
Laborvizsgálat: vérkép
A vizsgálat előtt
Speciális előkészületet nem igényel a vizsgálat, azonban 9-12 órával előtte tilos enni és vízen kívül mást inni. Mivel a vizsgálatra általában kora reggel kerül sor, az éhomi érkezés nem annyira megterhelő. Rágógumi fogyasztása sem ajánlott a vizsgálat előtt, akkor sem, ha az cukormentes, kerüljük a dohányzást, hiszen befolyásolhatják az eredményeket. Nagyon fontos, hogy minél több vizet fogyasszunk előtte, ez ugyanis segít, hogy könnyebben le tudják venni a vért és ne legyen túl sűrű sem.
Bármilyen gyógyszert szedünk, mindenképp jelezzük a vérvétel előtt orvosunknak, illetve a vizsgálatot végző személynek. Ha tudjuk, hogy hajlamosak vagyunk rosszul lenni vérvétel közben, kérhetjük, hogy fekvő helyzetben történjen az eljárás, az is segíthet, ha közben nem nézünk oda.
A vérvétel
Maga a vizsgálat kb. 5-10 percet vesz igénybe és nem jár fájdalommal, csupán egy apró tűszúrást érezhetünk. A legtöbb laboratóriumi érték (pl. hemoglobin, monocita) meghatározására rutin vérképvizsgálatot végeznek, vagyis vénás vérből (könyökhajlatból, szükség esetén előfordulhat, hogy kézhátból vagy csuklóból) veszik le a vért, amelyhez a levétel után alvadásgátlót is adnak, majd laboratóriumi vizsgálat során kielemzik.
Az eredmény függ a laboratóriumi vizsgálati időtől, de általában másnapra vagy pár napon belül (sürgős esetben akár 1 órán belül) elkészül. Amennyiben eltérést tapasztalnak, mikroszkópos vizsgálatra is sor kerülhet.
Az eredmény végső kiértékelése mindig a pácienst kezelő orvos feladata.
A vizsgálat után
Vérvétel után (főleg, ha eleve nem bírjuk a vért) előfordulhat, hogy gyengének érezzük magunkat. Ezért a vizsgálat után javasolt pár perc pihenés. Vigyünk magunkkal vizet és ennivalót (pl. csokoládé, szőlőcukor, gyümölcs), hogy megóvjuk magunkat az esetleges rosszulléttől. Aznap ne erőltessük meg magunkat, ne végezzünk kemény fizikai munkát, ne emeljünk nehezet. Ha úgy nagyobb biztonságban érezzük magunkat, kérjünk meg valakit, hogy kísérjen el a vizsgálatra.
Útmutató
- A legtöbb laborvizsgálati értéket (pl. hemoglobin, monocita) vérvétellel lehet ellenőrizni.
- Speciális előkészületet nem igényel a vizsgálat, azonban 9-12 órával előtte tilos enni és vízen kívül mást inni.
- Maga a vizsgálat kb. 5-10 percet vesz igénybe és nem jár fájdalommal, csupán egy apró tűszúrást érezhetünk.
- Az eredmény végső kiértékelése mindig a pácienst kezelő orvos feladata.

Diétás tanácsok hisztamin-intolerancia esetén
A hisztamin intolerancia magas hisztamin tartalmú élelmiszerek, ételek, italok, illetve a szervezetünkben a hisztamin „felszabadító”, vagyis lebontást gátló, illetve képződést fokozó élelmiszerek fogyasztása után jelentkező tünetegyüttes, amelynek kezelése elsősorban szigorú diétával történik.
Munkamánia - Mikor kell lépned az egészséged érdekében?
Ha úgy érzed, hogy az élet egyetlen értelme az, hogy dolgozol, mindemellett hanyagolod a családodat és a barátaidat, akkor valószínűsíthető, hogy munkamániában szenvedsz. Nézd meg, mit tehetsz ellene!
A legjobb speciális menüt is kínáló hazai éttermek
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Veszélyes-e ha szédülök, amikor felállok?
A testhelyzet változtatáskor, jellemzően felálláskor bekövetkező hirtelen vérnyomásesés általában ártatlan, bár kényelmetlen jelenség.
Terheléses vércukorszint vizsgálat (OGTT)
A terheléses vércukor (más néven OGTT) vizsgálat a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására szolgál. Az eredmények ismeretében kezelőorvosunk ki tudja választani a nekünk megfelelő terápiát.
Mit tegyek, ha gluténérzékenységre gyanakszom?
Gyakran puffad és fáj a hasad? Szinte állandósult hasmenésed megnehezíti a mindennapjaidat? Úgy gondolod, hogy a gluténérzékenység állhat a háttérben? Összeszedtük a legfontosabb lépéseket, amivel utánajárhatsz, hogy valóban a glutén okozza-e a problémáidat.
Laborvizsgálatok értelmezése: Hemoglobin
A hemoglobin a vér festékanyaga, feladata, hogy oxigént szállítson a tüdőből a szövetek felé. A hemoglobin mennyiségét vérvétellel lehet ellenőrizni.
Laborvizsgálatok értelmezése: Monocita
A monocita a fehérvérsejtben található, feladata, hogy megsemmisítse a szervezetbe jutott kórokozókat, idegen anyagokat, daganatsejteket. A monocita mennyisége vérvétel segítségével mutatható ki.
Laborvizsgálatok értelmezése: Hematokrit
A hematokrit érték vizsgálata elsősorban vérszegénység, vérzés gyanú, illetve fokozott vérképzés esetén indokolt. A hematokrit (HCT) mennyiségét vérvétellel lehet ellenőrizni.
Laborvizsgálatok értelmezése: Vörösvértestek
Vörösvértestek feladata a vérben lévő oxigén és szén-dioxid szállítása. A vörösvértestek mennyiségét (VVT) vérvétellel lehet ellenőrizni.
Laborvizsgálatok értelmezése: Fehérvérsejtek
A fehérvérsejtek elsődleges feladata a fertőzések leküzdése. A fehérvérsejtek (FVS) mennyiségét vérvétellel lehet ellenőrizni.
Laborvizsgálatok értelmezése: Vérlemezkék
A vérlemezkék a véralvadásban szerepet játszó elemek. A vérlemezkék (trombocita) mennyiségét rutin vérvizsgálattal lehet ellenőrizni.
Laborvizsgálatok értelmezése: Vas
A vas nélkülözhetetlen nyomelem szervezetünk számára, ugyanis részt vesz az egészséges vörösvértest képzésben. A vaskoncentrációt vérvizsgálattal tudjuk ellenőriztetni.
Laborvizsgálatok értelmezése: Gamma GT
A Gamma-GT a máj, a hasnyálmirigy és a vesék által termelt enzim, amelynek vizsgálatát leggyakrabban a máj károsodásának vagy az epeutak elzáródásának kimutatására végzik.
Laborvizsgálatok értelmezése: Húgysav
Normál körülmények között a húgysav nem tud felhalmozódni a szervezetben, hiszen a termelés és a kiválasztás egyensúlyban van. A húgysav szintjének meghatározása laborvizsgálattal vagy 24 órán keresztül gyűjtött vizeletből történik.
Vitamin ajánlott mennyiség: C-vitamin
Ahány forrás, annyi ajánlást láthatunk a napi C-vitamin bevitelével kapcsolatban, de honnan tudhatjuk, hogy melyiknek hihetünk? Melyik a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a táplálkozással kapcsolatos értékeket keressük?
Vitamin ajánlott mennyiség: B6-vitamin
Milyen mennyiségű B6-vitamin bevitel ajánlott naponta? Melyik a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a táplálkozással kapcsolatos értékeket keressük?
Vitamin ajánlott mennyiség: Folsav
Ahány forrás, annyi ajánlást láthatunk a vitaminok és ásványi anyagok bevitelével kapcsolatban, de honnan tudhatjuk, hogy melyiknek hihetünk? Melyik a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a táplálkozással kapcsolatos értékeket keressük?
Vitamin ajánlott mennyiség: B3-vitamin
Milyen mennyiségű B3-vitamin bevitel ajánlott naponta? Hol tudunk utánanézni, mi a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a vitaminpótlással kapcsolatos értékeket keressük?

