Elhízás

Elhízás

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Mikor beszélhetünk elhízásról? Honnan tudhatjuk, hogy súlytöbbletről vagy elhízásról van szó? Milyen jelei lehetnek? Összeszedtük a legfontosabb információkat az elhízással kapcsolatban.

Az ideális testsúlyt 20 százalékkal meghaladó súlygyarapodást elhízásnak, más néven obesitasnak nevezünk, mely az energiafelvétel és energialeadás egyensúlyának megbomlásának következménye. Kezelése elsősorban életmódváltással történik.

Elhízás esetén az alábbiakat tapasztalhatjuk

  • fokozott étvágy
  • testtömeg gyarapodás
  • kóros zsírlerakódás a test bármely részén
  • gyengeség
  • fáradékonyság
  • beszűkült mozgáskészség
  • ízületi fájdalmak
  • aluszékonyság
  • alvászavar
  • nehézlégzés – főként terheléskor jelentkezik
  • menstruációs zavar

Az elhízás okai

Az elhízást a legtöbb esetben a fokozott energia-bevitel, a testmozgás hiánya, genetikai tényezők, pszichés okok okozzák, de kialakulhat anyagcsere betegségek (pl. cukorbetegség, Cushing-szindróma, pajzsmirgy-elégtelenség) miatt is.

Az elhízás kezelése

Az elhízás súlyos problémákat okozhat, ugyanis hajlamosít - többek között - cukorbetegség, epekövesség, érrendszeri problémák, köszvény és sérv kialakulására is, ezért nagyon fontos a normál testsúly fenntartása.  Az elhízás kezelése elsősorban életmód változtatással történik, ilyenkor a rendszeres mozgás, a változatos és kiegyensúlyozott étrend az első, amit tehetünk, de indokolt lehet még az energiabevitel csökkentése, az alapbetegség gyógyítása és a pszichés támogatás is. Vonja be családját is, hogy motiválhassák.

Ha mindezek mellett sem kezdődik el a fogyás, illetve extrém túsúly esetén érdemes felkeresni a háziorvost, aki vizsgálatokat rendelhet el, illetve irányíthatja obezitológiai szakrendelésre is. Dietetikus, táplálkozási tanácsadó is segíthet a megfelelő étrend kialakításában. 

Útmutató

  • Az ideális testsúlyt 20 százalékkal meghaladó súlygyarapodást elhízásnak nevezzük.
  • Az elhízást a legtöbb esetben a fokozott energia-bevitel, a testmozgás hiánya, genetikai tényezők, pszichés okok okozzák, de kialakulhat anyagcsere betegségek miatt is.
  • Az elhízás kezelése elsősorban életmód változtatással történik, ilyenkor a rendszeres mozgás, a változatos és kiegyensúlyozott étrend az első, amit tehetünk, de indokolt lehet még az energiabevitel csökkentése, az alapbetegség gyógyítása és a pszichés támogatás is.
Elhízás - Részletesen a témáról
Milyen ételeket kerüljünk, ha magas a koleszterinszintünk?
Hazánkban a 19-64 év közötti felnőtt lakosság 60 százalékánál a vér koleszterinkoncentrációja meghaladja a normál értéket, ennek is következménye, hogy a szív- és érrendszeri megbetegedések a vezető halálokok közé tartoznak – figyelmeztet a MDOSZ. Mire figyeljünk az étrendünk összeállításánál, hogy ezt elkerüljük?
Honnan tudhatom, hogy cukorbeteg vagyok?
A cukorbetegség diagnosztizálása kiemelt fontosságú, hiszen súlyos szövődmények kialakulását előzhetjük meg a megfelelő kezeléssel. Hogyan ismerjük fel? Mikor gondoljunk cukorbetegség jelenlétére? Mekkora a rizikó?
Miért okozhat a cukorbetegség demenciát?
A 2-es típusú cukorbetegség nem csak a stroke és a szívbetegségek, hanem a demencia kockázatát is jelentősen növeli. Mi lehet ennek a magyarázata?
Cukorbeteg vagyok, mire figyeljek, ha babát szeretnék?
Cukorbetegen a terhesség tervezése, előkészítése rendkívüli gondosságot igényel, hiszen a nem megfelelő vércukorszint befolyásolhatja a magzat fejlődését, valamint növelheti a vetélés és a halvaszületés kockázatát is. Mire figyeljünk ilyenkor?
Mit tegyek, ha inzulinrezisztenciára gyanakszom?
Gyakran fáradt vagy és előfordul, hogy éhes maradsz még az étkezések után is? Stresszes életmódot élsz? Erős a gyanúd, hogy inzulinrezisztenciád van? Járj utána!
Szívelégtelenség - A nők nagyobb veszélyben vannak
A szívelégtelenség a 65 év feletti lakosság körülbelül 10%-át érinti, ezért nagyon fontos az alap betegségek megfelelő és időben történő kezelése, melynek fontos eszköze a gyakori szűrés, kivizsgálás. A szívelégtelenség a legtöbb esetben krónikus, lassan kialakuló betegség.
Mit tegyek, ha pajzsmirigybetegségre gyanakszom?
A pajzsmirigy, az általa termelt hormonokon keresztül szervezetünk számos pontján fejti ki hatását (anyagcsere, emésztés, szívműködés, menstruációs ciklus, fertilitás, hőháztartás), ebből kifolyólag rendellenes működése szerteágazó tüneteket okozhat. Hogyan ismerjük fel a pajzsmirigy betegséget?
Miért növeli az elhízás a reflux kialakulásának esélyét?
A reflux és az elhízás különösen a fejlett országokban jelent problémát, de vajon valóban igaz az, hogy azok a betegek, akik jelentős felesleggel rendelkeznek, fokozottabban számíthatnak gyomorégésre?
Ajánlott vizsgálat
Hasznos lehet
Mi az a jeges fürdő?
A közösségi médiában egyre felkapottabb trend az egészségmegőrzés és fogyás céljából vett jeges fürdő. Valóban érdemes kipróbálni?
A szaunázás tényleg kalóriát éget?
A szaunázást gyakran használják pihenésre, illetve egészségügyi előnyei is lehetnek, de kalóriát is égethetünk vele. A szauna egy fűtött helyiség, amely növelheti az elégetett kalóriák mennyiségét a...
9 ok, amiért nem kell félni az egészséges szénhidrátoktól
Bár a finomított szénhidrátok túlzott fogyasztás esetén károsak lehetnek, a teljes értékű szénhidrátforrások hihetetlenül egészségesek. Tény, hogy a világ legegészségesebb ételei közül sok magas...
Mit tegyünk elhízás esetén?
Milyen változtatások szükségesek, ha jelentős többletsúllyal rendelkezünk? Mit tehetünk? Hogyan fogyjunk le? Íme, négy tipp a többletsúly leadásának megkönnyítéséért.