Demencia

Demencia

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A demencia nem egy konkrét betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, amely olyan tüneteket foglal magában, melyek hátterében különböző kórképek állhatnak.

A demencia kialakulásának esélye a kor előrehaladtával nő: 60 éves kor felett 1 százalék, míg a 90 éves korosztályban már több mint 30 százalék az előfordulása. Kialakulásának esélyét tovább növelhetik bizonyos betegségek (pl. az Alzheimer-kór, a Parkinson betegség, alkoholizmus), a helytelen étrend és mozgásszegény életmód is.

A demencia tünetei

A demencia során a beteg emlékezőtehetsége szakaszosan, később egészen kihagy, mindemellett pedig az alábbi tüneteket is észlelhetjük rajta:

  • beszédzavar,
  • személyiségváltozás,
  • ítélőképesség és absztrakt gondolkodás károsodása.

Kezelése

Demencia esetén a kivizsgálás és a kezelés is összetett feladat. A tesztvizsgálatok, képalkotó vizsgálatok (pl. CT, MRI) segítségével meghatározható a demencia jelenléte (szerencsés esetben a konkrét típusa), melynek értékelése után kiválasztható a megfelelő terápia. A demencia jelenleg sajnos nem gyógyítható, azonban gyógyszeres-, illetve pszichoterápiás kezeléssel nagymértékben javítható a beteg életminősége és lassítható a betegség előrehaladása.

Tanácsok hozzátartozóknak

A család sokat segíthet a demens betegnek azzal, ha nem hagyja magára, ugyanis ha emberek között van és folyamatosan érik ingerek, lassabb lesz a szellemi leépülés. Segítsünk megtalálni azt a szellemi aktivitási formát, ami hozzátartozónkat leköti, jó ötlet lehet az agytréning, a keresztrejtvényfejtés, újságolvasás, internetezés, stb.

Útmutató

  • A demencia nem egy konkrét betegség, hanem egy gyűjtőfogalom
  • A demencia kialakulásának az esélye a kor előrehaladtával nő
  • A demencia során a beteg emlékezőtehetsége szakaszosan romlik, később egészen kihagy
  • Demencia esetén a kivizsgálás és a kezelés is összetett feladat.
  • A betegség jelenléte tesztvizsgálatokkal, képalkotó vizsgálatokkal (pl. CT, MRI) határozható meg
Demencia - Részletesen a témáról
Demencia - Mire figyeljünk télen?
Ahogy egyre hűvösebbé válnak a nappalok és éjszakák, úgy kell egyre nagyobb figyelmet fordítanunk a környezetünkben élő idősek jóllétére. A tél ugyanis számos veszélyforrást rejthet magában, ezért nem árt ezekre előre felkészülni és segíteni szeretteinket biztonságban átvészelni az évszakot.
7 dolog, amit ne mondjunk egy demens betegnek
A demenciával vagy Alzheimer-kórral élő szerettünkkel történő kommunikáció időnként kihívásokat rejt magában. A türelem gyakorlása ezekben a helyzetekben ugyan nehéz lehet, ám célravezető. Ehhez nyújt segítséget az alábbi lista, ahol hét olyan kijelentét olvashatunk, amit sose mondjunk egy demenciával élőnek.
Befolyásolja-e a táplálkozás a demens betegségek kialakulását?
A demencia kialakulása, vagy a már fennálló állapot romlása megelőzhető lehet, ha az étrendet helyesen állítják össze. A kognitív funkciók minél magasabb szintű fenntartásáért még a demencia tüneteinek megjelenése előtt ajánlott bizonyos ételek fogyasztása vagy kerülése. Melyek ezek?
Hogyan ismerjük fel a demencia tüneteit?
A demencia típusától függően különböző tünetekre lehetünk figyelmesek. Összeszedtük azokat az általános panaszokat, amelyek demencia fennállására utalhatnak.
Miért okozhat a cukorbetegség demenciát?
A 2-es típusú cukorbetegség nem csak a stroke és a szívbetegségek, hanem a demencia kockázatát is jelentősen növeli. Mi lehet ennek a magyarázata?
Miért káros a magas vércukorszint a szellemi képességeinkre?
A 2-es típusú diabétesznek számos súlyos szövődménye lehet, ha a betegség már évek óta fennáll. Orvosok által széles körben elfogadott tény, hogy a 2-es típusú diabétesz és a túlsúly nemcsak a stroke és szívbetegségek, de az Alzheimer kór kialakulásának is magas kockázati tényezője.
Hogyan alakul ki a cukorbetegség az agyban?
2021-es felmérések szerint, világszinten minden 10. ember cukorbeteg és 44 millióan küzdenek az Alzheimer-kórral, melyből a betegek felénél az inzulinszint valamiféle zavara állapítható meg. Hogyan kapcsolódik egymáshoz az Alzheimer és az inzulinrezisztencia?
Miért lehet feszültebb télen a demens beteg?
Ahogy egyre rövidebbek és szürkébbek a nappalok, azt találhatjuk, hogy a demenciával élő hozzátartozónk gyakran feszültebb, agitáltabb vagy épp lehangoltabb. Mit tehetünk ilyenkor?
Hasznos lehet
Alkoholos demencia
A krónikus alkoholfogyasztás memória- és viselkedésbeli változásokat okozhat, amelyeket gyakran alkoholos demenciának neveznek. Az alkoholos demenciának számos tényezője és típusa van, beleértve a...
Az egészséges életmód csökkenti a demencia esélyét
A demenciában szenvedők körülbelül kétharmada nő. Az American Heart Association hét tippet gyűjtött össze a demencia kialakulásának csökkentésére. Melyek ezek?
Hogyan segítsük demens hozzátartozónkat?
Az Alzheimer-kórban szenvedők a betegség előrehaladásával elvesztik mindennapi tevékenységeik ellátásának a képességét, és mások segítségére szorulnak. Néha azonban nem egyszerű eldönteni, hogy miben...
Miért lehet feszültebb télen a demens beteg?
Ahogy egyre rövidebbek és szürkébbek a nappalok, azt találhatjuk, hogy a demenciával élő hozzátartozónk gyakran feszültebb, agitáltabb vagy épp lehangoltabb. Mit tehetünk ilyenkor?