Laborvizsgálat: vérvétel

Laborvizsgálat: vérvétel

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A vérvétel során levett minta egy olyan laboratóriumba kerül, ahol szakemberek különféle eljárásokkal és műszerekkel vizsgálják a vérminta összetételét.

A vizsgálat előtt

Speciális előkészületet nem igényel a vizsgálat, azonban 9-12 órával előtte tilos enni és vízen kívül mást inni. Mivel a vizsgálatra általában kora reggel kerül sor, az éhomi érkezés nem annyira megterhelő. Rágógumi fogyasztása sem ajánlott a vizsgálat előtt, akkor sem, ha az cukormentes, kerüljük a dohányzást, hiszen befolyásolhatják az eredményeket. Nagyon fontos, hogy minél több vizet fogyasszunk előtte, ez ugyanis segít, hogy könnyebben le tudják venni a vért és ne legyen túl sűrű sem. 

Bármilyen gyógyszert szedünk, mindenképp jelezzük a vérvétel előtt orvosunknak, illetve a vizsgálatot végző személynek. Ha tudjuk, hogy hajlamosak vagyunk rosszul lenni vérvétel közben, kérhetjük, hogy fekvő helyzetben történjen az eljárás, az is segíthet, ha közben nem nézünk oda. 

A vérvétel

Maga a vizsgálat kb. 5-10 percet vesz igénybe és nem jár fájdalommal, csupán egy apró tűszúrást érezhetünk. A legtöbb laboratóriumi érték (pl. hemoglobin, monocita) meghatározására rutin vérképvizsgálatot végeznek, vagyis vénás vérből (könyökhajlatból, szükség esetén előfordulhat, hogy kézhátból vagy csuklóból) veszik le a vért, amelyhez a levétel után alvadásgátlót is adnak, majd laboratóriumi vizsgálat során kielemzik. 

Az eredmény függ a laboratóriumi vizsgálati időtől, de általában másnapra vagy pár napon belül (sürgős esetben akár 1 órán belül) elkészül. Amennyiben eltérést tapasztalnak, mikroszkópos vizsgálatra is sor kerülhet. 

Az eredmény végső kiértékelése mindig a pácienst kezelő orvos feladata.

A vizsgálat után

Vérvétel után (főleg, ha eleve nem bírjuk a vért) előfordulhat, hogy gyengének érezzük magunkat. Ezért a vizsgálat után javasolt pár perc pihenés. Vigyünk magunkkal vizet és ennivalót (pl. csokoládé, szőlőcukor, gyümölcs), hogy megóvjuk magunkat az esetleges rosszulléttől. Aznap ne erőltessük meg magunkat, ne végezzünk kemény fizikai munkát, ne emeljünk nehezet. Ha úgy nagyobb biztonságban érezzük magunkat, kérjünk meg valakit, hogy kísérjen el a vizsgálatra.

Útmutató

  • A legtöbb laborvizsgálati értéket (pl. hemoglobin, monocita) vérvétellel lehet ellenőrizni.
  • Speciális előkészületet nem igényel a vizsgálat, azonban 9-12 órával előtte tilos enni és vízen kívül mást inni. 
  • Maga a vizsgálat kb. 5-10 percet vesz igénybe és nem jár fájdalommal, csupán egy apró tűszúrást érezhetünk. 
  • Az eredmény végső kiértékelése mindig a pácienst kezelő orvos feladata.
Laborvizsgálat: vérvétel - Részletesen a témáról
Hogyan igényelhető a védettségi igazolvány?
Hogyan kapjuk meg a kártyát, ha koronavírus fertőzésen estünk át? Mi a teendő oltás esetén? Mit tegyünk, ha az igénylés ellenére nem kaptuk meg a kártyát? Összeszedtük a leggyakoribb kérdéseket a védettségi igazolvánnyal kapcsolatban.
Mennyire veszélyes a Flurona?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) referencialaborjában találtak már olyan mintát, amelyben a koronavírus mellett más légúti kórokozó - mint az óriássejtes vírus vagy az adenovírus - is kimutatható volt. Az új tünetegyüttest fluronának nevezték el. Mit kell tudni róla?
A legjobb speciális menüt is kínáló hazai éttermek
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Tanácsos-e a parlagfű allergiát parlagfűvel kezelni?
Sokakat elbizonytalanítanak az évről évre megjelenő, magukat „természetes” módszerként hirdető megoldások az allergia kezelésére. Ennek egyik szélsőséges példája, amikor az allergiás számára annak a növénynek, vagy a főzetéből készített tea, lekvár rendszeres fogyasztását javasolják, amire allergiás. De vajon valóban javasolt-e ez a módszer?
Nyári tanácsok hisztamin intoleranciások részére
A nyári időszak több kihívást is tartogat a hisztamin diétát folytatók számára. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük arról, hogy mire fontos figyelni az étkezésben, hisztamin intolerancia esetén.
Mit lehet tudni a Pfizer/BioNTech Covid-19 elleni vakcinájáról?
A Pfizer amerikai gyógyszervállalat és a BioNTech német biotechnológiai cég közös fejlesztésű Covid-19 elleni oltóanyaga (Pfizer/BioNTech) elsőként kapta meg a használati engedélyt az Európai Unióban, így Magyarországon is.
Miért teljesíthet kevésbé jól a gyorsteszt az Omikron esetében?
A tudósok és a közegészségügyi szakértők számos hipotézist állítottak fel annak magyarázatára, hogy bizonyos gyors antigéntesztek miért teljesítenek valamivel gyengébbet az Omikron esetében. Melyek ezek?
Keresztallergia vagy ételallergia?
Sajnos jellemző, hogy a betegek gyakran öndiagnózis alapján feleslegesen diétáznak. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondja, milyen veszélyei lehetnek ennek.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Hogyan lehet ellenőrizni a hemoglobin szintet?
Hasznos lehet
Miért lehet fontos a klorid vérvizsgálat?
A vér kloridszintjének mérésére klorid vérvizsgálatot vagy szérum-klorid tesztet végeznek. A klorid támogatja a testnedvek egyensúlyát a sejtekben és a sejteken kívül. Hozzájárul a megfelelő...
Milyen tünetek utalhatnak vashiányra?
A vas nélkülözhetetlen nyomelem szervezetünk számára, ugyanis részt vesz az egészséges vörösvértest képzésben. Mikor beszélhetünk normál vas szintről?
Mit tegyek, ha gluténérzékenységre gyanakszom?
Gyakran puffad és fáj a hasad? Szinte állandósult hasmenésed megnehezíti a mindennapjaidat? Úgy gondolod, hogy a gluténérzékenység állhat a háttérben? Összeszedtük a legfontosabb lépéseket, amivel...
Mkor magas a glükózszint?
A glükóz vizsgálatát elsősorban a cukorbetegség megállapítása, illetve nyomon követése miatt végzik a laborvizsgálatok alkalmával.