Vitaminhiány

Vitaminhiány

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A Vitamin- és vagy ásványianyag hiány kialakulása mögött az esszenciális anyagok bevitelének tartós csökkenése áll, amely különböző betegségek kialakulásához vezethet, ezért különösen fontos azok pótlása.

Mennyi a minimum?

A táplálkozással foglalkozó szervezetek (pl. Magyarországon az OGYÉI) a mikrotápanyagok minimálisan szükséges referenciaértékét úgy határozzák meg, hogy az egyes anyagokhoz tartozó hiánybetegségeket milyen minimális adagolással lehet megelőzni. Azt azonban tudnunk kell, hogy szinte lehetetlen a mikrotápanyag szükségletet standardizálni, hiszen az egyéni szükségleteket számos tényező befolyásolhatja: 

  • alkati jellemzők (életkor, testsúly, nem)
  • terhesség vagy szoptatás
  • étkezési szokások
  • fizikai aktivitás (pl. fizikai munka, sport)
  • életmód (alkohol, dohányzás, stressz)
  • a felvett tápanyagok hasznosító képessége
  • egészségi állapot (betegségek, élelmiszer-intolerancia, gyógyszerek)

Egészséges, változatos táplálkozás, rendszeres mozgás és elegendő alvás mellett szervezetünkben kisebb eséllyel alakul ki vitaminhiány. Azonban, ha a megelőzés nem elég, szükség lehet vitaminkészítmények pótlására. A gyógyszertárakban számos multivitamin, illetve válogatott vitaminok kaphatók, melyek segíthetnek feltölteni vitaminraktárunkat. 

Honnan tudhatjuk, hogy vitamin-, ásványianyag hiányunk van?

A gyakori megbetegedések (pl. megfázás), állandó fáradtság, izomfájdalom, álmatlanság, repedezett köröm és haj, türelmetlenség mind-mind valamilyen vitaminhiány figyelmeztető jele lehet. A vitamin és ásványianyag hiányról legegyszerűbben vérvétel segítségével tájékozódhatunk, amihez háziorvosunk adhat beutalót. A mikrotápanyagok pótlása rendkívül összetett folyamat, ezért minden esetben kérjük ki orvosunk véleményét erről.

Vitaminhiány gyakrabban alakul ki a következők esetén: túlzott stressz, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, egyoldalú táplálkozás, ételmegvonás, lázas betegség, daganatos megbetegedés, felszívódási vagy anyagcsere zavarok, terhesség, szoptatás, idős kor.

Útmutató

  • A vitamin- és vagy ásványianyag hiány kialakulása mögött az esszenciális anyagok bevitelének tartós csökkenése áll, amely különböző betegségek kialakulásához vezethet.
  • A vitamin- és vagy ásványianyag szükségleteket számos tényező befolyásolhatja.
  • A vitamin és ásványianyag hiányról legegyszerűbben vérvétel segítségével tájékozódhatunk.
Vitaminhiány - Részletesen a témáról
A legjobb speciális menüt is kínáló hazai éttermek
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Hogyan előzhetjük meg a csontritkulás kialakulását?
A csontritkulás kialakulásának esélye az életkor előrehaladtával nő, azonban van pár olyan életmódbeli tényező, amellyel csökkenthető a kialakulásának esélye. Mit tehetünk a csontritkulás megelőzése érdekében?
Mit (t)együnk a tavaszi fáradtság ellen?
A tavaszi fáradtság nem egy diagnózis, hanem egy megfigyelt jelenség, melyben az álmosság mellett jelen lehet levertség, motiválatlanság is. Tavasszal hirtelen megnő a napsütötte órák száma, gyorsan változik a hőmérséklet és ezzel a szervezetünk nem tudja elég gyorsan felvenni a versenyt.
Mikor gondoljunk magnéziumhiányra?
A vitaminok és ásványi anyagok megfelelő pótlása elősegíti szervezetünk optimális működését. Ásványi anyagok közül a magnéziumnak kiemelt jelentősége van, hiszen többek között részt vesz az idegek, izmok és anyagcsere egészséges működésében. Mikor gyanakodhatunk magnéziumhiányra?
Szedjük-e egész évben a vitaminokat?
Ne szedjünk az év minden napján vitamint, inkább csak néhány hetes, vagy hónapos kúrát tartsunk, kerülve a túlzott bevitelt – derül ki a Semmelweis Egyetem által készített animációs sorozat következő részéből.
Mit tegyek, ha vérszegénységre gyanakszom?
Vérszegénység (vagy más néven anaemia), akkor jön létre, ha a vörösvértestek, illetve az oxigén szállításért felelős hemoglobin értéke egy bizonyos érték alá esik.
Hogyan kerülhetjük el a tavaszi fáradtságot?
A tavaszi fáradtság nevű tünetegyüttes valójában nem egy orvosi értelemben vett kórkép, mégis sokakat érint az évszakváltáskor jelentkező álmosság, levertség, fáradékonyság, nyomottabb hangulat, motiválatlanság. Mit tehetünk ellene?
Milyen betegségre utalhat a lepedékes nyelv?
Az egészséges nyelv rózsaszínű, felülete nedves. A nyelv akkor lepedékes, ha felszínén fehéres felrakódás található. A lepedékes nyelv lehet nem megfelelő szájhigiénia következménye, de utalhat különböző súlyosságú betegségek jelenlétére is. Vegyük sorra, mi okozhat lepedékes nyelvet és mit tehetünk ellene!
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Az alacsony magnéziumszint bizonyos betegségek kockázatához vezethet?
A magnézium kulcsfontosságú ásványi anyag, amely a jobb alváshoz, a szorongás enyhítéséhez és a szív egészségének javulásához kapcsolódik. A European Journal of Nutrition folyóiratban megjelent...
Mi befolyásolja a vitaminok felszívódását?
A vitaminok, ásványi anyagok nélkülözhetetlenek az emberi szervezet egészséges működéséhez. Azonban a bevitel módját, egymás felszívódását akadályozó vagy segítő tényezőket fontos figyelembe venni...
Szedjük-e egész évben a vitaminokat?
Ne szedjünk az év minden napján vitamint, inkább csak néhány hetes, vagy hónapos kúrát tartsunk, kerülve a túlzott bevitelt – derül ki a Semmelweis Egyetem által készített animációs sorozat következő...
Mikor gondoljunk magnéziumhiányra?
A vitaminok és ásványi anyagok megfelelő pótlása elősegíti szervezetünk optimális működését. Ásványi anyagok közül a magnéziumnak kiemelt jelentősége van, hiszen többek között részt vesz az idegek...