Cukorbetegség

Cukorbetegség

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Cukorbetegség esetén a cukor nem jut be a sejtekbe, helyette felhalmozódik a véráramban. A betegségnek több fajtája is van, amelyek kialakulása más-más életkorban zajlik. Amennyiben cukorbetegségre gyanakszunk, keressük fel háziorvosunkat a mielőbbi kezelés megkezdése végett.

A betegség típusai, tünetei

A cukorbetegségnek (diabétesz) 4 fajtáját különítjük el:

  • 1-es típus: A hasnyálmirigy nem termel, vagy elégtelenül termel inzulint. Jellemzően gyermekkorban, fiatal felnőttkorban alakul ki. Főbb tünetei: sok folyadékfogyasztás, sok vizeletürítés, fogyás, fáradtság.
  • 2-es típus: A sejtek érzéketlenné válnak az inzulin glükóz bejuttató hatásával szemben. Általában tünetszegény betegség. Gyakoribb a súlyfelesleggel küzdők körében.
  • Speciális típusok: Fő okai lehetnek: immunológiai okok, genetikai betegségek, hormonális zavarok, a hasnyálmirigy betegségei. Ritkán fordulnak elő.
  • Terhességi diabétesz: A várandósság alatt alakul ki vagy akkor fedezik fel. Szűrésre kötelező jelleggel kerül sor a második trimeszter során. 

A cukorbetegség kezelése

Fontos tudni, hogy a diabéteszes mindig diabéteszes marad, a kezelés élethosszig tartó folyamat, melynek célja a vércukorszint normalizálása. A kezelőorvos dönti el, hogy melyik terápiát alkalmazza: lehet egyszerű életmódváltás, gyógyszeres- vagy inzulinkezelés is. Fontos tudni, hogy a kezelés mellett, sokat tehetünk életminőségünk javítása érdekében:

  • Fogadjuk el a betegséget
  • Segítsünk azonosítani a betegséget! Egy-egy hirtelen fellépő rosszullét esetén életmentő lehet például egy karkötő, amely jelzi a betegséget.
  • Járjunk el a szükséges kontrollokra, vizsgálatokra.
  • Adassuk be a védőoltásokat: influenza, tetanusz emlékeztető, tüdőgyulladást megelőző védőoltások.
  • Fokozottan figyeljünk a szájápolásra: amennyiben hólyagot, sebet, vérző fogínyt, duzzanatot tapasztalunk, rögtön keressük fel fogorvosunkat.
  • Változtassunk életmódunkon, táplálkozzunk egészségesen és mozogjunk rendszeresen. A 2-es típusú cukorbetegség esetén javasolt a kalóriában és zsírban szegény étrend betartása. Az étrend százalékos arányai: szénhidrátok 50%, fehérje 20%, zsír 30%. Az 1-es típusnál pedig fontos a gyorsan felszívódó szénhidrátok kerülése. 
  • Szokjunk le a dohányzásról!
  • Csak mértékkel fogyasszunk alkoholt!
  • Mérsékeljük a stresszhelyzeteket.

A kezeletlen cukorbetegség komoly szövődményeket okozhat (pl.: szívinfarktus, stroke, idegkárosodás, vesekárosodás, szemkárosodás, bőr- és szájbetegségek, csontritkulás). A cukorbetegség okozta érrendszeri és idekárosodás súlyos következményekhez, akár alsóvégtagi amputációhoz vezethet.

A cukorbetegség megelőzése

Az egészséges életmóddal a 2-es típusú diabétesz (még öröklött hajlam esetén is) megelőzhető.

  • Táplálkozzunk egészségesen!
  • Mozogjunk rendszeresen!
  • Amennyiben szükséges, szabaduljunk meg a fölösleges súlytól.

Útmutató

  • A cukorbetegségnek négy fajtáját különítjük el.
  • Amennyiben cukorbetegségre gyanakszunk, keressük fel háziorvosunkat a mielőbbi kezelés megkezdése végett.
  • A diabéteszes mindig diabéteszes marad, a kezelés élethosszig tartó folyamat, melynek célja a vércukorszint normalizálása. A kezelőorvos dönti el, hogy a kezelés melyik formája szükséges.
Cukorbetegség - Részletesen a témáról
A legjobb speciális menüt is kínáló hazai éttermek
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Mire figyeljünk nyaralás során II-es típusú diabétesz esetén?
A nyaralási szezon beindulásával hajlamosak vagyunk kicsit nagyobb hangsúlyt fektetni a strandolásra, lángosra evésre, fagyizásra, és a fogyókúrát, helyes és kiegyensúlyozott táplálkozást felfüggeszteni. Összegyűjtöttünk a cukorbetegek számára néhány hasznos tippet, amivel ők is teljes mértékben ki tudják élvezni nyaralásukat és el tudják viselni a hőséget.
Hogyan előzzük meg a diabéteszt és szövődményeit?
A prediabétesz a felnőtt lakosság 25-35 százalékát érinti, de 65 éves kor fölött ez az arány akár 45-50 százalék is lehet. Azoknál a betegeknél, akik kezeltetik megemelkedett vércukorszintjüket, 56 százalékkal kisebb valószínűséggel alakul ki cukorbetegség, vagy egyéb szövődmény. Mit tehetünk?
Mire figyeljünk cukorbetegként, ha utazásra készülünk?
Ha egy cukorbeteg távoli, főképp repülővel való utazásra szánja rá magát, egy kicsit több előkészülettel és alapossággal kell belevágnia, hogy a pihenés ne váljon egy negatív élménnyé. Mire figyeljünk cukorbetegként, ha utazásra készülünk?
Mire figyeljen nyáron egy cukorbeteg?
Bár a mai modern inzulin készítmények mellett a nyári étkezés is „szabadabb” lehet cukorbetegként, mint régebben, ugyanakkor nem árt odafigyelni néhány dologra. Melyek ezek?
Miről ismerhetem fel a diabéteszt?
Diabétesz esetén a szervezet nem megfelelő módon termeli vagy használja fel az inzulint, vagyis azt a hormont, amely a táplálékból nyert glükóz feldolgozását segíti a szervezetben. Ennek következményeként megemelkedik a vércukorszint. Hogyan vehetjük ezt észre?
Cukorbetegség és depresszió - Mi az összefüggés?
A 2-es típusú diabétesz diagnosztizálása után nemcsak magának a cukorbetegségnek a kezelése jelent kihívást, hanem számos más velejáró egészségügyi kockázatra is fel kell készülni, akár mentális problémák is felléphetnek szövődményként. Mennyi az esélye a depresszió kialakulásának?
Hogyan előzhetjük meg a cukorbetegség kialakulását?
Mint minden betegség esetében, diabétesznél is a prevenció kulcsfontosságú, hiszen amennyiben még a cukorbetegség előszobájában vagyunk, nagy esély van arra, hogy életmódváltással, a táplálkozási szokások megváltoztatásával, a rendszeres testmozgás beiktatásával a betegség elkerülhető legyen. Mit tehetünk?
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Hogyan előzhető meg a cukorbetegség?
Hasznos lehet
Tévhitek az inzulinterápiáról
Számos mítosz övezi a cukorbetegségben szenvedők inzulinterápiás kezelését. Melyek a leggyakoribb tévhitek? Hogyan használható az inzulin biztonságosan?
Mik az inzulinterápia mellékhatásai?
Az inzulin létfontosságú hormon, amely szabályozza a sejtek és szövetek energiafelvételét, valamint a zsírok és fehérjék lebontását. Milyen mellékhatásai lehetnek, ha szükséges a pótlása?
Vércukormérés: miért, mikor és hogyan?
Amennyiben cukorbetegséggel él, a vércukorszint-vizsgálat a betegség kezelésének fontos része. De mikor kell ellenőrizni a vércukorszintet és hogyan kell használni a vércukormérőt, illetve mi az a...
Mit igyon a 2-es típusú cukorbeteg?
Ihat-e cukrozott üdítőt a diabéteszben szenvedő beteg? Van-e jelentősége az italfogyasztásnak az egészségét tekintve? A szerdán megjelent kutatásból választ kaphatunk a kérdéseinkre.