Emésztési zavar

Emésztési zavar

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Az emésztési zavar gyakori jelenség, bizonyos betegségek elősegítik annak előfordulását. Kik a veszélyeztetettek? Milyen módon diagnosztizálható és hogyan kezelhető az a probléma? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat ezzel kapcsolatban.

Milyen tüneteket tapasztalhatunk?

Az étkezés után tapasztalt kellemetlen teltségérzetet dyspepsia néven ismeri az orvostudomány. Nem ritka, hogy a kényelmetlen érzést a gyomor felső részében kialakuló, égő fájdalom kíséri. Emésztési zavar esetén a beteg gyakran érzi magát puffadtnak, teltnek, étkezéseit böfögés, gázosodás kíséri. Tapasztalhat hányingert, hányást, szájában érezhet savas ízt, gyomra gyakran morog. A has felső részében gyomorégést érzékel, ezt a tünetet pedig hasi fájdalom is kísérheti. A tüneteket a fokozott stressz erősítheti. Az emésztési zavarban szenvedők gyakran szenvednek gyomorégéstől is, de utóbbit a gyomorsavak nyelőcsőbe áramlása okozza.

Kit veszélyeztet az emésztési zavar kialakulásának kockázata?

Sajnos bárkit érinthet ez a rendellenesség, korra, nemre való tekintet nélkül. Kialakulásának kockázatát mindenképpen növeli a túlzott alkoholfogyasztás, a gyomorirritációt kiváltó készítmények szedése, a szorongás, a depresszió. Az emésztési zavar eléggé gyakori megbetegedés.

Mi okozza az emésztési zavart?

Bizonyos betegségek emésztési zavarral járhatnak, ilyen:

  • a fekély,
  • a GERD,
  • a gyomorrák,
  • a gastroparesis,
  • gyomorfertőzés,
  • irritábilis bél szindróma,
  • krónikus hasnyálmirigygyulladás,
  • pajzsmirigybetegség
  • gyógyszer mellékhatásként is jelentkezhetnek emésztési zavarra jellemző tünetek (pl. aszpirin, fájdalomcsillapító, fogamzásgátló tabletta, szteroid tartalmú gyógyszerek, bizonyos antibiotikumok, pajzsmirigygyógyszerek)

Az emésztési zavarok másik, gyakrabban előforduló fajtája az úgynevezett funkcionális dyspepsia. Ebben az esetben olyan működési zavarról van szó, amelynek hátterében képalkotó vizsgálatokkal nem mutatható ki eltérés. A nem megfelelő életmód is okozhat emésztési zavart. Fokozottan veszélyeztetett az, aki túl sokat, túl gyorsan eszik, vagy magas zsírtartalmú ételeket vesz magához. Ha étkezés közben túl sok levegő jut a gyomorba, puffadás, böfögés alakulhat ki.

A túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás szintén kockázati faktor, de a stressz és a fáradtság sem tesz jót az emésztésnek. Emésztési zavar nőknél a terhesség középső és utolsó trimeszterében gyakran előfordul. Ezt okozhatja a terhességi hormonváltozás, amely ellazítja az emésztőrendszeri izmokat, de a növekvő méh is nyomhatja olyan mértékben a gyomrot, hogy zavart okoz.

Az emésztési zavar diagnosztizálása

A vizsgálat során mindenképpen fontos, hogy fény derüljön a rendellenesség hátterében húzódó esetleges betegségre. Az orvos minden bizonnyal vérvizsgálatot és hasi ultrahang vizsgálatot kér, rendelhet endoszkópos vizsgálatot is, melynek során egy rugalmas csőre szerelt kamerával vizsgálják a gyomrot.

Megelőzése

Ha a tünetek nem tartósak, és a háttérben komolyabb betegség nem igazolódott, néhány trükkel enyhíthetünk a tüneteken:

  • Ne együnk túl gyorsan, ne beszéljünk evés közben. Így nem jut levegő a gyomorba, ezzel a tünetek enyhíthetők.
  • Ne igyunk étkezés közben, inkább utána. Késő este, különösen lefekvés előtt ne együnk.
  • Étkezések után nem árt pihenni egy keveset.
  • Ne dohányozzunk, és ne fogyasszunk mértéktelenül alkoholt.

Az emésztési zavar kezelése

Életmódbeli változtatásokkal sokat tehetünk az emésztési zavar kialakulása ellen. Ha azonban a tünetek hamarosan nem enyhülnek, esetleg máskor is, rendszeresen jelentkeznek, érdemes felkeresni az orvost, aki minden valószínűség szerint gyógyszert ír a tünetek kezelésére.

Lektorálta: Dr. Árki Ildikó

Útmutató

  • Emésztési zavar esetén a beteg gyakran érzi magát puffadtnak, teltnek, étkezéseit böfögés, gázosodás kíséri. Tapasztalhat hányingert, hányást, szájában érezhet savas ízt, gyomra gyakran morog.
  • A rendellenesség korra, nemre való tekintet nélkül bárkit érinthet. Kialakulásának kockázatát növeli a túlzott alkoholfogyasztás, a gyomorirritációt kiváltó készítmények szedése, a fekély, a szorongás, a depresszió, de bizonyos betegségek is elősegítik az emésztési zavar kialakulását (pl. GERD, IBS, gyomorfekély).
  • Kivizsgáláshoz vérvizsgálatot, hasi ultrahangot vagy endoszkópos vizsgálatot is kérhet a kezelőorvos.
  • Életmódbeli változtatásokkal sokat tehetünk az emésztési zavar kialakulása ellen.
  • Ha a tünetek nem enyhülnek, rendszeresen jelentkeznek, érdemes orvoshoz fordulni, aki valószínűleg gyógyszert ír a tünetek kezelésére.
Emésztési zavar - Részletesen a témáról
Milyen vizsgálatokra számíthatunk IBS gyanúja esetén?
A bizonytalan eredetű hasi diszkomfort, fájdalom, haspuffadás, széklet problémák esetén felmerülhet az irritábilis bélszindróma gyanúja, amely esetén indokolt a teljes körű kivizsgálás. Milyen vizsgálatokra számíthatunk ilyenkor?
Mi okozhatja az emésztőrendszeri panaszokat?
Évről-évre nő azoknak a betegeknek a száma, akik emésztőrendszeri tünetekre, puffadásra, kellemetlen érzetre panaszkodnak, és a tüneteik mögött nem áll semmilyen szervi elváltozás. Mi okozza? Miért alakulhat ki ez az állapot?
Milyen étrend javasolt a Crohn-betegeknek?
A Crohn-betegek diétájának legfontosabb célja az, hogy a felszívódási zavarok megszűnjenek, rendeződjön a beteg tápláltsági állapota, energia szintje.
Hogyan mutatható ki a SIBO?
A kontaminált bélszindróma (SIBO) diagnosztizálására a gasztroenterológusok hidrogén kilégzési tesztet használnak. Mire számíthatunk a vizsgálat során?
Milyen tüneteket tapasztalhatunk ételallergia esetén?
Málna, görögdinnye, őszibarack – gyümölcsök, amelyek a szervezet számára nélkülözhetetlen vitaminokat tartalmaz, azonban allergiás reakciókat is okozhat, amelyek csecsemő- és gyermekkorban is előfordulhatnak. A tünetek röviddel az étel elfogyasztása után jelentkeznek – az enyhétől az egészen súlyosig.
Hogyan segíthetjük magunkat  a gyászfolyamatban?
A gyász sokak számára az elmúlt időszak legfájdalmasabb élményévé vált. Nem mindegy, hogyan próbáljuk meg legfájdalmasabb veszteségeinket feldolgozni, hogyan végezzük el a gyászmunkát. Mit tegyünk és mit ne, amikor gyászolunk?
Anorexia vagy bulimia?
Egyre hangsúlyosabbá válnak a klasszikus evészavarok: az anorexia és a bulimia. Ezek javarészt rejtett problémák maradnak, ugyanis az érintettek viszonylag ritkán fordulnak orvoshoz. De mi különbség a kettő között?
Milyen alkoholos italt válasszunk hisztamin intolerancia esetén?
Régóta tudjuk és napjainkban is egyre több kutatás igazolja a vörösbor rendszeres, mérsékelt fogyasztásának szív- és érrendszert védő hatását, ám hisztamin-intolerancia esetén emellett kellemetlen tünetek megjelenésével is számolnunk kell. Milyen italt érdemes ilyenkor választanunk?
Hasznos lehet
Mikor kell hepatológushoz és mikor gasztroenterológushoz fordulni?
Hepatológia és gasztroenterológia – talán nem mindenki számára világos fogalmak. Ugyanazzal foglalkozik a gasztroenterológus, mint a hepatológus? Milyen problémával lehet az egyes szakorvosokhoz...
Ultra-feldolgozott reggeli ételek - Hogyan döntse el, melyiket kerülje el?
Egy tanulmány az ultra-feldolgozott élelmiszereket, köztük bizonyos alapvető reggeli alapanyagokat a korai halálozás nagyobb kockázatával hozta összefüggésbe. A fagyasztott gofri, a joghurt és a...
6 jele annak, hogy több fehérjét fogyaszt, mint amennyire szüksége van
A fehérje egy aminosavban gazdag tápanyag, amelyre szüksége van az izmok, a csontok és az immunrendszer egészségéhez. Míg a fehérjebevitel növelése bizonyos esetekben előnyös lehet, máskor nem, sőt...
Rossz ötlet közvetlenül étkezés után aludni menni?
Sokan nassolnak vacsora és lefekvés között, leggyakrabban fagylaltot, sütiket, chipset, pattogatott kukoricát fogyasztunk. A teli gyomorral vagy közvetlenül egy nehéz étkezést követő ágyba kerülés...