Nyombélfekély
Mi okozza?
A tudomány mai állása szerint a legtöbb esetben a Helicobacter pylori bizonyos törzsei, illetve a - ízületi, illetve mozgásszervi panaszok esetén használt - non szteroid gyulladásgátlók okozzák a nyombél fekélyesedését.
Olyan esetek is ismertek, melyekben nem lehet rábukkanni a fekély kiváltó okára. Veleszületett hajlam is közrejátszhat a kialakulásában, de a dohányzás, és a túlzott alkoholfogyasztás is veszélyeztető tényezőnek számít.
Milyen tünetekkel jár a fekély?
A panaszok tipikusak, és jól körülírhatók: a has felső részén jelentkező fájdalom.
Jellemző az úgynevezett éhségfájdalom, amely nemcsak nyombélfekély, hanem gyomorfekély tünete is lehet. A beteg fájdalmát étkezés enyhíti, vagy rövid időre megszűnteti. Ugyanakkor, főként gyomorfekély esetén bizonyos idővel étkezés után is jelentkezhet a panasz.
Akikben gyulladáscsökkentők miatt alakult ki a fekély, talán mentesek is a fájdalomtól, hiszen az általános fájdalomcsillapító hatás miatt nem érzékelik a tüneteket.
Hogyan vizsgálják a nyombélfekélyt?
Amennyiben gyanakodni lehet fekélyre, az orvos gyomortükrözést rendel, csupán ezzel a vizsgálattal lehet biztos diagnózist felállítani. Hogy a Helicobacter pylori kórokozót ki tudják mutatni, szövetmintát vesznek a gyomorból, vagy nyombélből, de rendelhetnek urea kilégzési tesztet is. Mindkét módszer alkalmas a baktérium jelenlétének igazolására, de egyik sem tudja előrejelezni, várható-e fekélyképződés, hiszen ehhez a törzs beazonosítására is szükség lenne.
Ha az orvos megállapítja a fekély jelenlétét, Helicobacter pylori irányában is vizsgálatot végez. Amennyiben Helicobacter Pylori pozitivitás igazolódik, gyógyszeres kezelés szükséges a baktérium kiirtására, ezzel csökkenthető az újabb fekély kialakulásának valószínűsége.
Néhány nap után panaszmentesség várható
A gyógyuláshoz savtermelést csökkentő gyógyszerekre van szükség, ezek az agresszív tényezők hatását enyhítik. Léteznek olyan készítmények is, melyek a nyálkahártyát erősítik, bevonják azt, így nehezebben sérül, jobban ellenáll a savval szemben. Panaszmentesség néhány nap után remélhető, a fekély gyógyulására néhány hetet várni kell.
Amennyiben begyógyultak a fekélyek, és a Helicobacter pylori baktérium eliminálása is sikeres volt – ez az esetek 80 százalékában megtörténik – akkor az orvosi javaslat szerint, a kontroll vizsgálat eredménye alapján abbahagyható a savcsökkentő gyógyszer szedése.
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó
Útmutató
- A nyombélfekélyt leggyakrabban a Helicobacter pylori bizonyos törzsei és a non szteroid gyulladásgátlók használata okozza, de életmódbeli tényezők is felelősek lehetnek kialakulásáért.
- A legjellemzőbb tünete az "éhségfájdalom", illetve a has felső részének fájdalma.
- Gyomortükrözéssel lehet biztos diagnózist megállapítani.
- Elsősorban gyógyszeres kezeléssel érhetünk el javulást, de a panaszok kiújulásának megelőzéseként, akár életmódváltoztatásra is szükség lehet.