Egészséges életmód

Egészséges életmód

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Az egészséget meghatározó tényezők közé tartozik az életmód, melybe beletartozik minden olyan tevékenység, melyet az ember rendszeresen végez (pl.: munka, táplálkozás, mozgás, pihenés, szórakozás).

Az egészségügyi világszervezet (WHO) megfogalmazása szerint az életmód az ember ismételten, szokásszerűen végzett tevékenységeinek rendszere, mellyel szükségleteit elégíti ki. Az egészségre gyakorolt hatása megkérdőjelezhetetlen, a helytelen életmódbeli szokások (pl. egészségtelen táplálkozás) nagymértékben hozzájárulnak a krónikus betegségek (pl. magas vérnyomás) kialakulásához.

Az egészséges életmód összetevői

  • Rendszeres testmozgás: A heti minimum 3 alkalommal végzett testmozgás, fokozatos terhelés mellett jótékony hatással van az egészségünkre.
  • Étrend: Emellett a kiegyensúlyozott és változatos étrend számos betegség megelőzésében játszhat szerepet, azonban már kialakult kórkép esetén megfelelő diétával nagy mértékben javítható vagy akár tünetmentessé is tehető egy-egy betegség.
  • Mentális egészség: Régóta tudjuk, hogy a test és lélek között kapcsolat van. A stresszes életmód, az alváshiány hatással lehetnek a szervezet működésére is. Alujon napi 7-9 órát, illetve próbáljon ki relaxációs technikákat, ha élete stresszes. A mentális egészséghez nagyban hozzájárul a függőségek elhagyása (dohányzás, drog, alkohol), a megfelelő konfliktuskezelés, stresszmentes légkör és a kiegyensúlyozott szexualitás élet kialakítása.
  • Káros szokások elhagyása: Mindenkinek vannak úgynevezett rossz szokásai. Szinte az unalomig ismételt, hogy ne dohányozzon és csak mértékkel fogyasszon alkoholt. Azonban az is káros lehet egészségünkre, ha túl sok időt töltünk a számítőgép előtt. Munka közben tartson szüneteket, álljon fel óránként 10 percre, sétáljon kicsit, nyújtóztassa ki végtagjait és pihentesse szemét. Lehetőleg ez idő alatt ne a telefonján olvassa a híreket, hanem menjen ki egy kicsit a friss levegőre vagy szellőztessen.

Továbbá a személyes higiénia (fogápolás, tisztálkodás) és tiszta környezet is befolyásolhatja egészségi állapotunkat, de az időben történő orvoshoz fordulás, a prevenció szerepe is fontos, hiszen egy-egy szűrővizsgálat akár életet is menthet.

Útmutató

  • Az életmód az ember ismételten, szokásszerűen végzett tevékenységeinek rendszere, mellyel szükségleteit elégíti ki.
  • Az egészséges életmód legfőbb összetevői a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott és változatos étrend, fontos a függőségek elhagyása, a mentális egészség megőrzése és a preventív szemlélet.
Egészséges életmód - Részletesen a témáról
Mit tegyek, ha aranyérre gyanakszom?
Az aranyér nem más, mint vénás tágulat, melyek a végbélnyílás körül vagy a végbélnyíláson belül keletkeznek. Hogyan ismerjük fel? Mit tegyünk, ha aranyérre gyanakszunk? Mire számítsunk a kezelésnél? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Véres széklet: aranyér vagy egyéb betegség?
Véres széklet abban az esetben fordul elő, ha a tápcsatornába valamilyen módon vér kerül. Véres székletet okozhatnak ártalmatlanabb betegségek is, de sok esetben súlyos kórkép áll a háttérben, így a véres széklet minden esetben alapos kivizsgálást igényel!
Mi a különbség az aranyér és az aranyérbetegség között?
Az aranyér szó hallatán a legtöbb embernek a fájdalmas tünetekkel járó betegség jut eszébe, helytelenül. Cikkünkben bemutatjuk az aranyér és az aranyérbetegség közötti különbséget.
Adóvisszatérítés endometriózis esetén
Az endometriózis mindmáig egy rejtélyes betegség: nem tudni, mitől alakul ki, és nem tudni, mitől gyógyul meg végérvényesen. A betegséggel diagnosztizált nők azonban jogosultak adóvisszatérítésre.
COVID-19 és stroke
A COVID-19 nagyobb valószínűséggel okozhat vérrögképződést, mint más szezonális fertőző betegségek. Hogyan csökkenthető a stroke kockázata?
Hogyan előzzük meg az újabb stroke kialakulását?
Stroke-on átesetteknél akár tízszeresére is növekedhet egy újbóli stroke kialakulásának kockázata. Hogyan előzzük ezt meg?
Megelőzhető-e a stroke?
A stroke egy hirtelen kialakuló agyi esemény, melynek hatására az agy egy részének vérellátása megszűnik. Magyarországon mintegy 45-50 ezer ember kap stroke-ot évente, közülük kb. 15 ezren nem élik túl a betegséget. Mit tehetünk ilyenkor? Megelőzhető-e a kialakulása? Mire figyeljünk utána?
Mivel csökkenthetjük a stroke kialakulásának kockázatát?
A stroke egy összetett betegség, amelynek kockázatát számos tényező fokozhatja, de a jó hír az, hogy megfelelő életmód és kezelés mellett a betegség kialakulásának esélye jelentősen csökkenthető. Mivel csökkenthetjük a kockázatot?
Hasznos lehet
Mit jelent az öngondoskodás?
Az öngondoskodás sokak szerint felesleges, vagy csak megfeledkeznek róla. Valójában a szerepük kulcsfontosságú, hiszen ezek a tevékenységek nagyon fontosak a testi és lelki egészség megóvása...
10 otthoni módszer a korpa ellen
A korpát, vagyis a viszkető, fehér darabokat a fejbőrön mindenki ismeri, sokszor okozhat kellemetlenséget. A világ lakosságának közel 50%-a életében legalább egyszer megtapasztalja.
Valóban frissebb a holnap az új Myrkl étrend-kiegészítővel? Kipróbáltuk!
Semmiképp sem szeretnénk az alkoholfogyasztást népszerűsíteni, mindössze egy hétvégi vacsora közbeni könnyed koccintás tapasztalatait osztjuk meg cikkünkben egy szubjektív beszámoló formájában.
Mit vigyünk magunkkal, ha túrázni indulunk?
A tavasz szépsége és kedvező időjárása miatt sok olyan ember is útnak indul egy-egy erdei útvonalon, aki nem gyakorlott túrázó. Mit érdemes ilyenkor magunkkal vinni? Hogyan készüljünk? Összeszedtük a...