Influenza

Influenza

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Az influenza az őszi/téli időszak leggyakoribb járványos betegsége, ezért ha tüneteket tapasztalunk, forduljunk háziorvosunkhoz és ne menjünk közösségbe.

Az influenza sajátos tulajdonsága, hogy a vírus évről évre változik, ezért időről időre meg kell küzdenünk vele.

Az influenza tünetei

Bár a tünetei hasonlóak a nátháéhoz, a legfőbb különbség az, hogy az influenzás panaszok hirtelen jelentkeznek, míg nátha esetén a beteg állapota fokozatosan rosszabbodik. Legjellemzőbb tünetei:

  • láz
  • hidegrázás
  • rossz közérzet
  • fejfájás
  • torokfájás
  • izomfájdalom
  • hányás, hasmenés

A vírus cseppfertőzés útján terjed: köhögés, tüsszentés, beszéd, légzés.

Az influenza kezelése

Az influenzás tüneteket tapasztalva érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni, azonban kevésbé súlyos tünetek esetén vagy az orvosi kezelést kiegészítendően alkalmazhatunk otthoni praktikákat is:

  • Igyunk sok folyadékot. A mézzel ízesített gyógyteák csillapíthatják a torokfájást, a forró levesek pedig enyhíthetik a tüneteket és pótolják az ásványi anyagokat.
  • Tartsuk be az ágynyugalmat.
  • Gargalizáljunk sós vízzel – hatékonyan szedi le a torokban lerakódott nyálkát.
  • Ha szükséges, csillapítsuk a lázat.

Influenza gyerekeknél

Ha gyermekeknél influenzás tüneteket tapasztalunk, az alábbiakra figyeljünk az ápolás során:

  • Ne engedjük közösségbe.
  • A gyermek közérzetét, állapotát figyelembe véve csillapítsuk a lázát – erre valamennyi gyermekeknek ajánlott lázcsillapító gyógyszer alkalmas (pl. paracetamol, ibuprofen). Ne adjunk aszpirint gyermekeknek! A vizes borogatás (priznic) ma már a nem javasolt fizikális lázcsillapító módszerek közé tartozik. Kíméletes hűtőfürdő megengedhető. Vízben, hűtőfürdőzés közben ne hagyjuk magára a a gyermeket!
  • Tartassuk be az ágynyugalmat.
  • Főzzünk mézes, citromos gyógyteákat (ez pótolja az étvágytalanságból fakadó energiavesztést).
  • Használjunk orrcseppet, amely könnyíti a légzést.
  • Párologtassunk a lakásban (eukaliptusz vagy fenyőolaj remek szolgálatot tehet).

Amennyiben súlyosabb tüneteket (fokozott, nem múló hányást, hasmenést) vagy állapotromlást tapasztalunk, keressük fel a gyermek orvosát.

Az influenza megelőzése

Az influenza megbetegedés elkerülése nagyban múlik a higiéniai szabályok betartásán, illetve az erős immunrendszeren. Hazánkban bárki igénybe veheti az influenza elleni védőoltást, melyet háziorvos adhat be (évente ismételni kell). Az oltás beadatása ősszel a legkedvezőbb, mivel a védettség kialakulásához 2-3 hétre van szükség. A vakcinát gyógyszertárban lehet megvásárolni (60 év felettieknek, kismamáknak, daganatos betegeknek és cukorbetegeknek ingyenesen elérhető a háziorvosnál).

Útmutató

  • Az őszi/téli időszak egyik leggyakoribb járványos betegsége, ezért ha tüneteket ttapasztalunk, forduljunk háziorvoshoz és ne menjünk közösségbe.
  • A kevésbé súlyos tünetek esetén vagy az orvosi kezelést kiegészítendően alkalmazhatunk otthoni praktikákat is (folyadékpótlás, lázcsillapítás, ágynyugalom).
  • Az influenza megbetegedés elkerülése nagyban múlik a higiéniai szabályok betartásán, illetve az erős immunrendszer fenntartásán.
  • Hazánkban bárki igénybe veheti az influenza elleni védőoltást, melyet háziorvos adhat be (évente ismételni kell). 
Influenza - Részletesen a témáról
Mennyire veszélyes a Flurona?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) referencialaborjában találtak már olyan mintát, amelyben a koronavírus mellett más légúti kórokozó - mint az óriássejtes vírus vagy az adenovírus - is kimutatható volt. Az új tünetegyüttest fluronának nevezték el. Mit kell tudni róla?
Iskolakezdés és betegségek – mire számíthat a szülő?
Iskola és óvodakezdés során gyakran tapasztalható, hogy alig kezdődött el a félév gyermekünk rövid idő elteltével megbetegszik. Ilyenkor gyakran fordulnak elő náthás, felsőlégúti huruttal, köhögéssel járó megbetegedések a gyermek közösségekben.
Honnan tudhatom, hogy a betegségem több, mint megfázás?
Az időjárás változékonysága miatt sokszor nehezen tudjuk eldönteni, hogy egy könnyebb megfázással vagy egy komolyabb vírussal állunk szemben. Összeszedtük azokat a jeleket, amelyek segíthetik eldönteni, melyik állhat a háttérben.
Hogyan terjednek a vírusok?
Áttörést hozhat a levegőben terjedő kórokozók és légúti fertőzések kezelésében egy friss kutatás. A koronavírus terjedését vizsgáló tanulmány nemcsak korábban nem ismert koronavírus-forrásokat azonosított, de alapul szolgálhat más kórokozók – például influenza vagy RSV – terjedésének fékezésére és járványok megelőzésére is.
Megfázás, influenza vagy Covid-19?
A különböző eredetű légúti megbetegedések rendkívül gyakoriak. Ezek sok esetben járnak hasonló tünetekkel, így egymástól való elkülönítésük nem mindig egyszerű feladat. Vegyük sorra, hogy mik segíthetnek eldönteni, hogy egy egyszerű megfázással, influenzával vagy éppen koronavírus fertőzéssel állunk szemben.
6 tipp, hogyan tartsa tisztán otthonát télen
A téli időszak több beltéri tevékenységgel és a szárazabb levegővel járhat. Hogyan tartsa távol a baktériumokat ebben az időszakban? Tippjeink segíthetnek.
Influenza - tippek a gyorsabb gyógyuláshoz
Az influenza gyors leküzdésének legjobb módja a pihenés és a hidratáltság. Van azonban néhány további tanács, amely szintén segítségére lehet. Ha azonban pár nap alatt nem javulnak a tünetek, érdemes orvoshoz is fordulni.
Milyen köhögés elleni gyógyszert válasszunk?
A köhögés egy védő reflexmechanizmus, mely megtisztítja a légutakat az idegen anyagoktól, felgyülemlett váladéktól. Köhögést kiválthat gyulladás, fertőzés, idegen test, rosszindulatú folyamat, irritáló anyagok (pl. por, pollen stb.). Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a köhögés gyógyszeres kezelésével kapcsolatban.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Hogyan előzhető meg az influenza?
Hasznos lehet
Mit kell tudni a skarlátról?
A skarlát az A-csoportú streptococcus által okozott fertőzés, ugyanaz a baktérium okozza, amely a torokgyulladásért felelős. Milyen tüneteket okoz és hogyan előzhető meg?
Influenza - tippek a gyorsabb gyógyuláshoz
Az influenza gyors leküzdésének legjobb módja a pihenés és a hidratáltság. Van azonban néhány további tanács, amely szintén segítségére lehet. Ha azonban pár nap alatt nem javulnak a tünetek, érdemes...
6 tipp, hogyan tartsa tisztán otthonát télen
A téli időszak több beltéri tevékenységgel és a szárazabb levegővel járhat. Hogyan tartsa távol a baktériumokat ebben az időszakban? Tippjeink segíthetnek.
Hogyan lehet megelőzni a gyomorinfluenzát?
A gyomorinfluenza, más néven norovírus fertőzés egy fertőző betegség, amely életkortól függetlenül bármikor jelentkezhet. A fertőző betegség gyakran olyan területeken üti fel a fejét, ahol az emberek...