Fáradékonyság
1 perces olvasási idő
Átmeneti fáradékonyságot legtöbbször fizikai vagy szellemi megterhelést követően, terhesség vagy alváshiány fennállásakor érzünk, de tartós panasz esetén különböző betegségekre is gondolhatunk, ami mindenképp orvosi kivizsgálást igényel.
Miért fáradunk el?
Fáradékonyság esetén a szervezet egy fajta védekező reakcióját tapasztalhatjuk, hiszen pihenésre kényszerít minket a túlzott kimerülés ellen. Ilyenkor úgy érezzük, hogy nincs energiánk a napi tevékenységek elvégzésére, kimerültek és fáradtak vagyunk.
Milyen okok állhatnak a fáradékonyság hátterében?
- Súlyproblémák (elhízás vagy kóros soványság egyaránt)
- Krónikus betegségek (pl. cukorbetegség, vérszegénység, pajzsmirigybetegség)
- Gyógyszerek (pl. fájdalomcsillapítók, vízhajtók)
- Terhesség
- Fokozott stressz
- Alvászavarok
- Életmódbeli problémák (pl. rendszertelen élet és étkezés, túlzott alkohol/koffeinfogyasztás, stb.)
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha tartósan –legalább hat héten keresztül - fennáll ez a probléma, vagy nagy mértékben korlátozza a mindennapi tevékenységünket érdemes mielőbb orvoshoz fordulni kivizsgálás érdekében.
Hogyan kezeljük?
Az egészséges életmód, azaz az kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás és a rendszeres fizikai aktivitás önmagában is hatásos lehet a fáradékonyság enyhítésében, mindezek mellett azonban elengedhetetlen a kiváltó okok kezelése., melyben a diagnózis felállítása után, kezelőorvosunk lesz segítségünkre.
Tippek fáradékonyság ellen
- Javítsunk az alvásminőségünkön!
- Alakítsunk ki egy napi ritmust az életünkben (pl. étkezés, lefekvés)!
- Táplálkozzunk naponta többször, keveset! Ügyeljünk arra, hogy megfelelő minőségű és mennyiségű ételt és folyadékot vegyünk magunkhoz.
- Mozogjunk rendszeresen!
- Figyeljünk az életmódunkra (csökkentsük a koffein és/vagy alkoholfogyasztást, szokjunk le a dohányzásról, próbáljuk tartani/elérni ideális testsúlyunkat)!
Útmutató
- Fáradékonyság esetén a szervezet egy fajta védekező reakcióját tapasztalhatjuk, hiszen pihenésre kényszerít minket a túlzott kimerülés ellen.
- Ha tartósan –legalább hat héten keresztül fennáll ez a probléma, vagy nagymértékben korlátozza a mindennapi tevékenységünket érdemes mielőbb orvoshoz fordulni kivizsgálás érdekében.
- Az egészséges életmód, azaz az kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás és a rendszeres fizikai aktivitás önmagában is hatásos lehet a fáradékonyság enyhítésében
- A diagnózis felállítása után, kezelőorvosunk lesz segítségünkre a fáradékonyság kezelésében.
Fáradékonyság - Részletesen a témáról
Tüdőfibrózis tünetekkel a betegnek először a háziorvost kell felkeresnie, aki tüdőgondozóba utalhatja, ahol elvégzik a szükséges vizsgálatok egy részét. Ha beigazolódik a tüdőfibrózis, akkor a beteg a területileg illetékes IPF Centrumba kerül, ahol további vizsgálatok várnak rá a pontos diagnózis felállítása érdekében. Melyek ezek?
Ahogy egyre hűvösebbé válnak a nappalok és éjszakák, úgy kell egyre nagyobb figyelmet fordítanunk a környezetünkben élő idősek jóllétére. A tél ugyanis számos veszélyforrást rejthet magában, ezért nem árt ezekre előre felkészülni és segíteni szeretteinket biztonságban átvészelni az évszakot.
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Magyarországon a stroke a harmadik leggyakoribb halálok és az egyik leggyakoribb rokkantságot okozó betegség, melynek előfordulása az életkor előrehaladtával folyamatosan nő. Milyen változásokra számíthat a stroke-on átesett beteg?
A nyári időszak több kihívást is tartogat a hisztamin diétát folytatók számára. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük arról, hogy mire fontos figyelni az étkezésben, hisztamin intolerancia esetén.
Sajnos jellemző, hogy a betegek gyakran öndiagnózis alapján feleslegesen diétáznak. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondja, milyen veszélyei lehetnek ennek.
Mit is nevezünk allergiának? Mi okozza? Miért lehet veszélyes? A Semmelweis Egyetem ismeretterjesztő anyagából megtudhatjuk a legfontosabb allergiával kapcsolatos tudnivalókat.
Szinte minden tüdőbetegség esetében terhet jelent a nyári hőség, és így van ez az ILD-vel élőkkel is. A légzési nehézségek és a fáradékonyság amúgy is megnehezíti az ILD-s betegek hétköznapjait, de a nyári meleg további kihívásokkal szembesíti őket. Mit tehet nyáron egy tüdőbeteg?
Szerző:
doktorGO egészség okosan
Ajánlott vizsgálat
Ajánlott gyógyszer
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Mennyi az egészséges közösségi médiával eltöltött idő?
Mennyit veszít a napjából az Instagram miatt és mennyit alszik a TikTok miatt? Valószínűleg nem is akarja tudni. Nem kell szégyellni, ezeket az alkalmazásokat úgy tervezték, hogy addiktívak legyenek.
Hogyan kerülhetjük el a tavaszi fáradtságot?
A tavaszi fáradtság nevű tünetegyüttes valójában nem egy orvosi értelemben vett kórkép, mégis sokakat érint az évszakváltáskor jelentkező álmosság, levertség, fáradékonyság, nyomottabb hangulat...
Kialhatjuk-e az éves fáradtságot az ünnepek alatt?
Bonyolult, nehéz, hosszú év volt. Elfáradtunk a legtöbben. Valahogy ilyenkor december táján ólmos fáradtság ül rajtunk, amelyet még egy ideig segít az ünnepvárás öröme, átlendít a nehezebb napokon...
Csökkenő teljesítmény - Mikor forduljunk orvoshoz?
A teljesítmény csökkenése bizonyos mértékig természetes, azonban van néhány tünet, amely nem feltétlenül tudható be az idő múlásának vagy akár egy nem hatékonyan felépített edzéstervnek.