Mi okozhat hasi görcsöket?
A kellemetlen hasi görcs egy jelzés szervezetünk részéről, hogy valami nem a megszokott rendben működik, amelynek lehet egészen egyszerű oka (pl. gyomorrontás), de komoly betegség is állhat a háttérben, amivel nagyon fontos, hogy időben orvoshoz forduljunk.
Ilyenkor érdemes átgondolnunk, az alábbiakat:
- Pontosan melyik terület fáj?
- Hogy fáj, milyen intenzitású fájdalomról beszélünk?
- Enyhíti-e valami a fájdalmat (pl. testhelyzet, étkezés)?
- Kiváltja-e valami a fájdalmat (pl. étkezés)?
- Van-e bármilyen gyanú a kiváltó okok tekintetében (pl. valamilyen étel)?
- Kisugárzik-e valahova a fájdalom?
- Mióta tart? Esetleg ismétlődő fájdalomról van-e szó?
- Van-e más kísérő tünet (pl. láz, hányinger, hasmenés, hidegrázás, verejtékezés)?
Elhúzódó hasi fájdalom; alarmírozó kísérő tünet; nagyon intenzív, fájdalomcsillapító és görcsoldó terápiára sem szűnő hasi fájdalom esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz!
Az alhasi görcs leggyakoribb típusai
- Menstruációs görcs: A menstruáció előtt és közben jelentkező hasi görcsök legtöbbször fejfájást, hányingert, puffadást és rossz közérzetet okoznak, de jellemző rá az is, hogy a fájdalom kisugárzik a deréktájékra.
- Irritábilis bél szindróma (IBS): IBS esetén a görcsös hasi fájdalom általában puffadással és székletürítési nehézségekkel társul, ami lehet hasmenés vagy székrekedés, vagy ezek váltakozása.
- „Gyomor- és bélgörcs”: a hasi görcsös fájdalom hátterében gyakran áll gyomorrontás, bélfertőzés, puffadás. Legtöbb esetben átmeneti panaszról van szó, de elhúzódó vagy gyakran visszatérő görcsös hasi fájdalom esetén komolyabb betegség is állhat a háttérben.
- Vesegörcs: A jellemzően egy oldalon jelentkező, lágyékba, alhasi területre, hátba kisugárzó fájdalommal járó hasi görcs általában rohamokban tör rá a betegre, amelyet hányás, illetve hányinger is kísérhet.
- Epegörcs: A has felső részénél jelentkező hasi görcs utalhat epegörcsre, amely gyakran kisugározhat a jobb vállba, illetve a hátba is. Kísérheti haspuffadás, hányinger, hányás és kellemetlen telítettségérzet is.
A diéta és fájdalomcsillapító-görcsoldó terápia mellett, a hasi görcs kezelése a kiváltó okoktól függ, ezért gyakori ismétlődés, tartós fennállás vagy egyéb tünetek (pl. láz, tartós hőemelkedés, has bekeményedése) jelentkezése esetén mindenképp forduljunk orvoshoz.
Útmutató
-
A heves, szúró fájdalommal, diszkomfort érzéssel járó hasi görcsök hátterében leggyakrabban menstruációs fájdalom, gyomor- és bélrendszeri betegség, valamint vese- és epekövesség áll, amelyek sok esetben különösebb beavatkozás vagy gyógyszeres kezelés nélkül elmúlnak.
-
A hasi görcsök előfordulásának területe árulkodhat a probléma jellegéről, de hosszan tartó, visszatérő fájdalom esetén, minden esetben javasolt az orvosi kontroll.
-
Elhúzódó hasi fájdalom; alarmírozó kísérő tünet; nagyon intenzív, fájdalomcsillapító és görcsoldó terápiára sem szűnő hasi fájdalom esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz!
- A diéta és fájdalomcsillapító-görcsoldó terápia mellett, a hasi görcs kezelése a kiváltó okoktól függ, ezért gyakori ismétlődés, tartós fennállás vagy más tünetek jelentkezése esetén mindenképp forduljunk orvoshoz.
Lektorálta: Dr. Tóth Sára Rebeka