Stroke

Stroke

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A stroke heveny agyi érkatasztrófa, melynek következtében valamely agyterület vérellátása romlik olyan mértékben, amely az ott lévő sejtek pusztulásához vezet, így rendkívül fontos az azonnali kezelés, hiszen ez akár életről vagy halálról is dönthet. Amennyiben felismerjük magunkon vagy máson a stroke tüneteit, azonnal hívjunk mentőt!

A stroke két típusa a vérzéses stroke, az agyvérzés, és a nem vérzéses stroke. Ez utóbbinál az agyat ellátó ér elzáródásáról van szó.

A stroke tünetei

  • Az arc, a kar, a láb hirtelen jelentkező érzéketlensége
  • A test egyik felének zsibbadása
  • Az egyik oldali végtagok bénulása
  • Hirtelen kialakuló beszédértési vagy beszédzavar
  • Hirtelen elhomályosuló látás vagy kettőslátás
  • Hirtelen kialakuló szédülés, egyensúlyvesztés
  • Mozgászavar
  • Szokatlan jellegű, erős fejfájás
  • Tudatzavar, memóriazavar
  • Térbeli tájékozódás zavara

A stroke kezelése

A betegség korai kezelése nagymértékben csökkentheti az agyban kialakuló károsodásokat, illetve az életminőség-romlás mértékét. Minden perc számít, ezért a tünetek tapasztalásakor ne várjunk, mert mindenképpen sürgősségi orvosi ellátást igényel. Minél hosszabb idegig van kezeletlen állapotban, annál súlyosabb a károsodás, illetve a későbbi rokkantság lehetősége is fennáll.

Stroke után

Stroke után legfontosabb a rehabilitáció (akár gyógytorna is), melynek célja az önállóság minél nagyobb mértékű helyreállítása, ezen elsősorban a korábban már elsajátított képességek (beszéd, járás) újratanulását kell érteni. Magyarországon számos rehabilitációs intézmény létezik, így mindenképpen érdemes utána nézni és neurológussal konzultálni, mely intézmény a legmegfelelőbb.

Az orvosi kezeléseken kívül a gyógyulást segíti, ha:

  • tartjuk a kapcsolatot a beteggel
  • felnőttként, nyugodtan, rendes hangerőn beszélünk vele
  • csökkentjük a zajokat (kikapcsoljuk a televíziót, rádiót)

Hogyan előzhetjük meg a stroke kialakulását?

A stroke kialakulásának elkerülésében a legfontosabb az egészséges életvitel, amely az alábbi tanácsok betartásával lehetséges:

  • Figyeljünk oda a vérnyomásunkra, ha magas, akkor kezeltessük
  • Táplálkozzunk egészségesen
  • Hagyjuk abba a dohányzást
  • Ne hanyagoljuk el a cukorbetegséget
  • Mozogjuk heti rendszerességgel
  • Próbáljuk kezelni a stresszt
  • Ne fogyasszunk sok alkoholt
  • Ne fogyasszunk kábítószereket

Ha fokozottabb a stroke kialakulásának esélye (családban fordult már elő, fennáll a magas vérnyomás, cukorbetegség, túl nagy stressznek vagyunk kitéve), konzultáljunk háziorvosunkkal a kivizsgálás szükségességéről.

Útmutató

  • Stroke tüneteinek jelentkezésekor azonnal hívjunk mentőt, hiszen életveszélyes, azonnali kezelést igénylő állapot.
  • A betegség korai kezelése nagymértékben csökkentheti az agyban kialakuló károsodásokat.
  • Az orvosi kezeléseken kívül fontos szerepet játszik a gyógyulásban, ha támogatjuk a stroke-on átesett ismerősünket, rokonunkat.
  • A stroke kialakulásának elkerülésében a legfontosabb az egészséges életvitel.
  • Ha fokozottabb a stroke kialakulásának esélye, konzultáljunk háziorvosunkkal a kivizsgálás szükségességéről.
Stroke - Részletesen a témáról
Milyen változásokra számíthat a stroke-on átesett beteg?
Magyarországon a stroke a harmadik leggyakoribb halálok és az egyik leggyakoribb rokkantságot okozó betegség, melynek előfordulása az életkor előrehaladtával folyamatosan nő. Milyen változásokra számíthat a stroke-on átesett beteg?
COVID-19 és stroke
A COVID-19 nagyobb valószínűséggel okozhat vérrögképződést, mint más szezonális fertőző betegségek. Hogyan csökkenthető a stroke kockázata?
Hogyan előzhetjük meg a betegségek kialakulását?
Manapság már egyre tudatosabban tervezzük meg életünket, igyekszünk átvenni az irányítást testünk, egészségünk és minden egyes pillanat, esemény felett. A rengeteg lehetőség azonban olykor hamis biztonságérzetet ad, így könnyen megfeledkezhetünk saját felelősségünkről és a legfontosabb alapvetésről: a kiegyensúlyozott táplálkozás, és a rendszeres fizikai aktivitás fontosságáról.
Hogyan lesz a légszennyezésből stroke?
A stroke kialakulását valószínűsítő kockázati tényezők rangsorában a légszennyezés a hetedik helyen áll; ez százalékban kifejezve azt jelenti, hogy a stroke megbetegedések 21 százalékát a légszennyezettség váltja ki. De hogyan lesz a légszennyezésből stroke?
Stroke - Hogyan mérsékeljük a légszennyezettség hatásait?
A stroke kialakulásának fokozott veszélye leginkább olyan életmódbeli faktorokhoz köthető, mint például az elhízás, a magas vérnyomás, a testmozgás hiánya, az egészségtelen étrend, a dohányzás, vagy a magas vérzsír. Ezek mind olyan állapotok, melyekre életmódunk megváltoztatásával nagy ráhatásunk van. A légszennyezettség ellenben egy olyan tényező, amelyet az emberek többsége nem tud kiküszöbölni.Mégis mit tehetünk ellene?
Mit tegyünk stroke esetén?
A stroke hazánkban évente hozzávetőlegesen 40-50 ezer embert érint. A Stroke Szövetség Európáért előrejelzése alapján az Európai Unió területén várhatóan több mint 800.000 esettel kell majd számolni 2035-re.
Milyen rehabilitációs lehetőségek vannak stroke után?
Amikor valaki stroke-on esik át, valójában a központi idegrendszerében egy érelzáródás vagy vérzés következik be, ami miatt szövetelhalás, majd működéskiesés jön létre. A stroke túlélők 40 százalékánál súlyosan károsodnak a mozgásfunkciók. Milyen rehabilitációs lehetőségek vannak?
Hogyan segíthet a tánc a stroke-os betegeknek?
A tánc már az egészséges idős embereknél is bizonyítottan nagy előnyöket biztosít a nem táncoló kortársaikhoz képest: stabilabb a járásuk, jobb az egyensúlyuk és gyorsabb a reakcióképességük. De vajon hogyan segíthetnek a gyógyító ritmusok a stroke rehabilitációjában?
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Mit tegyen, ha valakin a stroke tüneteit tapasztalja?
Hasznos lehet
Mivel csökkenthetjük a stroke kialakulásának kockázatát?
A stroke egy összetett betegség, amelynek kockázatát számos tényező fokozhatja, de a jó hír az, hogy megfelelő életmód és kezelés mellett a betegség kialakulásának esélye jelentősen csökkenthető....
Okozhatja-e családi hajlam a stroke-ot?
Akiknek családjában korábban már előfordult stroke eset, azokban felmerülhet a gondolat, vajon ez automatikusan azt jelenti-e, hogy náluk is nagyobb eséllyel alakulhat ki a betegség. Ugyanígy vannak...
Milyen szexuális problémákat okozhat a stroke?
A rehabilitációs központokban az ismertebb zavarokra sok figyelmet és energiát fordítanak, mindre megvan a megfelelő terápia, azonban van egy terület, amelyről nem sok szó esik, pedig az esetek...
Az alvási zavarok növelhetik a stroke kialakulásának esélyét
Az álmatlanságban szenvedők esetében 54%-kal nagyobb a stroke kialakulásának kockázata, a fiatalabb inszomniások pedig még nagyobb veszélyben vannak: a 18-34 év közöttiek 8-szor nagyobb...