Csontok

Csontok

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Az emberi mozgásrendszer passzív része a csontozat és az ízületi rendszer. Sérülése, betegsége esetén érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, hiszen egy-egy elváltozásnál akár mozgáskorlátozottságot is tapasztalhatunk.

A test mozgásában, hely- és helyzetváltozásában résztvevő szerveket együttesen mozgásrendszernek nevezzük, amely aktív (vázizom) és passzív (csontváz) részekből áll. Az emberi szervezet szilárd vázát a csontváz alkotja, ami 206 csontból áll. Elsődleges feladata a mechanikai védelem, hiszen létfontosságú szerveket (pl. agyvelő, szív) borít be a csontszövet, de szerepet játszik a vérképzésben is. A csontok között folytonos (pl, koponya varratai) és megszakított összeköttetéseket (ízületek) különböztetünk meg.

Az emberi csontvázat különböző részei:

  • a végtagok csontjai és ízületei (felső és alsó végtag)
  • a törzs csontjai és ízületei (gerinc és mellkas)
  • a koponya csontjai és összeköttetései

A leggyakoribb elváltozások a passzív szervrendszerben:

  • törések
  • ficamok, rándulások
  • ízületi gyulladások
  • ízületi kopások
  • gerincferdülés
  • Spodylolysis (csigolyaív szakadás)
  • Gerincsérv
  • Spina bifida
  • Bechterew-betegség
  • Scheuermann-betegség
  • Osteoporosis

A csontot és ízületet érintő elváltozásokat különféle képalkotó diagnosztikai eszközökkel (röntgen, MRI, CT) vizsgálják. A leletek kiértékelése után a kezelőorvos kiválasztja a legmegfelelőbb kezelési tervet, ami jelenthet gipszelést, gyógytornát, pihentetést, jegelést, vény nélkül kapható készítmények használatát, stb.

Útmutató

  • Rendszeres testmozgással, egészséges táplálkozással sokat tehetünk csontjaink egészsége érdekében.
  • Idősebb korban érdemes a rendszeres csontsűrűség vizsgálaton való részvét, ezzel átfogó képet kaphatunk csontjaink állapotáról.
Csontok - Részletesen a témáról
Milyen étrend ajánlott csontritkulás esetén?
A csontritkulásra ajánlott diéta elsődleges célja az optimális csúcscsonttömeg elérése, a csontvesztés lelassítása. Mire figyeljünk, ha csontritkulásban szenvedünk?
Hogyan táplálkozzunk menopauza idején?
Ha a hölgyek tudatosan készülnek arra, hogy a menopauza időszakában milyen testi-lelki változások mennek végbe a szervezetben, a kellemetlen változókori tünetek is könnyebben átveszélhetők. Hogyan táplálkozzunk menopauza esetén?
Étrendi tanácsok menopauza esetén
Egészségtudatos étrenddel elkerülhető a változókori hízás és csontritkulás. A megfelelő étrend összeállításában nyújthat segítséget a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének Okostányér ajánlása.
Hogyan előzhetjük meg a csontritkulás kialakulását?
A csontritkulás kialakulásának esélye az életkor előrehaladtával nő, azonban van pár olyan életmódbeli tényező, amellyel csökkenthető a kialakulásának esélye. Mit tehetünk a csontritkulás megelőzése érdekében?
Mit tehetünk csontjaink egészségének megőrzéséért?
A gyenge és törékeny csontok nem feltétlenül kell, hogy az öregkor velejárói legyenek. Bár a 30-as évinktől a csontszövet lebomlásának folyamata gyorsabbá válik, mint a csontépítésé, van pár dolog, amit megtehetünk csontjaink egészségének megőrzéséért. Melyek ezek?
Rheumatoid arthritis és a fogak: mit kell tudni?
A rheumatoid arthritis egy krónikus autoimmun állapot, amely ízületi fájdalmat és gyulladást okoz. A mozgásszervi betegség továbbá fogászati problémákhoz is vezethet.
Mi befolyásolja a vitaminok felszívódását?
A vitaminok, ásványi anyagok nélkülözhetetlenek az emberi szervezet egészséges működéséhez. Azonban a bevitel módját, egymás felszívódását akadályozó vagy segítő tényezőket fontos figyelembe venni alkalmazásukkor.
Mennyi D-vitamin ajánlott Covid fertőzöttség esetén?
Az elmúlt években lényegesen, 3-5-szörösére nőtt a téli hónapokban D-vitamint fogyasztók aránya. Azt már régóta tudjuk, hogy a téli, napfénymentes időszakokban érdemes a D-vitamin-pótlásról gondoskodnunk, de hogy mennyi a javasolt, úgynevezett telítő vitaminmennyiség legyengült állapotban, például koronavírusos betegség esetén, arról új ajánlást fogalmaztak meg a szakemberek.
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Hogyan előzzük meg a gyermekbaleseteket télen?
A hideg hónapokban is nagyon sok gyermekbaleset történik. A Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Sürgősségi Betegellátó Osztályának vezetője kiemelte, a fokozott szülői felügyelet...