Köhögés

Köhögés

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A köhögés nem ritka tünet, élete során mindenki találkozik vele. Célja, hogy a légutak megtisztuljanak a váladéktól, irritáló anyagoktól, idegentestektől. A köhögés hátterében több tényező is állhat, a náthától egészen a daganatos megbetegedésekig.

A köhögés lehet száraz (ekkor a betegnek nincs köpete) vagy hurutos (ilyenkor van). Leggyakrabban az alábbi esetekben fordulhat elő tünetként:

Légúti megbetegedések

A torokgyulladás, gégegyulladás, légcsőgyulladás, hörgő- és tüdőgyulladás, COPD, mellhártya-gyulladás, tüdőtágulat, TBC esetén, de asztmásoknál, illetve dohányosoknál is gyakran előforduló tünet a köhögés. A légutakba került idegentest, allergén, de különböző légzőszervi daganatos megbetegedések is előidézhetik: tüdőrák, gégerák, mellhártya daganat és a mellüreg tumor.

Emésztőszervi okok

A visszatérő köhögés gyakori oka a refluxbetegség, mely savtermelődést csökkentő gyógyszerekkel enyhíthetőek.

Kardiológiai okok

Okozhatnak köhögést különböző szívproblémák is: szívbillentyűhiba, szívelégtelenség, szívritmuszavar, szívburok-gyulladás.

Pszichés okok

Előfordulhat, hogy a köhögés mögött nincs szervi elváltozás, a köhögés csupán pszichés tényezőkre vezethető vissza. Különösen gyerekeknél gyakori egy-egy érzelmileg megterhelő időszakban: költözés, kistestvér születése, válás.

Gyógyszerek mellékhatása

Számos gyógyszer mellékhatásaként jelentkezhet köhögés (pl. ACE-gátlók szedésénél). Amennyiben gyógyszert szed és köhögése nem múlik, beszélje meg kezelőorvosával.

A köhögés kezelése

A köhögés a légutak megtisztítását szolgálja, ezért a legtöbb esetben nem szabad elfojtani köhögéscsillapító szerekkel. Hurutos köhögés esetén használhatunk nyákoldó készítményeket, illóolajokat, amelyek segítenek a váladék távozásában.

Ezen kívül inhalálhatunk, főzhetünk gyógyteákat, melyet mézzel ízesíthetünk. Tartózkodjunk minél többet a friss levegőn és növeljük meg a folyadékbevitelünket. Segíthet továbbá a sós vízzel történő gargalizálás is.

Hatásosak lehetnek a lándzsásútifű, illetve az izlandimoha-kivonatot tartalmazó készítmények, a szopogató tabletták, mentolos cukorkák. Mivel a dohányzás miatt is kialakulhat köhögés, érdemes leszokni róla.

Amennyiben a köhögés napok múltán sem szűnik meg, illetve előfordul láz, nehézlégzés, légszomj, esetleg véres köpet mindenképp forduljunk háziorvosunkhoz.

Az alábbi kérdések segíthetnek a diagnózis felállításában:

  • Mikor kezdődött a köhögés?
  • Milyen a köhögés jellege (száraz vagy köpetürítéssel jár)?
  • Változott-e az elmúlt időszakban a jellege, intenzitása?
  • Befolyásolja-e a köhögést napszak, testhelyzet, vagy más egyéb tényező?
  • Társul-e hozzá fájdalom?

Útmutató

  • A köhögés nem ritka tünet, élete során mindenki találkozik vele. Célja, hogy a légutak megtisztuljanak a váladéktól, irritáló anyagoktól, idegentestektől.
  • A köhögés a légutak megtisztítását szolgálja, ezért a legtöbb esetben nem szabad elfojtani köhögéscsillapító szerekkel.  
  • Használhatunk nyákoldó készítményeket, illóolajokat, amelyek segítenek a váladék távozásában. 
  • Amennyiben a köhögés napok múltán sem szűnik meg, illetve előfordul láz, nehézlégzés, légszomj, mindenképp forduljunk háziorvosunkhoz.
Köhögés - Részletesen a témáról
Mit lehet tudni az AstraZeneca Covid-19 elleni vakcinájáról?
Az AstraZeneca brit-svéd gyógyszervállalat és az Oxford Egyetem által közösen fejlesztett Covid-19 elleni vakcinát 2021. januárjában, harmadikként – a Pfizer/BioNtech és a Moderna oltóanyagait követően – engedélyezték az Európai Unióban, így Magyarországon is.
Melyik Covid19-elleni vakcinát válasszuk?
A SARS-CoV-2 koronavírus által okozott COVID-19 megbetegedés ellen jelenleg 6 védőoltás (vakcina) érhető el hazánkban. Ezek különböző módokon a szervezet immunválaszát váltják ki a koronavírussal szemben. Mit tudhatunk meg az oltásokról?
Mit lehet tudni a Moderna Covid-19 elleni vakcinájáról?
Az amerikai Moderna gyógyszervállalat által kifejlesztett Covid-19 elleni vakcina 2021. januárjában, másodikként – a Pfizer/BioNTech oltóanyaga után – lett engedélyezve az Európai Unióban, így Magyarországon is.
Milyen COVID-teszt ajánlott?
Betegnek érzi magát, de nem tudja mi fertőzhette meg? Idős, krónikus beteg vagy immunhiányos személy él a környezetében? Felvette a védőoltást mégis COVID-gyanús tünetei vannak? Nem biztos abban, hogy szüksége van-e harmadik oltásra? Forduljon szakemberhez, aki segít a megfelelő teszt kiválasztásában.
Mit tehet az ILD-s beteg az életminőségének fenntartása érdekében?
A tüdőfibrózis egy tartós és visszafordíthatatlan állapot, azonban néhány életmódbeli változtatással megkönnyítheti a beteg a mindennapjait. Mit tehet a beteg az életminőségének fenntartása érdekében?
Milyen vizsgálatokra számíthat a tüdőfibrózissal diagnosztizált beteg?
Tüdőfibrózis tünetekkel a betegnek először a háziorvost kell felkeresnie, aki tüdőgondozóba utalhatja, ahol elvégzik a szükséges vizsgálatok egy részét. Ha beigazolódik a tüdőfibrózis, akkor a beteg a területileg illetékes IPF Centrumba kerül, ahol további vizsgálatok várnak rá a pontos diagnózis felállítása érdekében. Melyek ezek?
Mennyire veszélyes a Flurona?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) referencialaborjában találtak már olyan mintát, amelyben a koronavírus mellett más légúti kórokozó - mint az óriássejtes vírus vagy az adenovírus - is kimutatható volt. Az új tünetegyüttest fluronának nevezték el. Mit kell tudni róla?
5 gyakori nyári tünet, amivel orvoshoz fordulunk
Hogyan szabadulhatok meg a fülbe jutott víztől? Mitől romlik a hallásom nyáron? Miért fáj a fülem? Mit használjak allergiás orrdugulás ellen? Ezekről és a megelőzésről, kezelésről kérdeztük dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ főorvosát.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Mi a köhögés célja?
Hasznos lehet
Mi a teendő tartós köhögés esetén?
Ebben a különösen erős légúti vírusszezonban a tartós köhögés lehet az egyik legfrusztrálóbb tünet. Bár az elhúzódó köhögés inkább kellemetlen, mint riasztó egészségügyi kockázatot jelenthet, érdemes...
Milyen köhögés elleni gyógyszert válasszunk?
A köhögés egy védő reflexmechanizmus, mely megtisztítja a légutakat az idegen anyagoktól, felgyülemlett váladéktól. Köhögést kiválthat gyulladás, fertőzés, idegen test, rosszindulatú folyamat...