Gyógyszeres terápia

Gyógyszeres terápia

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A gyógyszeres terápia a szájon át beszedhető gyógyszerek, infúziók, injekciós és/vagy ízületbe adható készítmények, gyógyszer tartalmú pakolások, krémek használatára épülő terápiát jelenti.

A gyógyszeres terápiát az alábbi esetekben használjuk:

Tüneti terápia esetén

Bár a legtöbbször a tüneti kezelést kombináltan alkalmazzák, bizonyos betegségek esetén nagy szerepe lehet a tüneti terápiának. Ezeknél a kórképeknél elsősorban az életminőség javítása (pl. fájdalomcsillapítás) a cél, ami szájon át szedett gyógyszerekkel, helyi injekciós készítményekkel vagy izomba/vénába adott szerekkel történik.

Oki kezelésnél

Bizonyos betegségek esetén a terápia a gyógyszerek tartós adagolását jelenti, ami történhet szájon át alkalmazható gyógyszerekkel vagy injekciós készítményekkel. Oki terápiát általában autoimmun vagy ízületi gyulladásos betegségeknél alkalmaznak.

Speciális esetekben

A kezelés kúraszerűen, több alkalommal történik (pl. RA, SNSA, köszvény)

A gyógyszeres terápia előtt, minden esetben kérjük ki háziorvosunk véleményét. Amennyiben a kapott gyógyszerrel kapcsolatos mellékhatást, szövődményt tapasztalunk, jelezzük azt kezelőorvosunknak.

Útmutató

  • A gyógyszeres terápia a szájon át beszedhető gyógyszerek, infúziók, injekciós és/vagy ízületbe adható készítmények, gyógyszer tartalmú pakolások, krémek használatára épülő terápiát jelenti.
  • A gyógyszeres terápia előtt, minden esetben kérjük ki háziorvosunk véleményét.
  • Amennyiben a kapott gyógyszerrel kapcsolatos mellékhatást, szövődményt tapasztalunk, jelezzük azt kezelőorvosunknak.
Gyógyszeres terápia - Részletesen a témáról
Melyik Covid19-elleni vakcinát válasszuk?
A SARS-CoV-2 koronavírus által okozott COVID-19 megbetegedés ellen jelenleg 6 védőoltás (vakcina) érhető el hazánkban. Ezek különböző módokon a szervezet immunválaszát váltják ki a koronavírussal szemben. Mit tudhatunk meg az oltásokról?
Milyen COVID-teszt ajánlott?
Betegnek érzi magát, de nem tudja mi fertőzhette meg? Idős, krónikus beteg vagy immunhiányos személy él a környezetében? Felvette a védőoltást mégis COVID-gyanús tünetei vannak? Nem biztos abban, hogy szüksége van-e harmadik oltásra? Forduljon szakemberhez, aki segít a megfelelő teszt kiválasztásában.
Mennyire veszélyes a Flurona?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) referencialaborjában találtak már olyan mintát, amelyben a koronavírus mellett más légúti kórokozó - mint az óriássejtes vírus vagy az adenovírus - is kimutatható volt. Az új tünetegyüttest fluronának nevezték el. Mit kell tudni róla?
Demencia - Mire figyeljünk télen?
Ahogy egyre hűvösebbé válnak a nappalok és éjszakák, úgy kell egyre nagyobb figyelmet fordítanunk a környezetünkben élő idősek jóllétére. A tél ugyanis számos veszélyforrást rejthet magában, ezért nem árt ezekre előre felkészülni és segíteni szeretteinket biztonságban átvészelni az évszakot.
Mi okozhatja a csecsemőkori ekcémát?
Az újszülöttek, csecsemők bőre nagyon érzékeny, Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat a csecsemőkori ekcémáról.
Milyen változásokra számíthat a stroke-on átesett beteg?
Magyarországon a stroke a harmadik leggyakoribb halálok és az egyik leggyakoribb rokkantságot okozó betegség, melynek előfordulása az életkor előrehaladtával folyamatosan nő. Milyen változásokra számíthat a stroke-on átesett beteg?
5 gyakori nyári tünet, amivel orvoshoz fordulunk
Hogyan szabadulhatok meg a fülbe jutott víztől? Mitől romlik a hallásom nyáron? Miért fáj a fülem? Mit használjak allergiás orrdugulás ellen? Ezekről és a megelőzésről, kezelésről kérdeztük dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ főorvosát.
Tanácsos-e a parlagfű allergiát parlagfűvel kezelni?
Sokakat elbizonytalanítanak az évről évre megjelenő, magukat „természetes” módszerként hirdető megoldások az allergia kezelésére. Ennek egyik szélsőséges példája, amikor az allergiás számára annak a növénynek, vagy a főzetéből készített tea, lekvár rendszeres fogyasztását javasolják, amire allergiás. De vajon valóban javasolt-e ez a módszer?
Hasznos lehet
Mi a radioembolizációs eljárás előnye?
Az elsődleges és másodlagos májdaganatban szenvedő betegeknek a Semmelweis Egyetem Onko-intervenciós Részlege elsőként nyújt terápiás lehetőséget radioembolizációval. Kérdések és válaszok az...
Szülés alatti fájdalomcsillapítási módszerek
Lehet, hogy már eldöntötted, hogy epidurális érzéstelenítést fogsz kérni, amint megérzed a fájdalom első jelét, vagy talán azt fogadtad meg, hogy érzéstelenítés nélkül hozod világra a gyermekedet....
Antihisztamin: melyik a nekem való?
Antihisztaminokkal az allergiás tüneteket kezelhetjük. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mi alapján dől el, hogy kinek, melyik...
Fájdalomcsillapítók – Melyiket, mikor válasszam?
A fájdalomcsillapító gyógyszerek a legalapvetőbb darabjai az otthoni házi patikánknak, azonban ismerjük-e a közöttük lévő különbségeket? Tudjuk-e, hogy mikor, melyiket válasszuk? Összeszedtük a...