Fejfájás

Fejfájás

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A fejfájás súlyos betegséget is jelezhet, de az esetek többségében a frontok, számítógépek használata, légkondicionáló idézi elő leggyakrabban ezt a tünetet. Számos módszer áll rendelkezésünkre a fájdalom enyhítésére, ha azonban ezek nem segítenek, szükségessé válhat a háziorvos felkeresése.

Nyáron nagyobb a fejfájás kockázata, mivel a hőség kitágítja a fejben található ereket, melyet nyomást gyakorolnak az idegvégződésekre.

A tévhitekkel ellentétben azonban számos módszer áll rendelkezésünkre, hogy megszüntessük vagy akár meg is előzzük a problémát. Ha a praktikus tanácsok mégsem segítenek, szükségessé válhat a háziorvos felkeresése, hiszen a megfelelő gyógyszeres kezeléssel csökkenthető a fejfájás gyakorisága és mértéke.

Praktikus tanácsok fejfájás ellen

Mozgás, egészséges életmód

Általánosan elmondható, hogy a jó egészségi állapot minden fájdalom megjelenését csökkentheti. Sportoljunk rendszeresen, táplálkozzunk egészségesen, aludjunk 7-9 órát és kerüljük a koffein fogyasztását.

Izomrelaxáció

A hideg vagy meleg borogatás segíthet a fejfájás megszüntetésében. Hogy melyik a jobb hatású, egyénenként változik. Próbáljunk meleg vizes palackot tenni a fejünkre, de egy forró fürdő vagy zuhany is segíthet. Ha a hideg esik jobban, csavarjunk jégakut egy ruhadarabba és tegyük a fejünkre A fejmasszázs tovább csökkentheti a fájdalmat.

Megfelelő testtartás

Talán nem is gondonánk, de a rossz testtartás is előidézheti a fejfájást. Húzzuk hátra vállainkat, emeljük a fejünket magasba és húzzuk be a hasunkat. Ülőhelyzetben két lábunk maradjon párhuzamos, fejünket szintén emeljük meg. Kerüljük az egy helyzetben maradást, rendszeresen nyújtózkodjunk és mozgassuk át nyak-, illetve vállizmainkat.

Stresszkezelés

A magas stressz is előidézheti a fejfájást, ezért próbáljuk helyén kezelni a minket érő ingereket. Igyekezzünk mindent előre megtervezni, lélegezzünk mélyeket, jógázzunk. Amennyiben szükséges, keressünk fel stresszkezelő csoportokat, terápiákat.

Bizonyos esetekben, illetve ha a fenti módszerek egyike sem vált be, szükség lehet orvosi kivizsgálásra.

Milyen esetekben forduljunk orvoshoz fejfájásunkkal?

  • Hirtelen, ütésszerű tarkótáji fejfájás;
  • heves, az egész testre kiterjedő fájdalom;
  • napról napra erősödő, gyógyszer ellenére szűnni nem akaró fájás;
  • ötven év felett kezdődő és egyre fokozódó fejfájás;
  • balesetet, koponyasérülést követő fájdalom és tudatzavar;
  • halántéktájon jelentkező lüktető fájdalom;
  • a szemgolyó feszülésével kezdődő, majd a halánték felé sugárzó, éles fájdalom;
  • ha a fejfájás lázzal, hányással, merev nyakkal jár;
  • ha a fájdalmat szédülés, izomgyengeség, látászavar kíséri.

Útmutató

  • A fejfájás rendkívül gyakori panasz, szinte nincs olyan ember a világon, aki ne találkozna vele. Bár a fejfájás súlyos betegséget is jelezhet, az esetek többségében nem erről van szó. 
  • Általánosan elmondható, hogy a jó egészségi állapot minden fájdalom megjelenését csökkentheti. Sportoljon rendszeresen, táplálkozzon egészségesen, aludjon 7-9 órát és kerülje a koffein fogyasztását, továbbá figyeljen testtartására és kezelje a stresszt.
  • Ha a praktikus tanácsok mégsem segítenek, szükségessé válhat a háziorvos felkeresése, hiszen a megfelelő gyógyszeres kezeléssel csökkenthető a fejfájás gyakorisága és mértéke.
Fejfájás - Részletesen a témáról
Demencia - Mire figyeljünk télen?
Ahogy egyre hűvösebbé válnak a nappalok és éjszakák, úgy kell egyre nagyobb figyelmet fordítanunk a környezetünkben élő idősek jóllétére. A tél ugyanis számos veszélyforrást rejthet magában, ezért nem árt ezekre előre felkészülni és segíteni szeretteinket biztonságban átvészelni az évszakot.
Hogyan enyhíthetjük a menopauza tüneteit?
A menopauza számos kellemetlen tünetet okozhat, amelyek közül néhányat életmódbeli változtatásokkal enyhíthetünk. Mit tehetünk magunkért?
Mit lehet tenni a nyakfájdalom ellen?
Az előretolt fejtartás nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi problémákhoz is vezethet. Milyen tüneteket okozhat még? Mit tehetünk a nyakfájdalom ellen? Mikor forduljunk orvoshoz? Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa válaszol a kérdéseinkre.
Cukorbetegség és depresszió - Mi az összefüggés?
A 2-es típusú diabétesz diagnosztizálása után nemcsak magának a cukorbetegségnek a kezelése jelent kihívást, hanem számos más velejáró egészségügyi kockázatra is fel kell készülni, akár mentális problémák is felléphetnek szövődményként. Mennyi az esélye a depresszió kialakulásának?
Befolyásolja-e a táplálkozás a demens betegségek kialakulását?
A demencia kialakulása, vagy a már fennálló állapot romlása megelőzhető lehet, ha az étrendet helyesen állítják össze. A kognitív funkciók minél magasabb szintű fenntartásáért még a demencia tüneteinek megjelenése előtt ajánlott bizonyos ételek fogyasztása vagy kerülése. Melyek ezek?
Hogyan ismerjük fel a demencia tüneteit?
A demencia típusától függően különböző tünetekre lehetünk figyelmesek. Összeszedtük azokat az általános panaszokat, amelyek demencia fennállására utalhatnak.
Stroke - Hogyan mérsékeljük a légszennyezettség hatásait?
A stroke kialakulásának fokozott veszélye leginkább olyan életmódbeli faktorokhoz köthető, mint például az elhízás, a magas vérnyomás, a testmozgás hiánya, az egészségtelen étrend, a dohányzás, vagy a magas vérzsír. Ezek mind olyan állapotok, melyekre életmódunk megváltoztatásával nagy ráhatásunk van. A légszennyezettség ellenben egy olyan tényező, amelyet az emberek többsége nem tud kiküszöbölni.Mégis mit tehetünk ellene?
Mennyire eredményesek a leszokást támogató programok?
Nem feltétlenül kell egyedül nekivágni a leszokás folyamatának, a siker esélye, ha szakemberek segítségét kérjük, akár megháromszorozódhat - hívják fel a figyelmet az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakemberei.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Melyik évszakban nagyobb a fejfájás kockázata?
Hasznos lehet
Migrén vs. krónikus migrén: mi a különbség?
Tapasztalt már valaha migrénes fejfájást? A tünetek gyakoriságától függően van különbség az epizodikus és krónikus migrén között. Melyek ezek és mit tehet ellene?
Fejfájás edzés közben
Fejfájás általában a gyakori, megerőltető edzés közben vagy után jelentkezik, például futás, evezés, tenisz, úszás és súlyemelés. De mi okozhatja?
Mikor kell komolyabb betegségre gondolni fejfájás esetén?
A fejfájás egy szinte mindenki számára ismert, kellemetlen jelenség, ami igencsak megkeserítheti az érintett betegek mindennapjait. Vegyük sorra, hogy mikor kell komolyabb betegségre gondolni...
Migrén: nem mindegy, hogy reggel vagy este jelentkezik
A migrén világszinten a lakosság durván 10 százalékát érinti. A károsodott egészségben leélt életévek tekintetében a második leggyakoribb betegség, a fiatal, produktív nők esetében pedig az első....