Bőr

Bőr

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A bőr a testünk külső felületét borítja, amelynek különböző betegségei megnehezíthetik életünket, nagyban befolyásolhatja közérzetünket és életminőségünket.

A bőr elsődleges feladata a mechanikai hatásokkal, valamint a kórokozók bejutásával szembeni védelem, a zsírraktározás, a hőszabályozás, továbbá a folyadék és a páratartalom szabályozása. A tapintás érzékszerve, amely három rétegből épül feI: a felhámból, az irharétegből és a bőr alatti kötőszövetből, a járulékos képletei pedig a következőek: szőrszálak, köröm, faggyú- és verejtékmirigyek.

A bőr leggyakoribb betegségei:

  • Allergiás betegségek:ekcéma, fényérzékenység okozta bőrreakció, csalánkiütés, ekcéma
  • Autoimmun betegségek: SLE (systemas lupus erythematosus)
  • Baktériumok okozta bőrbetegségek:szemölcs, övsömör, orbánc, gennyes bőrgyulladás
  • Rovarok okozta bőrbetegségek: tetvesség, rühesség
  • Egyéb bőrelváltozások: pikkelysömör, seborrhoeák, lábszárfekély, anyajegy
  • Daganatok: melanoma, basalioma

Útmutató

  • Ajánlott évente egyszer szakorvossal átnézetni anyajegyeinket, ha sok van belőlük, akkor akár félévente is ellenőriztethetjük. Az otthoni önvizsgálatot havonta iktassunk be.
  • Bőrpanaszok esetén azonnal forduljunk orvoshoz.
  • Figyeljünk az egészséges életmódra: mozogjunk rendszeresen, táplálkozzunk egészségesen és fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot.
  • Kerüljük a dohányzást, a túlzott mértékű koffein és alkoholfogyasztást!
  • Használjunk fényvédő készítményeket, és magas UVB sugárzás idején ne tartózkodjunk a tűző napon.
  • Figyeljünk arra, hogy bőrtípusunknak megfelelő készítményeket használjunk.
Bőr - Részletesen a témáról
Mi okozhatja a csecsemőkori ekcémát?
Az újszülöttek, csecsemők bőre nagyon érzékeny, Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat a csecsemőkori ekcémáról.
Hogyan védekezzünk lupus esetén?
A szisztémás lupus nem gyógyítható, de az idejében megkezdett kezeléssel az állapotromlás és a szövődmények nagyobb eséllyel megelőzhetőek. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa a fényvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet.
Hogyan előzhetjük meg a pattanások kialakulását?
Az arcon megjelenő pattanások nagyon szembetűnőek, és jelentősen rombolhatják az érintettek önbizalmát. Dr. Schmidt Emese a Dermatica bőrgyógyásza, klinikai onkológus a kezelés és a megelőzés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
Mit ne tegyünk kullancscsípés esetén?
A fertőzött kullancs csípése után nem mindenkinél jelenik meg a jellegzetes ovális alakú Lyme-folt, az esetek 30 százalékában pedig egyszerűen nem vesszük észre – mondja dr. Kovács Anikó. Miért fontos a Lyme-kór felismerése?
Hasonlít-e a majomhimlő-pandémia a Covidhoz?
Honnan indult, és hogyan terjed a majomhimlő? Kik vannak nagyobb veszélyben, és mit tehetünk, hogy elkerüljük a fertőzést? A majomhimlő jellegzetességeiről, a vírus ismert és várható viselkedéséről Kemenesi Gábort, a Pécsi Tudományegyetem virológusát kérdeztük, aki munkatársaival maga is részt vesz a majomhimlővírusok laboratóriumi vizsgálatában.
Kérdések és válaszok a majomhimlőről
Hogyan terjed, és honnan ismerjük fel a majomhimlőt? Kik vannak nagyobb veszélyben? Kemenesi Gábort, a Pécsi Tudományegyetem virológusát kérdeztük a majomhimlőről.
Hogyan kezelhető a lábgomba?
A lábgomba egy rendkívül elterjedt betegség, ami szinte bárkit érinthet. Vegyük sorra, hogyan terjed, milyen tünetei lehetnek, és mit tehetünk ellene.
Mit tehetünk a pikkelysömör belobbanása ellen?
A pikkelysömörös betegek pontosan tudják, hogy betegségük egy-egy nyugodt, tünetmentes időszak után képes újra és újra fellángolni. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus azokra a tényezőkre hívta fel a figyelmet, amelyek gyakran belobbantják a psoriasis-t.
Hasznos lehet
Helyesen végzi bőre önellenőrzését?
A bőrrák a rák egyik leggyakoribb típusa. Ijesztően hangzik, de ez egy olyan rák is, amelynek jó eséllyel látható jelei vannak – és a korai felismerés jelentősen növelheti a sikeres kezelés esélyeit....
Miért érzékenyebb a bőrünk évszakváltáskor?
Itt a tavasz, ami örömteli esemény, azonban sokaknak nagy sóhajjal jár, hiszen érzékenyen reagálnak a hirtelen környezeti és időjárás változásokra. Van, aki fejfájásra panaszkodik, és van, akinek a...
Hogyan ápoljuk a bőrünket ősszel?
Hogyan védjük a bőrünket a hűvösebb, őszi időben? Mire figyeljünk ilyenkor bőrápolás terén? Összeszedtük a leghasznosabb tudnivalókat az őszi bőrápolással kapcsolatban.