Fájdalom

Fájdalom

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Szinte nincs olyan ember a földön, aki ne érzett volna hosszabb vagy rövidebb ideig fájdalmat legalább egyszer az életében; de mik lehetnek a kiváltó okai ennek a felettébb komplex jelenségnek, melyet az egyén érzelmi állapota és tapasztalatai is befolyásolnak.

A Fájdalom Társaságok Nemzetközi Szövetségének a meghatározása szerint a fájdalom tényleges vagy potenciális szövetkárosodással összefüggő kellemetlen szenzoros vagy emocionális tapasztalás. A fájdalmat több szempontból vizsgálták és csoportosították a kutatók. Az egyik ilyen csoportot a fájdalmat kiváltó okok alkotják:

  • mechanikai,
  • hőmérsékleti
  • kémiai ingerek.

Időtartam szerinti osztályozásnál megkülönböztetünk

  • akut, vagyis rövidebb ideig tartó és
  • krónikus, akár több éven keresztül elhúzódó fájdalmakat is.

Az akut fájdalom mechanikai vagy hőmérsékleti behatásra jön létre az agykéregben. Az inger hatására a fájdalomérzet 0,1 másodperc alatt jön létre és ez késztet bennünket azonnali cselekvésre, mely akár életmentő is lehet. Többnyire a kiváltó ok megszűnését követően a kellemetlen érzés csökken, rövid időn belül pedig meg is szűnik.

Mit nevezünk krónikus fájdalomnak?

A krónikusnak a három hónapnál hosszabb ideig fennálló fájdalmat nevezzük. A világ lakosságának mintegy fele él fájdalommal, ebből közel 50% erős, krónikus fájdalommal küzd, mely akár 10-15 évig is jelen lehet az egyén életében. A gyötrő, szűnni nem akaró fájdalom, a betegek fizikai aktivitásait is korlátozza, ezért nem hagyhatjuk figyelmen kívül a szociális, pszichés és szexuális problémák jelentkezését sem.

További tüneteket okozhat

A krónikus fájdalommal küzdő betegek nagy része depressziótól és hangulatingadozástól szenved és teljesen elzárkózik a külvilágtól, mely elmagányosodásba torkollhat. A fájdalmat kiváltó okok között dobogós helyet foglalnak el a mozgásszervi valamint a rákos megbetegedések.

Fő cél az okok feltárása

A fájdalom mindig egyedi, nem lehet az embereknél tapasztalt mértékét összehasonlítani. Az orvosok kötelessége az alapbetegség okainak feltárása mellett a fellépő fájdalmak megszűntetése vagy csökkentése, melyre a megfelelő diagnózis felállítása után a hatékony terápia kiválasztásával gyakorlatilag minden esély megvan.

Útmutató

  • A fájdalom tényleges vagy potenciális szövetkárosodással összefüggő kellemetlen szenzoros vagy emocionális tapasztalás.
  • Időtartam szerint megkülönböztetünk akut vagy krónikus fájdalmat.
  • A krónikus fájdalomnak a három hónapnál hosszabb ideig fennálló fájdalmat nevezzük.
  • A diagnózis felállítása után a hatékony terápia kiválasztása a fájdalom típusától függ.
Fájdalom - Részletesen a témáról
Visszérproblémák: Mire figyeljünk nyáron?
A visszérproblémák nyáron fokozódhatnak, emiatt érdemes jobban odafigyelnünk az életmódunkra, ha el akarjuk kerülni a lábfeszüléssel, ödémával, lábgörcsökkel járó kellemetlen tüneteket. Mire figyeljünk nyáron?
Mit egyek, ha köszvényes vagyok?
A magas húgysavszint által okozott kellemetlen tünetek helyes étrenddel csökkenthetőek lehetnek. Fontos, hogy akkor se térjen vissza a beteg korábbi étrendjére, ha panaszai mérséklődnek. Gyakori kis étkezésekkel és az étkezési szabályok betartásával a rohamok megelőzhetőek.
Hogyan enyhíthetjük a krónikus kismedencei fájdalmat?
Krónikus kismedencei fájdalom esetén a köldök alatt és a csípő közötti területen tapasztalhatunk kellemetlen érzést. Az alhasi fájdalom legalább 6 hónapig vagy annál tovább tart, amely legtöbb esetben csak időszakosan előforduló, bosszantó tünet, de előfordulhat az is, hogy akadályoz minket a mindennapi tevékenységeinkben is (pl. alvás, munka, stb.) Mit tehetünk ellene?
Mikor forduljunk urológushoz, és mikor nephrológushoz?
Vesefájdalom, vesekő vagy egyéb vesetáji panaszok esetén felmerülhet a kérdés, hogy urológushoz vagy nephrológushoz forduljunk. Az alábbiakban összeszedtük, hogy mikor, melyik szakterület segíthet.
Kell-e félnünk a kattogó ízületeinktől?
Ropog, kattog, serceg? Ízületeink sokféle hangot képesek hallatni, de vajon mit jelentenek? Kell-e egyáltalán jelzés értékűnek tekinteni? Megijedjünk tőle vagy hagyjuk figyelmen kívül?
Mikor forduljunk angiológushoz, és mikor érsebészhez?
Az érsebészet és angiológia szakterület is a verőerek és gyűjtőerek megbetegedéseit vizsgálja és kezeli. De vajon milyen esetekben forduljunk angiológushoz, és mikor érsebészhez?
Miért alakul ki egyre több fiatalnál a porckorongsérv?
Az ülőmunka, illetve a mozgásszegény életmód kedvez a sérv kialakulásának, és az utóbbi években megfigyelhető, hogy a jellemzően középkorúaknál kialakuló betegség már a 20 éven aluliak körében is egyre gyakoribb.
Porckorongsérv - Mikor van szükség műtétre?
Élete során valószínűleg mindenkinek volt már – vagy lesz – porckorongsérve, ami az esetek kis hányadában jár klinikai tünetekkel, például nagy fájdalommal, de csak a panaszosok kevesebb mint tizedének van szüksége műtéti megoldásra.
Hasznos lehet
Hogyan lehet megszabadulni az éjszakai fogfájástól?
Az éjszakai fogfájás nagyon megnehezítheti az elalvást vagy az éjszakai pihenést. A fájdalom enyhítésére vagy csökkentésére szolgáló módszerek a fájdalomcsillapító gyógyszerektől a szegfűszeg...
Tények és tévhitek az időskori fájdalomról
Számos hiedelem van azzal kapcsolatban, hogy a kor előrehaladtával elkerülhetetlenül fájdalom jelentkezik, Olasz József a Sherlock Rehab vezető gyógytornásza, manuálterapeutája lerántja a leplet az...
Valóban az öregkor velejárója a fájdalom?
Több kultúrában is a fájdalmat gyakran az öregedési folyamat “természetes” részének tekintik, és sokan számítanak arra, hogy az életkor előrehaladtával a fájdalom növekedni fog. De vajon valóban így...