Rosszindulatú daganat
Emlődaganat
Elsősorban nőket érint, de ritkán férfiaknál is előfordulhat. Gyakran önvizsgálatkor kerül felfedezésre, keményebb csomó formájában. Előfordulhat a mell alakjának megváltozása; a mellbimbó váladékozása; az emlő bőrének szokatlan elváltozása (pl. ekcémához hasonló kiütés, narancshéj-szerű behúzódás). Tapintható lehet a környékén megnagyobbodott nyirokcsomó (pl. a hónaljárokban).
Leggyakrabban mammográfiás vizsgálattal kimutatható – akár kezdeti stádiumban is –, valamint nagyon fontos a rendszeres önvizsgálat.
Tüdődaganat
Jelezheti rendszeres köhögés, nehézlégzés, mellkasi diszkomfort, véres köpet. A tüdődaganat erős összefüggést mutat a dohányzással, ami egy fontos és kiküszöbölhető rizikótényező. A tüdődaganatok nagy része kétirányú mellkasröntgennel látható (de néhány esetben csak mellkas CT mutatja ki).
Vastagbéldaganat
Egyik legjellemzőbb tünete a széklethabitus megváltozása (székrekedés, hasmenés felváltva). Előfordulhat még véres-, fekete- vagy nyákos széklet és görcsös hasi fájdalom. Jellemző általános tünet a fogyás, vérszegénység, sápadtság. A diagnózisalkotáshoz szükséges vastagbéltükrözés (colonoscopia), melyet különösen családi halmozódás esetén szűrő jelleggel is érdemes elvégezni.
Prosztatadaganat
Férfiaknál fordul elő, jellemző tünete a vizeletürítés nehezítettsége, de előfordulhat véres vizelet, véres ondó is. Rendszeres szűréssel (vérből PSA szint meghatározás, urológiai vizsgálat) az esetek többségében időben diagnosztizálható.
Gyomordaganat
Gyomordaganatra utalhat a húsundor, gyomortáji fájdalom, hányinger, súlyos esetben vérhányás, fekete széklet (emésztett vér a székletben), vérszegénység, nyelészavar. Ilyen jellegű panaszok esetén gyomortükrözés (gastroscopia) elvégzése szükséges.
Májdaganat
Leggyakrabban már meglévő krónikus májbetegség talaján alakul ki. Jelezheti fokozódó sárgaság, hányinger, jobb bordaív alatti hasi fájdalom. Nagy méretű daganat felnyomhatja a rekeszizmot, ezzel nehézlégzést okozva.
Méhnyakrák
Előrehaladott esetben jár tünettel: bővebb hüvelyi folyás, ciklustól független vérzés, bizonytalan derék- és kismedencei fádalom. Mivel sokáig nem okoz panaszt, ezért időben történő felismeréséhez rendkívül fontos a nőgyógyászati rákszűrés (citológia).
Útmutató
- Magyarországon a halálesetek több, mint negyede történik rosszindulatú daganat miatt.
- A leggyakoribb daganatos megbetegedések az alábbiak: emlődaganat, tüdődaganat, prosztatadaganat, vastagbéldaganat, gyomordaganat, méhnyakrák és a májdaganat.
- A megfelelő odafigyeléssel, életmóddal és szűrővizsgálatokkal sok eset megelőzhető lehet a daganatos betegségek kialakulása.