Tüdő
A tüdő leggyakoribb betegségei
Tüdőgyulladás
A tüdőgyulladást általában kórokozók váltják ki (vírusok, baktériumok), amely kezdődhet hirtelen – elesettség érzés, láz, hidegrázás kíséri, de kialakulhat fokozatosan is – fáradtság, hőemelkedés, köhögés, fulladás, mellkasi fájdalom jelentkezik. A tüdőgyulladás az enyhétől az életet veszélyeztető állapotig is változhat, ezért kezelése minden esetben orvosi feladat. A tüdőgyulladás tüneteit tapasztalva keressük fel háziorvosunkat, hiszen akár kórházi kezelésre is szükség lehet.
Tüdőembólia
A tüdőembólia oka az érrendszer területén felszakadt vérrög, amely a véráramba jutva okoz elzáródást a tüdőben. Erős mellkasi fájdalommal, köhögéssel, véres köpettel, nehézlégzéssel, szapora légzéssel, légszomjjal, zihálással, lábduzzanattal, verejtékezéssel és ájulással járhat. Ha a tünetek alapján felmerül az embólia lehetősége, a beteget óvatosan, minimális mozgatással, ülő helyzetben azonnal szállítsuk kórházba, vagy hívjunk mentőt.
Tüdőrák
A tüdőrák a legnagyobb halálozási rátájú betegség, hiszen a betegség kezdeti szakaszában igen tünetszegény. Előfordulhat enyhe köhögés, de ennek csak ritkán tulajdonítanak jelentőséget. Ugyan a tüdőszűrés nem nyújt száz százalékos diagnosztizálási lehetőséget, mégis javasolt az évenkénti részvétel, mivel a betegek nagy részét itt fedezik fel.
Tüdőödéma
A betegség gyorsan alakul ki és kezelés nélkül halálhoz vezet. Tünetei a nehézlégzés, mely általában éjszaka jelentkezik és a szörcsölő hang, amely akár a mellkasra tett füllel is hallható (olyan, mintha szívószállal fújnánk buborékot egy pohár vízben). A tünetek jelentkezésekor mindenképpen orvosi segítségre van szükség.
COPD
A krónikus obstruktív légúti betegség (COPD) a tüdőn belüli légutak tartós beszűkülése. Kialakulásában rendkívül nagy szerepet játszik a dohányzás, szinte teljesen biztos, hogy nem alakul ki a betegség annál, aki sosem dohányzott. Tünetei a fizikai megerőltetésre jelentkező légszomj, gyakori köhögés, gyakori légúti fertőzések, szorító érzés a mellkasban és fokozott nyáktermelés. A COPD károsítja a tüdő szerkezetét, melynek helyreállítására a mai orvostudományban nincs lehetőség. A kezelés a tünetek mérséklésére és a további károsodások megelőzésére irányul.
Útmutató
- Az egészséges életmód követése, azaz rendszeres testmozgás és kiegyensúlyozott táplálkozás, stressz mérséklése nagyban befolyásolja egészségügyi állapotunkat, így a tüdőnk egészséges működését is.
- Amennyiben bármilyet tüdőt érintő problémát tapasztalunk (pl. nehézlégzés, mellkasi fájdalom), forduljunk orvoshoz problémánkkal.
- A tüdőben kialakuló súlyos betegségek kezelése minden esetben tüdőgyógyász szakorvos feladata.