Röntgenvizsgálat
1 perces olvasási idő
A rötgen az egyik legismertebb képalkotó vizsgálati módszer, amely leggyakrabban a mellkast érintő betegségek és a csontszövetben történt sérülések, elmozdulások és törések tisztázására szolgál.
A röntgenkészülékek alacsony dózisú ionizáló sugárzással működnek, a szervezetet érintő sugárzás alacsony, a vizsgálat biztonságos. A várandós nők esetében azonban nem végezhető a vizsgálat, mivel a magzat fejlődésére káros hatással lehet, ezért ha a terhesség vagy annak gyanúja fennáll, értesíteni kell az orvost.
Leggyakrabban alkalmazott röntgenvizsgálatok
- Koponya röntgenfelvétel
- Orrmelléküreg felvételek
- Mellkasröntgen
- Mammográfia
- Csontokról és ízületekről készített röntgenfelvételek
Útmutató
- A röntgen készítéséhez nincs szükség előkészületre, a vizsgálat nem jár fájdalommal, az egyetlen kellemetlenség az állvány hűvössége lehet.
- Normál esetben a röntgentfelvétel elkészítése 1-2 percet vesz igénybe.
- Előfordulhat, hogy technikai hiba vagy elmozdulás következtében meg kell ismételni a felvételt.
- A röntgenfelvételt radiológus szakorvos elemzi ki. Ha a röntgenképen az orvos elváltozást lát, szükség lehet oldalirányú felvétel készítésére vagy más diagnosztikai módszerekre.
- A vizsgálat nem jár semmilyen fizikai beavatkozással, illetve fájdalommal, ezért utána nyugodtan visszatérhetünk a mindennapi élethez, nincs szükség pihenésre vagy otthon tartózkodásra.
Röntgenvizsgálat - Részletesen a témáról
Az AstraZeneca brit-svéd gyógyszervállalat és az Oxford Egyetem által közösen fejlesztett Covid-19 elleni vakcinát 2021. januárjában, harmadikként – a Pfizer/BioNtech és a Moderna oltóanyagait követően – engedélyezték az Európai Unióban, így Magyarországon is.
A Johnson&Johnson amerikai cég belga leányvállalata, a Janssen által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcina alkalmazását 2021. márciusában engedélyezte az Európiai Gyógyszerügynökség. Magyarországon 2021. áprilisában kezdődött meg vele az oltási program.
A SARS-CoV-2 koronavírus által okozott COVID-19 megbetegedés ellen jelenleg 6 védőoltás (vakcina) érhető el hazánkban. Ezek különböző módokon a szervezet immunválaszát váltják ki a koronavírussal szemben. Mit tudhatunk meg az oltásokról?
Az amerikai Moderna gyógyszervállalat által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcina 2021. januárjában, másodikként – a Pfizer/BioNTech oltóanyaga után – lett engedélyezve az Európai Unióban, így Magyarországon is.
Hogyan kapjuk meg a kártyát, ha koronavírus fertőzésen estünk át? Mi a teendő oltás esetén? Mit tegyünk, ha az igénylés ellenére nem kaptuk meg a kártyát? Összeszedtük a leggyakoribb kérdéseket a védettségi igazolvánnyal kapcsolatban.
Betegnek érzi magát, de nem tudja mi fertőzhette meg? Idős, krónikus beteg vagy immunhiányos személy él a környezetében? Felvette a védőoltást mégis COVID-gyanús tünetei vannak? Nem biztos abban, hogy szüksége van-e harmadik oltásra? Forduljon szakemberhez, aki segít a megfelelő teszt kiválasztásában.
Tüdőfibrózis tünetekkel a betegnek először a háziorvost kell felkeresnie, aki tüdőgondozóba utalhatja, ahol elvégzik a szükséges vizsgálatok egy részét. Ha beigazolódik a tüdőfibrózis, akkor a beteg a területileg illetékes IPF Centrumba kerül, ahol további vizsgálatok várnak rá a pontos diagnózis felállítása érdekében. Melyek ezek?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) referencialaborjában találtak már olyan mintát, amelyben a koronavírus mellett más légúti kórokozó - mint az óriássejtes vírus vagy az adenovírus - is kimutatható volt. Az új tünetegyüttest fluronának nevezték el. Mit kell tudni róla?
Szerző:
doktorGO egészség okosan
Ajánlott vizsgálat
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
Mikor érdemes mellkas röntgent végezni?
A mellkas röntgen a mellkast érintő betegségek tisztázására szolgáló leggyakrabban alkalmazott diagnosztikai módszer, de megelőző vizsgálatként panaszmentesen is alkalmazható. Milyen betegségek...
Milyen gyakran javasolt a tüdőszűrés?
Milyen időközönként javasolt a tüdőszűrés? Milyen foglalkozások esetén érdemes fokozottabban odafigyelni a rendszeres szűrésre? Milyen tünetekre figyeljünk? Összeszedtük a tüdőszűréssel kapcsolatos...