CT-vizsgálat
A hagyományos röntgenképpel ellentétben a CT-vizsgálat sokkal részletgazdagabb képet ad az agy, a mellkasi és a hasi szervek, a csontok valamint az izomrendszer gyulladásos és daganatos elváltozásairól.
A CT-vizsgálat abban az esetben javasolt és szükséges, amennyiben laboratóriumi vizsgálatokkal, hagyományos röntgenvizsgálatokkal, illetve ultrahangvizsgálattal nem lehetséges a pontos diagnózis megállapítása.
Hogyan zajlik a CT-vizsgálat?
A vizsgálat fájdalommentes, azonban legtöbbször vénás injekció formájában beadott kontrasztanyag szükséges. CT – vizsgálatkor a vizsgáló asztalra kell feküdni, majd a vizsgáló asztal úgymond velünk együtt “csúszik be” a széles gyűrűbe. A nyílás széles, emiatt nem okoz bezártság-érzést a páciens számára. A mérést tekintve rövid ideig tart, átlagosan 5-15 perc. Vizsgálat során sem mozogni, sem lélegezni nem szabad, mert a mozgás, a lélegzés a készített képet többé-kevésbé értékelhetetlenné teszi. A mérés során folyamatos instrukciókkal látnak el a vizsgálatot végző asszisztensek egy beépített mikrofonon keresztül.
Abban az esetben, ha a beavatkozás intravénás kontrasztanyag adást igényel, a páciens a vizsgálatot megelőző 4-6 órában nem ehet, viszont szénsavmentes vizet, illetve teát bőven fogyaszthat.
Hol használják?
- idegrendszeri (agyi és gerinc) betegségek keresésére vagy kizárására
- arckoponya, orrmelléküregek állapotának megítélésére
- daganatos betegség gyanújában a test bármely területén
- gyulladásos betegségek kimutatására vagy gyulladás kezelésekor az eredmény megítélésére
- balesetek, sérülések esetén: vérzés, csontok, lágyrészek állapotának megítélésére
- erek szűkületeinek, elzáródásának kimutatására
Hogyan lehet CT-vizsgálatot kérni?
A CT-vizsgálat kizárólag orvosi javaslat vagy orvosi beutaló alapján végezhető. Háziorvos nem utalhat beteget CT-vizsgálatra. Amennyiben egészségbiztosítás terhére, beutalóval történik a vizsgálat, úgy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) fizeti, előjegyzési idő körülbelül 2-4 hét.
A páciens maga is fizetheti a vizsgálatát magánrendelés során, ebben az esetben az előjegyzési idő körülbelül 1-2 nap.
Milyen korosztálynak ajánlott, van-e kizáró ok?
Bármilyen életkorban végezhető, azonban a gyermekek vizsgálata, illetve terhesség során csak rendkívül indokolt esetben történik a röntgensugár alkalmazása miatt.
Van-e bármilyen lehetséges szövődmény?
A vizsgálat alacsony kockázatú, rutin eljárás. Az intravénás kontrasztanyag jellemzően nem okoz semmilyen mellékhatást. Az eljárás során röntgensugárzásnak van kitéve, azonban vizsgálat típusától függően, de túlnyomó többségben alacsony, így nem kell tartani azonnali hatásról.
Milyen hatóanyag található a kontrasztanyagban és mit tartalmazhat?
Az intravénásan beadott kontrasztanyagban ionizált jód van. (kivétel: CT Enterographia).
Miért fontos folyadékot inni a vizsgálat előtt?
Jódtartalmú, hígított kontrasztanyagot csak hasi vizsgálat előtt szükséges inni, annak érdekében, hogy a vékonybelek ki legyenek töltve, így el lehet különíteni az esetleges elváltozásokat.
Van-e súlyhatár?
Igen, a súlyhatár 120 kg.
(Bajtek Beáta, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)
Források:
- Mór Zoltán, Páll Nóra - Kontrasztanyagos diagnosztikai vizsgálatok betegbiztonsági kockázatának elemzése nemzetközi és hazai gyakorlatok alapján
- Balkay László - Orvosi leképezéstechnika
- CT- és MR vizsgálattal kapcsolatosan felmerülő gyakran ismétlődő kérdések
Útmutató
- A hagyományos röntgenképpel ellentétben a CT-vizsgálat sokkal részletgazdagabb képet ad az agy, a mellkasi és a hasi szervek, a csontok valamint az izomrendszer gyulladásos és daganatos elváltozásairól.
- A vizsgálat fájdalommentes, azonban legtöbbször vénás injekció formájában beadott kontrasztanyag szükséges.
- A mérést tekintve rövid ideig tart, átlagosan 5-15 perc. Vizsgálat során sem mozogni, sem lélegezni nem szabad.
- A CT-vizsgálat kizárólag orvosi javaslat vagy orvosi beutaló alapján végezhető.