
Ételallergia vizsgálat
Mire való az allergiavizsgálat?
Az ételallergia számos tünettel jelentkezhet: hasmenés, székrekedés, haspuffadás, hasi görcsök, de felléphet álmatlanság, fejfájás vagy bőrproblémák formájában is. Sajnos az ételallergiának nincs gyógymódja, egyet tehetünk csak: meg kell találnunk a bűnöst és ki kell zárnunk étrendünkből. Az ételallergiát kiváltó élelmiszer kiderítésének praktikus és egyszerű módja az allergia vizsgálat. A provokációs teszttel vagy vérvétellel történő allergia vizsgálattal a cél a tüneteket okozó allergén felismerése.
Mi a különbség a Prick-teszt és nutritív allergia teszt között?
- A Prick-teszt során a bőrre kis mennyiségű allergént juttatnak, és azzal állapítják meg, hogy allergiás reakciót vált-e ki az adott anyag.
- A vérből történő allergiavizsgálat esetén pedig az allergia specifikus (IgE) molekulákat mérik, amely az immunrendszer válaszreakcióiról szolgáltat információt.
Mi az előnye a nutritív allergia vizsgálatnak?
A nutritív allergiateszt az év bármely szakaszában elvégezhető ellentétben a Prick teszttel, ami allergiaszezonban nem hoz értékelhető eredményt. Illetve másik előnye a bőrteszttel szemben, hogy akkor is elvégezhető, amikor a Prick-teszt nem javasolt. Ilyen esetek közé sorolható az antihisztamin vagy szteoid szedése, a gyulladt, ekcémás bőr, a várandósság, illetve a szoptatás, továbbá a tartós pollenszezon.
Milyen allergéneket vizsgál a nutritív allergia vizsgálat?
A vérvétellel történő nutritív allergia panel vizsgálat a 20 leggyakrabban előforduló allergént tartalmazza, melyek a következőek:
- Tojássárgája
- Tojásfehérje
- Tehéntej
- Búzaliszt
- Földimogyoró
- Szójabab
- Paradicsom
- Sárgarépa
- Burgonya
- Tőkehal
- Alma
- Rákfélék
- Rizs
- Élesztő
- Rozsliszt
- Sárgabarack
- Kiwi
- Zeller
- Mandula
Hogyan készüljünk a vizsgálatra?
A nutritív allergia vizsgálathoz nincs szükség különösebb előkészületre, azaz a vizsgálat nem éhgyomorra történik.
Útmutató
- Az allergia vizsgálatokkal a cél a tüneteket okozó allergén felismerése.
- A nutritív allergia vizsgálat önmagában még nem elegendő a diagnózis felállításához, ezért minden esetben kérjük ki gasztroenterológus szakorvos véleményét.
- Amennyiben igazolt ételallergiánk van, kérjük dietetikus segítségét az egészséges étrend kialakításában.









