ILD tüdőfibrózis
Az ILD rövidítés 200 különböző tüdőbetegséget foglal magában. A betegségek közös jellemzője, hogy a tüdő kötőszövetében gyulladás, hegesedés keletkezik, amely a beteg légzését, így a szervezet oxigénellátását nehezíti. Sajnos a tüdőfibrózis egy tartós és visszafordíthatatlan állapot, amely egyes betegeknél a kezelés ellenére is folyamatosan romolhat.
Milyen tünetei lehetnek?
A betegségnek eleinte nincs, vagy csak nagyon enyhe tünetei vannak, de ahogy súlyosbodik a betegség a fibrózis előrehaladtával, úgy jelentkezhet és erősödhet egy vagy több tünet, pl. légzési nehézség, légszomj, száraz köhögés, kékes bőrszín – ami az oxigénellátottság elégtelenségére utal -, továbbá étvágytalanság, valamint a körmök alakjának megváltozása, ellaposodása, ezt „dobverő ujjaknak” nevezzük.
Hogyan diagnosztizálható?
A pontos diagnózis spirometriás méréssel, szaturáció méréssel (a vér oxigénszintjének értéke), a tüdő diffúziós kapacitásának (az oxigén és a széndioxid cseréjének képessége) mérésével, nagy felbontású CT vizsgálattal állítható fel – ez a folyamat kifejezetten időigényes. Sok esetben a betegség csak hosszú hónapok után kerül végül diagnosztizálásra.
A mindennapok nehézségei
A test sejtjeinek oxigénre van szüksége a működéshez. Az oxigén a tüdő segítségével jut el a vérbe, onnan pedig a test sejtjeihez. Ha a tüdőszövet hegesedése és rugalmatlansága miatt ez a folyamat akadályba ütközik, az rendkívüli módon megnehezíti a tüdőfibrózisos beteg mindennapi tevékenységét, akár a leghétköznapibb dolgokban is.
A száraz köhögés az egyik jellemző tünet, amely feltehetően a heges vagy gyulladt tüdőszövet húzódása, megnyúlása miatt alakul ki, és vált ki köhögést.
A légszomj pánikot és szorongást okozhat, mivel a beteg úgy érezheti, mintha megfulladna, s ez jelentősen befolyásolhatja, korlátozhatja aktivitását. A pánik és szorongás feloldására meditációt vagy más relaxációs terápiát szoktak javasolni.
Útmutató
- Az ILD-ben szenvedő betegeknek eleinte nincs, vagy csak nagyon enyhe tünetei vannak, később azonban erősödhetnek a tünetek (pl. légzési nehézség, légszomj, száraz köhögés, kékes bőrszín).
- Fordítsunk fokozott figyelmet a higiéniára (alapos kézmosás, távolságtartás, maszk viselése a zsúfolt helyeken) a különféle fertőzések elkerülése érdekében.
- Fontos továbbá a kezeléshez használt eszközök, inhalátorok, orrkanülök, az oxigén koncentrátorok levegőszűrőjének rendszeres fertőtlenítése, cseréje.