Egészséges életmód
1 perces olvasási idő
Az egészséget meghatározó tényezők közé tartozik az életmód, melybe beletartozik minden olyan tevékenység, melyet az ember rendszeresen végez (pl.: munka, táplálkozás, mozgás, pihenés, szórakozás).
Az egészségügyi világszervezet (WHO) megfogalmazása szerint az életmód az ember ismételten, szokásszerűen végzett tevékenységeinek rendszere, mellyel szükségleteit elégíti ki. Az egészségre gyakorolt hatása megkérdőjelezhetetlen, a helytelen életmódbeli szokások (pl. egészségtelen táplálkozás) nagymértékben hozzájárulnak a krónikus betegségek (pl. magas vérnyomás) kialakulásához.
Az egészséges életmód összetevői
- Rendszeres testmozgás: A heti minimum 3 alkalommal végzett testmozgás, fokozatos terhelés mellett jótékony hatással van az egészségünkre.
- Étrend: Emellett a kiegyensúlyozott és változatos étrend számos betegség megelőzésében játszhat szerepet, azonban már kialakult kórkép esetén megfelelő diétával nagy mértékben javítható vagy akár tünetmentessé is tehető egy-egy betegség.
- Mentális egészség: Régóta tudjuk, hogy a test és lélek között kapcsolat van. A stresszes életmód, az alváshiány hatással lehetnek a szervezet működésére is. Alujon napi 7-9 órát, illetve próbáljon ki relaxációs technikákat, ha élete stresszes. A mentális egészséghez nagyban hozzájárul a függőségek elhagyása (dohányzás, drog, alkohol), a megfelelő konfliktuskezelés, stresszmentes légkör és a kiegyensúlyozott szexualitás élet kialakítása.
- Káros szokások elhagyása: Mindenkinek vannak úgynevezett rossz szokásai. Szinte az unalomig ismételt, hogy ne dohányozzon és csak mértékkel fogyasszon alkoholt. Azonban az is káros lehet egészségünkre, ha túl sok időt töltünk a számítőgép előtt. Munka közben tartson szüneteket, álljon fel óránként 10 percre, sétáljon kicsit, nyújtóztassa ki végtagjait és pihentesse szemét. Lehetőleg ez idő alatt ne a telefonján olvassa a híreket, hanem menjen ki egy kicsit a friss levegőre vagy szellőztessen.
Továbbá a személyes higiénia (fogápolás, tisztálkodás) és tiszta környezet is befolyásolhatja egészségi állapotunkat, de az időben történő orvoshoz fordulás, a prevenció szerepe is fontos, hiszen egy-egy szűrővizsgálat akár életet is menthet.
Útmutató
- Az életmód az ember ismételten, szokásszerűen végzett tevékenységeinek rendszere, mellyel szükségleteit elégíti ki.
- Az egészséges életmód legfőbb összetevői a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott és változatos étrend, fontos a függőségek elhagyása, a mentális egészség megőrzése és a preventív szemlélet.
Egészséges életmód - Részletesen a témáról
Az aranyér nem más, mint vénás tágulat, melyek a végbélnyílás körül vagy a végbélnyíláson belül keletkeznek. Hogyan ismerjük fel? Mit tegyünk, ha aranyérre gyanakszunk? Mire számítsunk a kezelésnél? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Véres széklet abban az esetben fordul elő, ha a tápcsatornába valamilyen módon vér kerül. Véres székletet okozhatnak ártalmatlanabb betegségek is, de sok esetben súlyos kórkép áll a háttérben, így a véres széklet minden esetben alapos kivizsgálást igényel!
Az aranyér szó hallatán a legtöbb embernek a fájdalmas tünetekkel járó betegség jut eszébe, helytelenül. Cikkünkben bemutatjuk az aranyér és az aranyérbetegség közötti különbséget.
Az endometriózis mindmáig egy rejtélyes betegség: nem tudni, mitől alakul ki, és nem tudni, mitől gyógyul meg végérvényesen. A betegséggel diagnosztizált nők azonban jogosultak adóvisszatérítésre.
A COVID-19 nagyobb valószínűséggel okozhat vérrögképződést, mint más szezonális fertőző betegségek. Hogyan csökkenthető a stroke kockázata?
Stroke-on átesetteknél akár tízszeresére is növekedhet egy újbóli stroke kialakulásának kockázata. Hogyan előzzük ezt meg?
A stroke egy hirtelen kialakuló agyi esemény, melynek hatására az agy egy részének vérellátása megszűnik. Magyarországon mintegy 45-50 ezer ember kap stroke-ot évente, közülük kb. 15 ezren nem élik túl a betegséget. Mit tehetünk ilyenkor? Megelőzhető-e a kialakulása? Mire figyeljünk utána?
A stroke egy összetett betegség, amelynek kockázatát számos tényező fokozhatja, de a jó hír az, hogy megfelelő életmód és kezelés mellett a betegség kialakulásának esélye jelentősen csökkenthető. Mivel csökkenthetjük a kockázatot?
Szerző:
doktorGO egészség okosan
Ajánlott vizsgálat
Hasznos lehet
Íme, 5 meglepő tényező, amely gyorsabban öregít
A cigaretta, az alkohol és az alváshiány öregítheti a megjelenést, ez köztudott. Néhány kevésbé ismert életmódbeli tényező azonban szintén felgyorsíthatja ezt a folyamatot. Melyek ezek?
Az edzés utáni szaunázás 5 előnye
A szauna egy zárt helyiség, amelyet magas hőmérsékletre melegítenek száraz hővel vagy gőzzel. Gyakori a termálfürdőkben, hotelekben és edzőtermekben, sokan használják edzés után kikapcsolódásra és...
Vörös fényterápia: Íme, a szakértő véleménye
A vörös fényterápia jelenleg nagy divat, és sokan hirdetik bőrre gyakorolt előnyeit – de a szakértők szerint fontos, hogy csak jóváhagyott eszközöket használjunk a kívánt hatás eléréséhez.
Gyógyszer-vagy étrendkiegészítő: mire figyeljünk?
Nagyon sokan gondolják, hogy az étrendkiegészítők, főleg a növényi összetevőt tartalmazók mivel természetesek, így nem okozhatnak semmilyen mellékhatást. Sokszor hangzik el a patikába betérők...