Szív
A szív működése
A szív feladata, hogy biztosítsa a szervezetben a vér keringését: friss, oxigénben gazdag vért juttasson el a szervekhez; illetve használt, szén-dioxiddal telített vért juttasson el a tüdőhöz. A szív az érrendszerrel együtt egy zárt keringési rendszert alkot, mely számos ponton sérülhet, ami különböző szív-és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethet.
A leggyakoribb szívbetegségek
Koszorúér-betegség
A középkorúak egyik leggyakoribb betegsége az iszkémiás szívbetegség (ISZB), ami leggyakrabban koronária szűkületet okozó érelmeszesedés (ateroszklerózis) következtében alakul ki. Jellegzetes tünetei közé tartozik a szorító mellkasi fájdalom és nehézlégzés, melyek gyakran terhelésre jelentkeznek, és pihenésre, nyugalomban megszűnnek. Amennyiben mellkasi panaszt tapasztalunk, mihamarabb keressünk fel kardiológus szakorvost, ugyanis koszorúér-betegség is állhat a háttérben, ami jelentősen megnöveli a szívinfarktus kialakulásának kockázatát.
Szívinfarktus
Kialakulásának oka legtöbbször a koszorúér-betegség. Általában hirtelen fellépő, heves, szorító-nyomó jellegű mellkasi fájdalommal jelentkezik, mely bal karba, állkapocsba, hátba is kisugározhat. A mellkasi fájdalmat kísérheti nehézlégzés, verejtékezés, halálfélelem, hányás, vagy akár eszméletvesztés is. Szívinfarktus esetén nem ritka a hirtelen szívhalál sem. Szívinfarktus gyanúja esetén minden esetben azonnali orvosi segítségre van szükség, mentőt kell hívni!
Szívritmuszavar
Gyakori a szív ingerültképzési és -vezetési rendszerének hibája, mely a normálistól eltérő szívritmust eredményez. A szívritmuszavar lehet teljesen ártalmatlan jelenség, de akár a keringés teljes megállását is okozhatja. Diagnózisa EKG-val, Holter-EKG-val (24 órás szívritmus monitorozás) történik. Ritmuszavar gyanúja esetén kardiológiai szakvizsgálat szükséges.
Szívelégtelenség
Szívelégtelenség esetén a szív pumpafunkciója romlik, csökken a szívizom ereje, így egyre kevesebb vért tud pumpálni a szervek felé. Előfordulása idősebb életkorban gyakoribb, fontos rizikófaktorának számít a magas vérnyomás és a koszorúér-betegség. Szívelégtelenség jellegzetes tünete a csökkent terhelhetőség; fulladás, mely gyakran fekvő helyzetben rosszabb; lábdagadás; éjszakai köhögési inger; gyakori éjszakai vizelés. Szívelégtelenség gyanúja esetén kardiológiai szakvizsgálat szükséges.
Útmutató
- Közel 300 rizikófaktor ismert, amely szerepet játszik a szívbetegségek kialakulásában.
- A szívbetegségek megelőzésének legfontosabb hétköznapi tényezői: a dohányzás mellőzése, az optimális testsúly elérése, a megfelelő étrend, és a rendszeres testmozgás.
Lektorálta: Dr. Tóth Sára Rebeka