Gerincsérv
A gerincsérv (porckorongsérv) tünetei
Nyakról karba, vállba, derékból lábba vagy lábszárba sugárzó fájdalom jelentkezhet először. A fájdalom mértéke változó, akár napokon, heteken keresztül is erős lehet, majd csökken, később ismét fellángol. Jellemzően terhelést követően rosszabbodnak a panaszok. A fájdalomhoz társulhat zsibbadás, izomgyengeség is. Nyaki vagy háti szakaszon kialakult gerincsérv esetén a gerincvelő nyomás alá kerülhet, ilyenkor az érintett szakasz idegfunkciói sérülhetnek: a beteg lábai megbénulhatnak, érzéketlennél válhatnak, elveszheti vizelet, illetve székletvisszatartási képességét.
Hogyan kezelhető?
A fenti tünetekkel forduljunk minél előbb ortopédus szakorvoshoz, aki a tünetek súlyosságától függően dönt majd a kezelés menetéről. Amennyiben nem indokolt a műtét, a konzervatív kezelések jöhetnek szóba.
Gyógyszeres fájdalomcsillapítás
Ekkor intravénás injekciókat, gyulladáscsökkentőket, izomlazítót és fájdalomcsillapító gyógyszereket tartalmazó infúziós kezelést alkalmaz a kezelőorvos. Nagyfokú fájdalom esetén tapaszt is felhelyezhet.
Gyógytorna
A gyógyszeres fájdalomcsillapítást követően (ez általában 7-10 nap) egyéni gyógytornát írhat fel orvosa, melyet gyógytornász vezet. Leggyakrabban a McKenzie torna javasolt. A tornák alkalmával a beteggel elsajátíttatják a gyakorlatokat, amit otthon is rendszeresen tud majd végezni.
Fizikoterápia
Fizikoterápiás kezelést a beteg állapotának függvényében végzik, általában már a nyugvó szakaszban. A fizikoterápia mindenkinél egyéni.
Mikor kerülhet sor a műtétre?
Amennyiben a fenti konzervatív kezelések mellett továbbra is fennállnak a panaszok, illetve a nagyon erős fájdalom, esetleg bénulásos tünetek is fellépnek, idegsebészeti műtétre lehet szükség. A műtét szükségességéről és folyamatáról minden esetben a kezelőorvos dönt.
Megelőzése
A gerincsérvet megelőzhetjük, ha rendszeresen sportolunk, figyelünk a megfelelő testtartásra, illetve kerüljük a gerinc túlterhelését és a nehéz fizikai munkát.
Útmutató
- Gerincsérvnek nevezzük, amikor csigolyacsatornában vagy a gerinccsatornában lévő rostos gyűrű elszakad, és a benne lévő puha kocsonyás anyag kitüremkedik.
- A jelentkező tünetekkel forduljunk minél előbb ortopédus szakorvoshoz, aki a tünetek súlyosságától függően dönt majd a kezelés menetéről. Amennyiben nem indokolt a műtét, a konzervatív kezelések jöhetnek szóba (fájdalomcsillapítás, gyógytorna stb).
- A gerincsérvet megelőzhetjük, ha rendszeresen sportolunk, figyelünk a megfelelő testtartásra, illetve kerüljük a gerinc túlterhelését és a nehéz fizikai munkát.