Étrend

Étrend

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A kiegyensúlyozott és változatos étrend számos betegség megelőzésében játszhat szerepet, azonban már kialakult betegség esetén még jobban felértékelődik a megfelelő táplálkozás, szükség esetén diéta szerepe.

A magyar lakosság táplálkozására a túlzott cukor és sófogyasztás, magas zsírbevitel és túl sok finomított lisztből készült termékek fogyasztása jellemző, ezért nem csoda, hogy számos kórkép kialakulásának hátterében a helytelen táplálkozás áll. Egészséges étrenddel vagy megfelelő diétával nagy mértékben javítható vagy akár tünetmentessé is tehető egy-egy betegség.

Az egészséges étrend általános szabályai:

  • Törekedjünk a változatosságra, melyet minél többféle élelmiszerből valósíthatunk meg, így a szervezet nagyobb eséllyel kapja meg a számára szükséges tápanyagokat és nehezebben alakulnak ki hiánybetegségek.
  • Kerüljük a túl zsíros ételeket!
  • Mérsékeljük a konyhasó fogyasztását, helyette használjunk inkább ízletes fűszereket.
  • Csökkentsük a finomított szénhidrátok fogyasztását (pl. édesség, sütemény), ezek helyett válasszunk teljes kiőrlésű gabonákból készült (pék)termékeket.
  • Étkezzünk naponta többször keveset úgy, hogy egyenletesen legyen elosztva a napi táplálék mennyisége.
  • Fogyasszunk elegendő mennyiségű folyadékot, a legjobb választás erre az ivóvíz, tea, valamit mértékkel a frissen facsart gyümölcslevek. Lehetőleg kerüljük a cukros üditők, a koffein és az alkohol fogyasztását.

Egészséges táplálkozás esetén fedezni tudjuk a szervezet napi energia- és tápanyagigényét, s ezzel meg tudjuk tartani az optimális testsúlyunkat, elkerülve ezzel az elhízást.

Betegség esetén: diéta

Bizonyos betegségek esetén sajnos elkerülhetetlenné válik a diéta betartása, amellyel további szövődmények kialakulását előzhetjük meg vagy meglévő panaszainkat enyhíthetjük. A leggyakoribb betegségek, amelyek diétával jól karbantarthatóak:

  • Táplálékallergiák (pl. gabonaallergia)
  • Táplálékintolerancia (pl. laktózintolerancia)
  • Cukorbetegség, Inzulinrezisztencia
  • Köszvény
  • Gluténérzékenység
  • Chronbetegség

Útmutató

  • A kiegyensúlyozott és változatos étrend számos betegség megelőzésében játszhat szerepet.
  • Egészséges táplálkozás esetén fedezni tudjuk a szervezet napi energia- és tápanyagigényét, s ezzel meg tudjuk tartani az optimális testsúlyunkat, elkerülve ezzel az elhízást.
Étrend - Részletesen a témáról
Mit tehet az ILD-s beteg az életminőségének fenntartása érdekében?
A tüdőfibrózis egy tartós és visszafordíthatatlan állapot, azonban néhány életmódbeli változtatással megkönnyítheti a beteg a mindennapjait. Mit tehet a beteg az életminőségének fenntartása érdekében?
Demencia - Mire figyeljünk télen?
Ahogy egyre hűvösebbé válnak a nappalok és éjszakák, úgy kell egyre nagyobb figyelmet fordítanunk a környezetünkben élő idősek jóllétére. A tél ugyanis számos veszélyforrást rejthet magában, ezért nem árt ezekre előre felkészülni és segíteni szeretteinket biztonságban átvészelni az évszakot.
Mi okozhatja a csecsemőkori ekcémát?
Az újszülöttek, csecsemők bőre nagyon érzékeny, Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat a csecsemőkori ekcémáról.
A legjobb speciális menüt is kínáló hazai éttermek
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Tanácsos-e a parlagfű allergiát parlagfűvel kezelni?
Sokakat elbizonytalanítanak az évről évre megjelenő, magukat „természetes” módszerként hirdető megoldások az allergia kezelésére. Ennek egyik szélsőséges példája, amikor az allergiás számára annak a növénynek, vagy a főzetéből készített tea, lekvár rendszeres fogyasztását javasolják, amire allergiás. De vajon valóban javasolt-e ez a módszer?
Hogyan táplálkozzunk COVID idején?
Szerencsére sokan meggyógyulnak a COVID-ból, de felépülésük után gyakran még hónapokig küzdenek krónikus fáradtsággal, memória- és koncentrációzavarokkal, izom és ízületi fájdalmakkal vagy éppen csökkent étvággyal, illetve az ízérzékelés és szaglás hiányával. Hogyan táplálkozzunk ebben az időszakban? A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének ajánlása a betegség utáni regenerációhoz.
Nyári tanácsok hisztamin intoleranciások részére
A nyári időszak több kihívást is tartogat a hisztamin diétát folytatók számára. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük arról, hogy mire fontos figyelni az étkezésben, hisztamin intolerancia esetén.
Mit egyek, ha köszvényes vagyok?
A magas húgysavszint által okozott kellemetlen tünetek helyes étrenddel csökkenthetőek lehetnek. Fontos, hogy akkor se térjen vissza a beteg korábbi étrendjére, ha panaszai mérséklődnek. Gyakori kis étkezésekkel és az étkezési szabályok betartásával a rohamok megelőzhetőek.
Hasznos lehet
Mi az a DASH diéta?
A DASH diéta a „Dietary Approaches to Stop Hypertension” rövidítése. Általában a gyümölcsök, zöldségek, zsírszegény vagy zsírmentes tejtermékek, diófélék, magvak, lencse, bab és teljes kiőrlésű...
Tavaszi nagytakarítás a fagyasztóban is!
Mielőtt ismét élvezhetnénk a zsenge tavaszi zöldségeket és gyümölcsöket, érdemes átnézni a fagyasztót, hogy mit fogyasszunk el belőle. Vegyük számba, hogy mi, meddig áll el, mit kell előre vennünk...
Fogyasszunk vagy ne fogyasszunk szóját?
Valószínűleg kevés növény, kevés élelmiszerként hasznosítható dolog generál akkora vitát, mint a szója. De vajon mik a tények, és melyek a tévhitek a szójáról?
Növényi vagy állati eredetű fehérjét fogyasszunk?
A zöldségek és a húsok fogyasztásának egyaránt megvannak az előnyei és hátrányai. Egy biztos: mindkettő remek fehérjeforrás lehet, de vajon hogyan válasszunk? Növényi vagy állati eredetű fehérjét...