
Hasi görcsök
1 perces olvasási idő
A heves, szúró fájdalommal, diszkomfort érzéssel járó hasi görcsök hátterében leggyakrabban menstruációs, gyomor- és bélrendszeri panaszok, vese- és epekövesség áll, amelyek általában különösebb beavatkozás vagy gyógyszeres kezelés nélkül elmúlnak.
A kellemetlen hasi görcs egy jelzés szervezetünk részéről, hogy valami nem a megszokott rendben működik, amelynek lehet egészen egyszerű oka (pl. gyomorrontás), de komoly betegség is állhat a háttérben, amivel nagyon fontos, hogy időben orvoshoz forduljunk.
Ilyenkor érdemes átgondolnunk, az alábbiakat:
- Pontosan melyik terület fáj?
- Hogy fáj, milyen intenzitású fájdalomról beszélünk?
- Van-e bármilyen gyanú a kiváltó okok tekintetében (pl. valamilyen étel)?
- Kisugárzik-e valahova a fájdalom?
- Mióta tart? Esetleg ismétlődő fájdalomról van-e szó?
- Van-e más kísérő tünet (pl. láz, hányinger, hasmenés, hidegrázás, verejtékezés)?
Amennyiben kísérő tüneteket vagy nagyon intenzív fájdalmat, hasi görcsöt tapasztalunk, bizonytalanak vagyunk a panasz súlyosságának megállapításában, mielőbb forduljunk orvoshoz.
Az alhasi görcs leggyakoribb típusai
- Menstruációs görcs: A menstruáció előtt és közben jelentkező hasi görcsök legtöbbször fejfájást, hányingert, puffadást és rossz közérzetet okoznak, de jellemző rá az is, hogy a fájdalom kisugárzik a deréktájékra.
- Irritábilis bél szindróma: IBS esetén a görcsös hasi fájdalom puffadással és székletürítési nehézségekkel társul, ami lehet hasmenés vagy székrekedés, vagy ezek váltakozása.
- Gyomor-, és emésztési görcsök: a hasi görcs hátterében gyakran a fokozott stressz vagy az elfogyasztott ételek állnak, melyek heves fájdalmat okozhatnak. Legtöbb esetben átmeneti panaszról beszélünk, ami tarthat néhány percig, de akár napokig is.
- Vesegörcs: A jellemzően egy oldalon jelentkező, lágyékba, alhasi területre, hátba kisugárzó fájdalommal járó hasi görcs általában rohamokban tör rá a betegre, amelyet hányás, illetve hányinger is kísérhet.
- Epegörcs: A has felső részénél jelentkező hasi görcs jellemzően epegörcsre utal, amely gyakran kisugározhat a jobb vállba, illetve a hátba is. Haspuffadás, hányinger, hányás és telítettségérzet jelentkezése esetén epekövességre gondolhatunk.
A diéta és fájdalomcsillapító-görcsoldó terápia mellett, a hasi görcs kezelése a kiváltó okoktól függ, ezért gyakori ismétlődés, tartós fennállás vagy más tünetek jelentkezése esetén mindenképp forduljunk orvoshoz.
Útmutató
- A heves, szúró fájdalommal, diszkomfort érzéssel járó hasi görcsök hátterében leggyakrabban menstruációs, gyomor- és bélrendszeri panaszok, vese- és epekövesség áll, amelyek általában különösebb beavatkozás vagy gyógyszeres kezelés nélkül elmúlnak.
- Amennyiben kísérő tüneteket vagy nagyon intenzív fájdalmat, hasi görcsöt tapasztalunk, bizonytalanak vagyunk a panasz súlyosságának megállapításában, mielőbb forduljunk orvoshoz.
- A diéta és fájdalomcsillapító-görcsoldó terápia mellett, a hasi görcs kezelése a kiváltó okoktól függ, ezért gyakori ismétlődés, tartós fennállás vagy más tünetek jelentkezése esetén mindenképp forduljunk orvoshoz.
Hasi görcsök - Részletesen a témáról

A legjobb speciális menüt is kínáló hazai éttermek
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Miért ne diétázzunk ételallergia vizsgálat előtt?
Görcsöl, puffad vagy megy a hasad bizonyos ételek fogyasztása után? Ha tartósan fennállnak ezek a kellemetlen tünetek, és felmerül az ételallergia gyanúja, érdemes utánajárni, hogy mi okozza panaszainkat, mielőtt bármilyen diétába kezdenénk.
Mit tegyek, ha laktózérzékenységre gyanakszom?
Rendszeresen puffad, görcsöl a hasad tej fogyasztását követően? Gyakran hasmenés is társul hozzá? Összeszedtük azokat a dolgokat, amelyek segítségével megtudhatod, valóban laktózintolerancia áll-e a háttérben.
Szerző: doktorGO
Ajánlott vizsgálat
Szponzorált ajánlatok
Ajánlott gyógyszer

Azonos szerv gyakori betegségei

Te lehetsz az első

Hasznos lehet