Depresszió

Depresszió

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A depresszió a hangulatzavarok legsúlyosabb formája, ami a hangulaton kívül befolyásolja a beteg életminőségét. Milyen tünetek utalhatnak depresszióra?

A depresszió nem csupán rossz hangulatot jelent, mert kihat a beteg közérzetére, gondolatára, érzéseire, társas kapcsolataira, viselkedésére, de még a fizikai állapotára is. Fennállása nagy mértékben befolyásolja életminőségünket, ezért nagyon fontos a probléma felismerése és kezelése.

Mikor beszélhetünk depresszióról?

Amennyiben az alábbi tünetek közül legalább öt tartósan (legalább két héten keresztül) fennáll, a depresszió diagnózisa valószínűsíthető:

  • rossz hangulat
  • az örömre való képesség elvesztése
  • érdektelenség
  • alacsony önértékelés
  • alvászavar
  • koncentráció csökkenése, akadályoztatott gondolkodás
  • testtömeg változás
  • agitáció
  • fáradtság
  • halállal kapcsolatos gondolatok
  • szorongás

A depresszió mindezek mellett számos testi panaszt is okozhat (emésztési zavar, székrekedés, hasmenés, fejfájás). Kezeletlen esetben rokkantság, önellátási képtelenség és akár az öngyilkosság is előfordulhat, ezért a tüntetek tartós fennállása esetén, érdemes felkeresnünk orvosunkat.

Kezelése

A jelenleg elérhető antidepresszív szerekkel a depresszió nagyon jól kezelhető, alkalmazásuk pszichiáter felügyelete mellett történik. A gyógyszeres kezelés kiegészíthető pszichoterápiával, ami hozzájárul az életminőség javulásához. A pszichoterápia fő célja a pozitív érzelmek erősítése és a negatívak csökkentése. A depresszió bizonyos esetekben magától is enyhülhet, elmúlhat, azonban ilyen esetben nagyobb az esélye, hogy visszatér.

A kezelés során fontos, hogy türelmesek legyünk, hiszen semmi nem hat azonnal. A terápia során fontos a nyitottság és az együttműködés, illetve az aktív részvétel. Sokszor visszatérő depresszió esetén a gyógyszeres terápiát megelőzésként is felírhatja a kezelőorvos.

Útmutató

  • A depresszió a hangulatzavarok legsúlyosabb formája, kezeletlen esetben rokkantság, önellátási képtelenség és akár az öngyilkosság is előfordulhat, ezért a tüntetek tartós fennállása esetén, érdemes felkeresnünk orvosunkat.
  • A jelenleg elérhető antidepresszív szerekkel a depresszió nagyon jól kezelhető, alkalmazásuk pszichiáter felügyelete mellett történik.
  • A gyógyszeres kezelés kiegészíthető pszichoterápiával, ami hozzájárul az életminőség javulásához.
Depresszió - Részletesen a témáról
Milyen változásokra számíthat a stroke-on átesett beteg?
Magyarországon a stroke a harmadik leggyakoribb halálok és az egyik leggyakoribb rokkantságot okozó betegség, melynek előfordulása az életkor előrehaladtával folyamatosan nő. Milyen változásokra számíthat a stroke-on átesett beteg?
Cukorbetegség és depresszió - Mi az összefüggés?
A 2-es típusú diabétesz diagnosztizálása után nemcsak magának a cukorbetegségnek a kezelése jelent kihívást, hanem számos más velejáró egészségügyi kockázatra is fel kell készülni, akár mentális problémák is felléphetnek szövődményként. Mennyi az esélye a depresszió kialakulásának?
Hogyan segíthetjük magunkat  a gyászfolyamatban?
A gyász sokak számára az elmúlt időszak legfájdalmasabb élményévé vált. Nem mindegy, hogyan próbáljuk meg legfájdalmasabb veszteségeinket feldolgozni, hogyan végezzük el a gyászmunkát. Mit tegyünk és mit ne, amikor gyászolunk?
Gyerekek és gyász – hogyan tud segíteni a szülő?
A gyerekek másképp gyászolnak, mint a felnőttek. Hogyan segíthet ilyenkor a szülő? A Mindennapi Pszichológia Magazin (MiPszi) új számában gyászterapeuta ad tanácsot az érintetteknek.
Gyász - Mikor kérjünk segítséget?
A különböző veszteségek nagyon gyakorivá váltak a pandémia alatt. Talán a legsúlyosabb veszteség a COVID járvány egyik legtragikusabb következménye az, amikor egy szeretett személyt vesztünk el vírusfertőzés következtében. Milyen érzések természetesek ilyenkor és mikor kérjünk segítséget?
Milyen hatással lehet az érzelemszabályozásra a Covid?
Két és fél éve tört ki a Covid-járvány, a gyermekek mentális állapotára azonban a mai napig komoly hatást gyakorol. A Vadaskert Gyermekpszichiátria továbbra is teltházzal működik, a személyzet megfeszített munkában és új terápiás megoldásokkal igyekszik ellátni az ország különböző részeiből érkező, pszichés gondokkal küzdő gyermekeket és fiatalokat.
Jogunk van-e örülni nehéz helyzetekben?
A szomszédban háború dúl, téged pedig szorongással tölt el, hogy békések a mindennapjaid? Bűntudatod van, ha a barátaiddal találkozol, el tudsz menni kikapcsolódni és úgy gondolod, hogy ez most nem a jó hangulatú összejövetelek és önjutalmazás ideje?
Kiknek ajánlott a kalandterápia?
Új, természet- és kalandterápiás lehetőség segít többek között a Borderline személyiségzavarban, depresszióban, szorongásos zavarokban, bulimiában szenvedő betegeknek, illetve az önsértést és öngyilkossági kísérletet elkövetőknek a Semmelweis Egyetemen.
Hasznos lehet
Férfi depresszió – Milyen jelei vannak?
A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) adatai szerint a nők nagyobb arányban szenvednek depresszióban, mint a férfiak. Ennek oka lehet a társadalmi és biológiai tényezők keveredése...
Miért érzem magam szomorúnak karácsonykor?
A karácsony az ünnepi vidámság ideje, de valakinél éppen az ellenkezője valósul meg. A rövid távú lelki szorongást okozó karácsonyi depresszió sok embert megvisel az ünnepek alatt. Az ünnepi időszak...
A szülés utáni depresszió
A szülés utáni depresszió a major depressziós rendellenesség, más néven klinikai depresszió egyik altípusa, amely a szülés utáni időszakban jelentkezik, 9 nő közül csaknem egyet érint.
Miért okozhat szorongást a sült krumpli fogyasztás?
Mennyiben befolyásolhatja a hangulatunkat az étkezés? Kialakulhat-e szorongás, depresszió egy rosszul választott étel hatására? Miért érdemes figyelnünk a mentális betegségek kialakulásának...