Mi okozhat hasi görcsöket?

Mi okozhat hasi görcsöket?

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A heves, szúró fájdalommal, diszkomfort érzéssel járó hasi görcsök hátterében leggyakrabban menstruációs fájdalom, gyomor- és bélrendszeri betegség, valamint vese- és epekövesség áll, amelyek sok esetben különösebb beavatkozás vagy gyógyszeres kezelés nélkül elmúlnak.

A kellemetlen hasi görcs egy jelzés szervezetünk részéről, hogy valami nem a megszokott rendben működik, amelynek lehet egészen egyszerű oka (pl. gyomorrontás), de komoly betegség is állhat a háttérben, amivel nagyon fontos, hogy időben orvoshoz forduljunk.

Ilyenkor érdemes átgondolnunk, az alábbiakat:

  • Pontosan melyik terület fáj?
  • Hogy fáj, milyen intenzitású fájdalomról beszélünk?
  • Enyhíti-e valami a fájdalmat (pl. testhelyzet, étkezés)?
  • Kiváltja-e valami a fájdalmat (pl. étkezés)?
  • Van-e bármilyen gyanú a kiváltó okok tekintetében (pl. valamilyen étel)?
  • Kisugárzik-e valahova a fájdalom?
  • Mióta tart? Esetleg ismétlődő fájdalomról van-e szó?
  • Van-e más kísérő tünet (pl. láz, hányinger, hasmenés, hidegrázás, verejtékezés)?

Elhúzódó hasi fájdalom; alarmírozó kísérő tünet; nagyon intenzív, fájdalomcsillapító és görcsoldó terápiára sem szűnő hasi fájdalom esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz!

Az alhasi görcs leggyakoribb típusai

  • Menstruációs görcs: A menstruáció előtt és közben jelentkező hasi görcsök legtöbbször fejfájást, hányingert, puffadást és rossz közérzetet okoznak, de jellemző rá az is, hogy a fájdalom kisugárzik a deréktájékra.
  • Irritábilis bél szindróma (IBS): IBS esetén a görcsös hasi fájdalom általában puffadással és székletürítési nehézségekkel társul, ami lehet hasmenés vagy székrekedés, vagy ezek váltakozása.
  • „Gyomor- és bélgörcs”: a hasi görcsös fájdalom hátterében gyakran áll gyomorrontás, bélfertőzés, puffadás. Legtöbb esetben átmeneti panaszról van szó, de elhúzódó vagy gyakran visszatérő görcsös hasi fájdalom esetén komolyabb betegség is állhat a háttérben.
  • Vesegörcs: A jellemzően egy oldalon jelentkező, lágyékba, alhasi területre, hátba kisugárzó fájdalommal járó hasi görcs általában rohamokban tör rá a betegre, amelyet hányás, illetve hányinger is kísérhet.
  • Epegörcs: A has felső részénél jelentkező hasi görcs utalhat epegörcsre, amely gyakran kisugározhat a jobb vállba, illetve a hátba is. Kísérheti haspuffadás, hányinger, hányás és kellemetlen telítettségérzet is.

A diéta és fájdalomcsillapító-görcsoldó terápia mellett, a hasi görcs kezelése a kiváltó okoktól függ, ezért gyakori ismétlődés, tartós fennállás vagy egyéb tünetek (pl. láz, tartós hőemelkedés, has bekeményedése) jelentkezése esetén mindenképp forduljunk orvoshoz.

Útmutató

  • A heves, szúró fájdalommal, diszkomfort érzéssel járó hasi görcsök hátterében leggyakrabban menstruációs fájdalom, gyomor- és bélrendszeri betegség, valamint vese- és epekövesség áll, amelyek sok esetben különösebb beavatkozás vagy gyógyszeres kezelés nélkül elmúlnak.

  • A hasi görcsök előfordulásának területe árulkodhat a probléma jellegéről, de hosszan tartó, visszatérő fájdalom esetén, minden esetben javasolt az orvosi kontroll.

  • Elhúzódó hasi fájdalom; alarmírozó kísérő tünet; nagyon intenzív, fájdalomcsillapító és görcsoldó terápiára sem szűnő hasi fájdalom esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz!

  • A diéta és fájdalomcsillapító-görcsoldó terápia mellett, a hasi görcs kezelése a kiváltó okoktól függ, ezért gyakori ismétlődés, tartós fennállás vagy más tünetek jelentkezése esetén mindenképp forduljunk orvoshoz.

Lektorálta: Dr. Tóth Sára Rebeka

Mi okozhat hasi görcsöket? - Részletesen a témáról
A legjobb speciális menüt is kínáló hazai éttermek
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Nyári tanácsok hisztamin intoleranciások részére
A nyári időszak több kihívást is tartogat a hisztamin diétát folytatók számára. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük arról, hogy mire fontos figyelni az étkezésben, hisztamin intolerancia esetén.
Milyen vizsgálatokra számíthatunk IBS gyanúja esetén?
A bizonytalan eredetű hasi diszkomfort, fájdalom, haspuffadás, széklet problémák esetén felmerülhet az irritábilis bélszindróma gyanúja, amely esetén indokolt a teljes körű kivizsgálás. Milyen vizsgálatokra számíthatunk ilyenkor?
Mi okozhatja az emésztőrendszeri panaszokat?
Évről-évre nő azoknak a betegeknek a száma, akik emésztőrendszeri tünetekre, puffadásra, kellemetlen érzetre panaszkodnak, és a tüneteik mögött nem áll semmilyen szervi elváltozás. Mi okozza? Miért alakulhat ki ez az állapot?
Milyen étrend javasolt a Crohn-betegeknek?
A Crohn-betegek diétájának legfontosabb célja az, hogy a felszívódási zavarok megszűnjenek, rendeződjön a beteg tápláltsági állapota, energia szintje.
Hogyan mutatható ki a SIBO?
A kontaminált bélszindróma (SIBO) diagnosztizálására a gasztroenterológusok hidrogén kilégzési tesztet használnak. Mire számíthatunk a vizsgálat során?
Hogyan vizsgálható a tejcukor-érzékenység?
Ha a tejtermékek, például nyáron egy fagyi vagy jégkrém elfogyasztása után rendszeresen puffadás, hasfájás, hasmenés vagy hasi görcsök jelentkeznek, javasolt kivizsgálni, hogy mi okozhatja a kellemetlen tüneteket.
Miért ne diétázzunk ételallergia vizsgálat előtt?
Görcsöl, puffad vagy megy a hasad bizonyos ételek fogyasztása után? Ha tartósan fennállnak ezek a kellemetlen tünetek, és felmerül az ételallergia gyanúja, érdemes utánajárni, hogy mi okozza panaszainkat, mielőtt bármilyen diétába kezdenénk.
Ajánlott gyógyszer
Hasznos lehet
Mi okozhat görcsös hasi fájdalmat?
Mi okozhat görcsös hasi fájdalmat? Mit tehetünk ellene? Mikor kell sürgősen orvoshoz fordulni? Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász segít megválaszolni ezeket a kérdéseket.
Mi állhat a gyomorgörcs hátterében?
A gyomorgörcs mindenki számára ismert fogalom. Az is átélte már, akinek soha nem kellett komoly betegséggel szembenéznie, egyszerűen csak túl sok stressz érte. Mi okozhatja a gyomorgörcsöt?
Mit együnk vagy ne együnk, ha fáj a hasunk?
Melyek azok az ételek, amelyeket ehetünk hasfájás esetén? Milyen ételeket érdemes kerülni ilyenkor? Összeszedtünk néhány ételt, ami amellett, hogy megfelelő tápanyaggal látja el a szervezetünket, még...