Szenvedélybetegség
A gyógyszerek, élvezeti szerek pszichés okból történő, szokásszerű, folyamatos fogyasztását függőségnek, más néven addikciónak nevezzük. Általában az örömforrás, önjutalmazás alakul át függőséggé, amely már negatív hatással bír mindennapjainkra, egészségünkre, magánéletünkre.
Mitől alakulhat ki a szenvedélybetegség?
Az illető ilyenkor elveszti a kontrollt a szerhasználat vagy a viselkedés felett, kialakulásának hátterében az alábbi okok állhatnak:
- genetikai hajlam
- gyerekkori trauma
- fokozott stressz
- túlhajszolt életmód
- trauma (pl. válás, haláleset, betegség)
- nem megfelelő szocializáció
Fajtái
A szenvedélybetegség kiváltó okait tekintve két csoportra osztható: a kémiai (pl. alkohol-, drog-, nikotinfüggőség), illetve a viselkedéses vagy anyag nélküli addikciókra (pl.játékszenvedély, munkamánia, internetfüggőség stb).
A szenvedélybetegség tünetei
- növekvő szükséglet a szerhasználat vagy viselkedés/cselekvés elérésért
- a szenvedélybetegség tárgyának megvonása ingerlékenységet, nyugtalanságot okoz
- a szer vagy a viselkedés körüli gondolatok határozzák meg a beteg életét
- életminőség megváltozása (pl. anyagi csőd, munkahelyi problémák, feladatok elhanyagolása)
- társas kapcsolatok leépülése (pl. válás)
- egészségügyi problémák, betegségek megjelenése
Kezelése
A szenvedélybetegek jellemzője, hogy általában nincs betegségtudatuk, ezért a betegek kezelése összetett, minden esetben orvosi (pszichiátriai) és pszichológusi feladat, ahol gyógyszeres és pszichoterápiás technikák kombinációja vezethet eredményhez.
Útmutató
- A szenvedélybetegség egy szerrel vagy viselkedéssel kapcsolatos kóros függőséget jelent, amely kezeletlenül hagyva káros következményeket eredményezhet.
- A növekvő szükséglet a szerhasználat vagy viselkedés/cselekvés elérésért, ingerlékenység a szenvedélybetegség tárgyának megvonása esetén, életminőségváltozás, szociális kapcsolatok leépülése vagy egyéb betegségek kialakulása egyaránt a szenvedélybetegség figyelmeztető tünete lehet.
- Kezelése összetett, minden esetben orvosi és pszichológusi feladat, ahol gyógyszeres és pszichoterápiás technikák kombinációja segítheti a gyógyulást.