Gyógyszeres terápia

Gyógyszeres terápia

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A gyógyszeres terápia a szájon át beszedhető gyógyszerek, infúziók, injekciós és/vagy ízületbe adható készítmények, gyógyszer tartalmú pakolások, krémek használatára épülő terápiát jelenti.

Gyógyszeres terápiával lehetséges a fájdalomcsillapítás vagy olyan betegségek gyógyítása, amelyek korábban súlyos vagy akár halálos kimenetelt okoztak. A gyógyszeres terápiát az alábbi esetekben használjuk:

Tüneti terápia esetén

Bár a legtöbbször a tüneti kezelést kombináltan alkalmazzák, bizonyos betegségek esetén nagy szerepe lehet a tüneti terápiának. Ezeknél a kórképeknél elsősorban az életminőség javítása (pl. fájdalomcsillapítás) a cél, ami szájon át szedett gyógyszerekkel, helyi injekciós készítményekkel vagy izomba/vénába adott szerekkel történik.

Oki kezelésnél

Bizonyos betegségek esetén a terápia a gyógyszerek tartós adagolását jelenti, ami történhet szájon át alkalmazható gyógyszerekkel vagy injekciós készítményekkel. Oki terápiát általában autoimmun vagy ízületi gyulladásos betegségeknél alkalmaznak.

Speciális esetekben

A kezelés kúraszerűen, több alkalommal történik (pl. RA, SNSA, köszvény)

A gyógyszeres terápia előtt minden esetben kérjük ki háziorvosunk véleményét. Amennyiben a kapott gyógyszerrel kapcsolatos mellékhatást, szövődményt tapasztalunk, jelezzük azt kezelőorvosunknak.

Egyetlen gyógyszer sem ígér mellékhatás nélküli eredményt, ezért bármilyen gyógyszert is használunk, mindig figyeljük az esetleges mellékhatások kialakulására. Mindig érdemes alaposan elolvasni a betegtájékoztatót (még vény nélkül kapható készítmények esetén is), hiszen időről időre változhatnak. Továbbá fontos, hogy minden esetben az orvos vagy a használati útmutatón javasolt dózisban, időben szedje az adott készítményt. Amennyiben mellékhatást tapasztal, keresse fel orvosát, mert ebben az esetben szükség lehet a dózis megváltoztatására vagy új gyógyszer alkalmazására.

Útmutató

  • A gyógyszeres terápia a szájon át beszedhető gyógyszerek, infúziók, injekciós és/vagy ízületbe adható készítmények, gyógyszer tartalmú pakolások, krémek használatára épülő terápiát jelenti.
  • A gyógyszeres terápia előtt, minden esetben kérjük ki háziorvosunk véleményét.
  • Amennyiben a kapott gyógyszerrel kapcsolatos mellékhatást, szövődményt tapasztalunk, jelezzük azt kezelőorvosunknak.
Gyógyszeres terápia - Részletesen a témáról
Melyik Covid19-elleni vakcinát válasszuk?
A SARS-CoV-2 koronavírus által okozott COVID-19 megbetegedés ellen jelenleg 6 védőoltás (vakcina) érhető el hazánkban. Ezek különböző módokon a szervezet immunválaszát váltják ki a koronavírussal szemben. Mit tudhatunk meg az oltásokról?
Milyen COVID-teszt ajánlott?
Betegnek érzi magát, de nem tudja mi fertőzhette meg? Idős, krónikus beteg vagy immunhiányos személy él a környezetében? Felvette a védőoltást mégis COVID-gyanús tünetei vannak? Nem biztos abban, hogy szüksége van-e harmadik oltásra? Forduljon szakemberhez, aki segít a megfelelő teszt kiválasztásában.
Mennyire veszélyes a Flurona?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) referencialaborjában találtak már olyan mintát, amelyben a koronavírus mellett más légúti kórokozó - mint az óriássejtes vírus vagy az adenovírus - is kimutatható volt. Az új tünetegyüttest fluronának nevezték el. Mit kell tudni róla?
Demencia - Mire figyeljünk télen?
Ahogy egyre hűvösebbé válnak a nappalok és éjszakák, úgy kell egyre nagyobb figyelmet fordítanunk a környezetünkben élő idősek jóllétére. A tél ugyanis számos veszélyforrást rejthet magában, ezért nem árt ezekre előre felkészülni és segíteni szeretteinket biztonságban átvészelni az évszakot.
Mi okozhatja a csecsemőkori ekcémát?
Az újszülöttek, csecsemők bőre nagyon érzékeny, Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat a csecsemőkori ekcémáról.
Milyen változásokra számíthat a stroke-on átesett beteg?
Magyarországon a stroke a harmadik leggyakoribb halálok és az egyik leggyakoribb rokkantságot okozó betegség, melynek előfordulása az életkor előrehaladtával folyamatosan nő. Milyen változásokra számíthat a stroke-on átesett beteg?
5 gyakori nyári tünet, amivel orvoshoz fordulunk
Hogyan szabadulhatok meg a fülbe jutott víztől? Mitől romlik a hallásom nyáron? Miért fáj a fülem? Mit használjak allergiás orrdugulás ellen? Ezekről és a megelőzésről, kezelésről kérdeztük dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ főorvosát.
Tanácsos-e a parlagfű allergiát parlagfűvel kezelni?
Sokakat elbizonytalanítanak az évről évre megjelenő, magukat „természetes” módszerként hirdető megoldások az allergia kezelésére. Ennek egyik szélsőséges példája, amikor az allergiás számára annak a növénynek, vagy a főzetéből készített tea, lekvár rendszeres fogyasztását javasolják, amire allergiás. De vajon valóban javasolt-e ez a módszer?
Hasznos lehet
Mi a radioembolizációs eljárás előnye?
Az elsődleges és másodlagos májdaganatban szenvedő betegeknek a Semmelweis Egyetem Onko-intervenciós Részlege elsőként nyújt terápiás lehetőséget radioembolizációval. Kérdések és válaszok az...
Szülés alatti fájdalomcsillapítási módszerek
Lehet, hogy már eldöntötted, hogy epidurális érzéstelenítést fogsz kérni, amint megérzed a fájdalom első jelét, vagy talán azt fogadtad meg, hogy érzéstelenítés nélkül hozod világra a gyermekedet....
Antihisztamin: melyik a nekem való?
Antihisztaminokkal az allergiás tüneteket kezelhetjük. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mi alapján dől el, hogy kinek, melyik...
Fájdalomcsillapítók – Melyiket, mikor válasszam?
A fájdalomcsillapító gyógyszerek a legalapvetőbb darabjai az otthoni házi patikánknak, azonban ismerjük-e a közöttük lévő különbségeket? Tudjuk-e, hogy mikor, melyiket válasszuk? Összeszedtük a...