Influenza
Az influenza sajátos tulajdonsága, hogy a vírus évről évre változik, ezért időről időre meg kell küzdenünk vele.
Az influenza tünetei
Bár a tünetei hasonlóak a nátháéhoz, a legfőbb különbség az, hogy az influenzás panaszok hirtelen jelentkeznek, míg nátha esetén a beteg állapota fokozatosan rosszabbodik. Legjellemzőbb tünetei:
- láz
- hidegrázás
- rossz közérzet
- fejfájás
- torokfájás
- izomfájdalom
- hányás, hasmenés
A vírus cseppfertőzés útján terjed: köhögés, tüsszentés, beszéd, légzés.
Az influenza kezelése
Az influenzás tüneteket tapasztalva érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni, azonban kevésbé súlyos tünetek esetén vagy az orvosi kezelést kiegészítendően alkalmazhatunk otthoni praktikákat is:
- Igyunk sok folyadékot. A mézzel ízesített gyógyteák csillapíthatják a torokfájást, a forró levesek pedig enyhíthetik a tüneteket és pótolják az ásványi anyagokat.
- Tartsuk be az ágynyugalmat.
- Gargalizáljunk sós vízzel – hatékonyan szedi le a torokban lerakódott nyálkát.
- Ha szükséges, csillapítsuk a lázat.
Influenza gyerekeknél
Ha gyermekeknél influenzás tüneteket tapasztalunk, az alábbiakra figyeljünk az ápolás során:
- Ne engedjük közösségbe.
- A gyermek közérzetét, állapotát figyelembe véve csillapítsuk a lázát – erre valamennyi gyermekeknek ajánlott lázcsillapító gyógyszer alkalmas (pl. paracetamol, ibuprofen). Ne adjunk aszpirint gyermekeknek! A vizes borogatás (priznic) ma már a nem javasolt fizikális lázcsillapító módszerek közé tartozik. Kíméletes hűtőfürdő megengedhető. Vízben, hűtőfürdőzés közben ne hagyjuk magára a a gyermeket!
- Tartassuk be az ágynyugalmat.
- Főzzünk mézes, citromos gyógyteákat (ez pótolja az étvágytalanságból fakadó energiavesztést).
- Használjunk orrcseppet, amely könnyíti a légzést.
- Párologtassunk a lakásban (eukaliptusz vagy fenyőolaj remek szolgálatot tehet).
Amennyiben súlyosabb tüneteket (fokozott, nem múló hányást, hasmenést) vagy állapotromlást tapasztalunk, keressük fel a gyermek orvosát.
Az influenza megelőzése
Az influenza megbetegedés elkerülése nagyban múlik a higiéniai szabályok betartásán, illetve az erős immunrendszeren. Hazánkban bárki igénybe veheti az influenza elleni védőoltást, melyet háziorvos adhat be (évente ismételni kell). Az oltás beadatása ősszel a legkedvezőbb, mivel a védettség kialakulásához 2-3 hétre van szükség. A vakcinát gyógyszertárban lehet megvásárolni (60 év felettieknek, kismamáknak, daganatos betegeknek és cukorbetegeknek ingyenesen elérhető a háziorvosnál).
Útmutató
- Az őszi/téli időszak egyik leggyakoribb járványos betegsége, ezért ha tüneteket ttapasztalunk, forduljunk háziorvoshoz és ne menjünk közösségbe.
- A kevésbé súlyos tünetek esetén vagy az orvosi kezelést kiegészítendően alkalmazhatunk otthoni praktikákat is (folyadékpótlás, lázcsillapítás, ágynyugalom).
- Az influenza megbetegedés elkerülése nagyban múlik a higiéniai szabályok betartásán, illetve az erős immunrendszer fenntartásán.
- Hazánkban bárki igénybe veheti az influenza elleni védőoltást, melyet háziorvos adhat be (évente ismételni kell).