Ultrahang vizsgálat

Ultrahang vizsgálat

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A hagyományos ultrahang vizsgálatok a tömör szervek méretét, alakváltozását, de az esetlegesen bennük található jó vagy rosszindulatú daganatok jelenlétét is képes detektálni.

Ultrahangvizsgálat minden életkorban végezhető. Javasolt 1-2 évenként (szűrő jelleggel), de szükség lehet rá panasz vagy kontrollvizsgálat esetén is. A vizsgálat során átfogó képet kaphatunk az epehólyag, vese és hasnyálmirigy elváltozásokkal kapcsolatban (vesekő, epekő), de ellenőrizhetőek a ciszták vagy egyéb kóros elváltozások is. Segítségével kimutatható a máj, lép, a hasüreg nagyobb ereinek és nyirokcsomóinak állapota, illetve a daganatos betegségek, áttétek. A kismedencében (egyidejűleg) végzett vizsgálat során betekinthetünk a méh, a petefészek, a petevezetékek, a húgyúti szervek, a prosztata és a herék állapotába is.

Hogyan zajlik az ultrahang vizsgálat?

A vizsgálat teljesen fájdalommentes és nem jár mellékhatással, csupán akkor járhat kisebb kellemetlenséggel, ha valamilyen (egyébként is) fájdalmas elváltozást vizsgálnak. Ebben az esetben az enyhe nyomás is kiválthat érzékenységet, kisebb fájdalmat.

Bizonyos szervek vizsgálatánál előfordulhat, hogy pár másodpercig vissza kell tartanunk a lélegzetünket, vagy át kell fordulnunk valamelyik oldalunkra, azonban az ultrahang során fontos, hogy mozdulatlanul feküdjünk.

A vizsgálat teljesen biztonságos, hiszen nem éri sugárzás a testünket, ezért várandósoknál is nyugodtan alkalmazható, nem lesz hatással a magzat fejlődésére, sőt, kiválóan alkalmas a fejlődés nyomon követésére.

A látottakról a vizsgálat közben, illetve annak elvégzése után kapunk szóbeli és írásbeli tájékoztatást. A vizsgálat időtartama általában 20 percet vesz igénybe.

Leletünket nem mindig kapjuk meg azonnal, előfordulhat, hogy várnunk kell rá. Az eredményről vagy a vizsgáló orvos ad tájékoztatást egy konzultáció keretében vagy beutaló orvosunk értékeli majd ki (megbeszéléstől függően).

A vizsgálat nem jár fájdalommal, illetve semmilyen fizikai beavatkozással, ezért nyugodtan visszatérhetünk utána a mindennapi életünkhöz.

Útmutató

  • A vizsgálat általában 20 percet vesz igénybe, teljesen fájdalommentes és nem jár mellékhatással.
  • Az eredményről vagy a vizsgáló orvos ad tájékoztatást egy konzultáció keretében vagy beutaló orvosunk értékeli majd ki.
Ultrahang vizsgálat - Részletesen a témáról
Visszérproblémák: Mire figyeljünk nyáron?
A visszérproblémák nyáron fokozódhatnak, emiatt érdemes jobban odafigyelnünk az életmódunkra, ha el akarjuk kerülni a lábfeszüléssel, ödémával, lábgörcsökkel járó kellemetlen tüneteket. Mire figyeljünk nyáron?
Milyen hatással lehet a COVID-19 a terhesség lefolyására?
A járvány okozta fokozott helyzet aggódó kismamák és orvosaik millióit foglalkoztatja szerte a világon. A jelenleg ismert legfontosabb információkat, kockázatokat és tudnivalókat gyűjtöttük össze a kismamák számára Dr. Tidrenczel Zsolttal, a Czeizel Intézet szakmai igazgatójával.
Hogyan kezelhető a nyombélfekély?
A nyombélfekély a vékonybél felső szakaszán kialakult szövethiány, melynek kezelése helyes táplálkozással, gyógyszerekkel, végső esetben műtéttel történik.
Hogyan enyhíthetjük a krónikus kismedencei fájdalmat?
Krónikus kismedencei fájdalom esetén a köldök alatt és a csípő közötti területen tapasztalhatunk kellemetlen érzést. Az alhasi fájdalom legalább 6 hónapig vagy annál tovább tart, amely legtöbb esetben csak időszakosan előforduló, bosszantó tünet, de előfordulhat az is, hogy akadályoz minket a mindennapi tevékenységeinkben is (pl. alvás, munka, stb.) Mit tehetünk ellene?
Hogyan kezdjünk edzeni a Covid-19 fertőzés után?
Sportegészségügyi szakértők fogalmazzák meg a testmozgásra vonatkozó javaslataikat a koronavírussal való megfertőződés után, a betegséget éppen csak maguk mögött hagyók, illetve a felépülési folyamatban hosszan tartó tünetekkel küzdők számára. Mire figyeljünk a Covid-19 betegség után?
Mit lehet tenni a nyakfájdalom ellen?
Az előretolt fejtartás nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi problémákhoz is vezethet. Milyen tüneteket okozhat még? Mit tehetünk a nyakfájdalom ellen? Mikor forduljunk orvoshoz? Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa válaszol a kérdéseinkre.
Mit tegyek, ha gyomorfekélyre gyanakszom?
A gyomorfekély és nyombélfekély a gyomor és a nyombél nyálkahártya folytonosságának megszakadását jelenti. A fekély kialakulásához a nyálkahártyát védő és károsító tényezők arányának eltolódása vezet. Hogyan ismerjük fel?
Milyen étrend javasolt a Crohn-betegeknek?
A Crohn-betegek diétájának legfontosabb célja az, hogy a felszívódási zavarok megszűnjenek, rendeződjön a beteg tápláltsági állapota, energia szintje.
Hasznos lehet
Mire jó a Doppler-vizsgálat?
A nyaki Doppler-ultrahang vizsgálattal már a kismértékű érelmeszesedés, érszűkület, értágulat, illetve az agyi keringési zavarok is kimutathatóak, és ezzel megelőzhetővé válnak. Mikor javasolt a...
Milyen esetekben javasolt a hasi ultrahang elvégzése?
A hasi ultrahang az egyik leggyakrabban végzett radiológiai vizsgálat, mellyel képet kaphatunk a has és a kismedence szerveiről, esetleges eltéréseiről. Lássuk, milyen panaszok esetén indokolt a...
Mikor javasolt a gerinc ultrahang?
Az újszülött babák gerincének ultrahangvizsgálatával számos olyan rendellenességre, akár neurológiai problémákra, eltérésekre is fény derülhet, melyek a terhesség során, valamint újszülött korban más...