy érdemes szakemberhez fordulnod a problémáiddal.
Mentális betegségek tünetei
Az alábbi tünetek arra utalnak, hogy ideje segítséget kérned:
- A szokásosnál hosszabb ideig tartó szomorúság
- Visszavonulás a barátoktól és/vagy a családtól
- Érdektelenség olyan dolgok iránt, amelyeket korábban szerettünk
- Az érzelmek szélsőséges megélése
- Alvási és étkezési szokások megváltozása
- A problémákhoz képest aránytalanul nagy gondterheltség, illetve félelem
- A személyes higiénia elhanyagolása, figyelmen kívül hagyása
- Túlzott kábítószer és vagy alkoholfogyasztás
- Indokolatlan düh, harag
- Különböző betegségek kialakulása (testi tünetek)
- Öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok
A gyermekek mentális betegségének jelei
Ha egy gyermek mentális betegségben szenved, akkor a fenti tünetek ugyanúgy igazak lehetnek rá, ahogy a felnőttekre, azonban az alábbiakkal kiegészülhet:
- Agresszió
- Beilleszkedési zavarok
- Koncentrációzavar
- Iskolai teljesítmény csökkenés
- Gyakori rémálmok
- Túlérzékenység (hangokra, szagokra vagy érintésre)
- Furcsa, szokatlan viselkedés
Mikor kérjünk segítséget?
Az, hogy egyszer-egyszer igazak valakire a fenti tünetek, még nem indok arra, hogy egyből szakemberhez forduljunk, de ha nagyobb életesemények (pl. munkahelyváltás, haláleset, válás, baleset) következtében tapasztaljuk ezeket, érdemes felkeresnünk egy pszichológust. Időben megkezdett kezeléssel megelőzhetjük a súlyosabb következmények kialakulását és könnyebben, hamarabb kezelhetővé válik problémánk.
Útmutató
- A mentális betegségnek számos formája és szerteágazó tünetei léteznek, ezért nem egyszerű eldönteni azt, hogy hol húzódik a határ az egyszerű rosszkedv és a mentális problémák között.
- Ha nagyobb életesemények (pl. munkahelyváltás, haláleset, válás, baleset) következtében tapasztaljuk a tüneteket, érdemes felkeresnünk egy pszichológust.
- Időben megkezdett kezeléssel megelőzhetjük a súlyosabb következmények kialakulását és könnyebben, hamarabb kezelhetővé válik problémánk.
Fordította: S.J., Forrás: Signs of Mental Illness
Mentális betegségek - Részletesen a témáról

A gyász sajnos életünk része, amely testi és lelki változásokat hozhat. Cikkünkben összegyűjtöttük, milyen hatással lehet az egészségünkre, és mit tehetünk ellene.

Előfordulhat, hogy nem tudjuk mit kellene mondanunk annak a barátunknak, a barátnőnknek vagy rokonunknak, aki szorongással küzd. Összeszedtük azokat, amivel támogathatod őt, és azokat a mondatokat is, amelyeket jobb elkerülnöd egy beszélgetésnél.

Több tízezer gyermek szenvedi meg ma a becsengetést, és bár minden diáknál előfordul, hogy ellenáll egyszer-egyszer az iskolába járásnak, de a tartósan fennálló iskolafóbia létező jelenség, és valódi problémákat okoz a gyermek és a család számára. Mit tehetünk szülőként?

Gyors megoldásra van szükséged, amivel rövid időn belül jobban érezheted magad? Összeszedtünk néhány olyan dolgot, amivel kizökkenthetsz a hétköznapi gondok, hajtás, problémák alól.

A járvány hatására az online létmód vált a legfőbb szociális platformmá: online tanítás, videóhívások és a neten összehozott baráti találkozók lettek a gyerekek, fiatalok életének is a szerves részei. Ez azonban egy sor problémát vet fel, a tartósan monitoron keresztül kapott visszajelzés önmagunkról káros is lehet.

A katasztrofizáció egyfajta gondolkodási hiba, mely során az aktuális eseményekből indokolatlanul és/vagy logikusan nem következtethetően a lehető legrosszabb végkimenetelt vetítjük előre. Mit tehetünk ellene?

Alvásproblémák, hasfájás – mind gyakori tünetei az iskolakezdés idején fellépő szorongásos zavaroknak. Ezek a panaszok sokszor csak átmenetiek és néhány hét alatt maguktól elmúlnak, azonban ha állandósulnak, akkor gyermekpszichológushoz kell fordulni.

A túl nagy és/vagy túl intenzív stresszhelyzeteket, traumatikus élményeket feldolgozni nem egyszerű, testünk és lelkünk egyaránt sérülhet benne. Mit tehetünk azért, hogy könnyebben viseljük ezeket a megpróbáltatásokat?
Szerző:
doktorGO egészség okosan

Bővebben

Azonos szerv gyakori betegségei

Hasznos lehet

Milyen jelei lehetnek a mentális kimerülésnek?
A mentális kimerülés az agynak olyan, mint az izmoknak a fizikai fáradtság, ám felismerése jóval nehezebb. Mikor beszélhetünk mentális kimerülésről? Honnan tudhatjuk, hogy érintettek vagyunk?...

Honnan ismerhetjük fel a nárcisztikus embereket?
Egyszer-egyszer bárkinél előfordulhat, hogy nárcisztikus vonásokat mutat, azonban a nárcisztikus személyiségzavarban szenvedő emberek nemcsak alkalmanként, hanem rendszeresen figyelmen kívül hagyják...

Hogyan hat a pénzügyi helyzetünk az egészségünkre?
A pénzügyi jólét egy olyan állapot, amelyben teljes mértékben ki tudjuk elégíteni az igényeinket anélkül, hogy a pénz miatt kellene aggódnunk. Nem okoz stresszt, szorongást ez a téma, és biztonságban...

Mit tegyek, ha túlérzékeny a gyermekem?
„Furcsán” viselkedik a gyerek? Hevesen reagál a zajokra, fényekre, nem eszik meg bizonyos ételeket, dührohamot kap néhány ruhadarabtól? Szenzoros érzékenységgel élni nem könnyű, sem a gyereknek, sem...