Belek
Az elfogyasztott ételek értékes alkotóelemei a belekből szívódnak fel a vérbe az emésztés során. Az elfogyasztott étel átlagosan 24 órát tölt el az emberi szervezetben, az emészthetetlen anyag széklet formájában távozik testünkből. A legtöbb időt a zsírok emésztése veszi igénybe.
Bélrendszer és egészség
A bélrendszeri panaszok gyakori oka, hogy az elfogyasztott étel továbbítása során zavar lép fel. Ha az emésztés túl lassú, székrekedést okoz, ha túl gyors, hasmenés jelentkezhet. A stressz, a rossz minőségű ételek fogyasztása és a mozgásszegény életmód megzavarja a bélrendszer idegsejtjeinek működését, ami hasfájáshoz, puffadáshoz, hasi görcsök kialakulásához, rosszulléthez, hasmenéshez illetve egyéb komolyabb betegségekhez vezethet.
A belek gyakori betegségei
Irritábilis bél szindróma
Az IBS gyakori tünetei a görcsös hasi fájdalom, puffadás, gyakori hasmenés, időnként nyákos széklet, melyek a stressz alatt tovább fokozódhatnak. A betegség tünetei megegyeznek más betegségek tüneteivel is, ezért megjelenésük esetén érdemes felkeresni háziorvosunkat, aki további gasztroenterológiai kivizsgálást javasolhat.
Crohn-betegség
A belek gyulladásos, hasmenéssel és hasi fájdalommal járó betegsége. Jelenleg nem gyógyítható, de a betegség tünetei megfelelő kezeléssel enyhíthetőek, akár panaszmentesség is kialakulhat.
Colitis uclerosa
A betegség nagyon hasonlít a Crohn-betegséghez, így könnyen összekeverhető. Az emésztőrendszer krónikus gyulladásával jár, jellegzetes tünetei közé tartozik a hasi fájdalom és hasmenés. Megfelelő kezeléssel a betegség tünetei enyhülnek, szintén a tünetmentesség elérése a cél.
A belek daganatos megbetegedése
A vastag-és végbélrák a második leggyakoribb oka a daganatos halálozásnak, ezért tünetmentesség esetén is ajánlott részt venni az éves szűrővizsgálaton 50 éves kor fölött. A daganat nagyon lassan (10-15 év alatt) alakul ki. Korai tünetei közé tartozik a hasmenés és székrekedés váltakozása, a véres széklet, a vérszegénység és a kimerültség. Hasonló panaszok esetén minél előbb keresse fel háziorvosát, aki kolonoszkópia vizsgálatot javasolhat.
Útmutató
- Figyeljünk étrendünkre: fogyasszunk rostokban gazdag ételeket, melyek javítják a bélflóra egészségét és kedvező hatással vannak a bélműködésre. Kerüljük a zsíros ételeket.
- Figyeljünk életmódunkra. Szabaduljunk meg a fölösleges stressztől és mozogjunk rendszeresen.
- Fogyasszunk probiotikumot, ez segíthet a bélrendszer normál állapotának fenntartásában, a vitaminok és ásványi anyagok felszívódásában, és védi az érzékeny bélnyálkahártyát.