Bélpolip

Bélpolip

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
A bélpolipok a bél nyálkahártyájából kiemelkedő, változatos alakú és méretű szövetnövedékek, melyek a bél belső hámrétegéből alakulnak ki. Vegyük sorra, hogy mit érdemes tudni a bélpolipokról.

Kiket érinthet?

Bélpolipok bárkinél előfordulhatnak, de kialakulásuk a kor előrehaladtával egyre gyakoribb. 80 éves kor körül már az emberek 50%-ában megtalálhatóak. Kialakulásukban fontos szerepe van a családi hajlamnak, genetikai faktoroknak. Fiatalkorban bélpolipok leggyakrabban öröklődő, úgynevezett ’familiáris polipózis’ esetén fordulnak elő. Ilyen esetekben a rosszindulatú elfajulás is gyakoribb, így szorosabb követés szükséges. A polipok bármely bélszakaszon előfordulhatnak, de leggyakoribbak a végbélben és a szigmabélben.

Milyen tünetei lehetnek?

A polipok az esetek többségében tünetmentesek, kifejezett panaszokat csak igen nagy méret elérése esetén okoznak. Fontos tudni, hogy a polipok méretének növekedésével, fokozódik a rosszindulatú átalakulás esélye. Vastagbélpolip tünete lehet:

  • Hasi görcsös fájdalom, hasi diszkomfort.
  • Véres széklet, nyákos széklet.
  • Széklethabitus változása, székrekedés-hasmenés.
  • Émelygés, hányinger.
  • Vérszegénység, sápadtság, gyengeség.

Hogyan diagnosztizálható?

A bélpolipok definitív diagnózisának felállítása endoszkópos vizsgálattal, vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia) történik. Ennek során többnyire lehetőség van a polip eltávolítására és ezáltal szövettani vizsgálatára is. A patológiai vizsgálat lehetőséget nyújt a pontos szövettani diagnózis felállítására; megállapítja, hogy jó- vagy rosszindulatú elváltozással állunk-e szemben.

Az endokszkópos vastagbéltükrözés diagnosztikus alternatívája lehet a virtuális kolonoszkópia. Ennek során képalkotó készülék (CT/MR) segítségével vizsgálják át a bélrendszert. Ugyan a vizsgálat sokkal kevesebb kellemetlenséggel jár, mint a hagyományos vastagbéltükrözés, de kevésbé pontos és nincs lehetőség terápiás beavatkozás elvégzésére.

Hogyan kezelhető?

Az „egyszerű” polipok többnyire eltávolíthatók az endoszkópos beavatkozás alkalmával. A nagyobb, szélesebb alapú polipokat azonban nem mindig lehet a vastagbéltükrözés során eltávolítani, így sebészi beavatkozásra is szükség lehet. Rosszindulatú elfajulásuk esetén már komplex onkológiai kezelésre van szükség.

Nagyon fontos a bélpolipok szűrővizsgálata, vastagbéltükrözés elvégzése minden 50 év feletti embernek – panaszmentes állapotban is. Ezáltal megelőzhető számos rosszindulatú vastagbéldaganat kialakulása. A szűrő jelleggel végzett vastagbéltükrözés elérhető hazánkban is, melynek megszervezésében a háziorvos, területi gasztroenterológus szakorvos tud segíteni.

Útmutató

  • A bélpolipok a bél nyálkahártyájából kiinduló jóindulatú elváltozások, de hosszabb idő elteltével gyakran rosszindulatú sejtburjánzás kezdődik bennük, ezért a polipokat egy rákmegelőző állapotnak kell tekinteni.
  • Időben történő diagnózissal és kezeléssel megelőzhető rosszindulatú átalakulásuk, megelőzhető a vastagbélrák kialakulása.
Hasznos lehet
Alternatív szorongásoldó módszerek
A szorongás alternatív kezelési módszerei gyakran a terápia és a gyógyszeres kezelés mellett működnek a legjobban. Fontos, hogy beszéljen kezelőorvosával a kezelési tervről és a kiegészítő...
Mit kell tudni a szezonális depresszióról?
A szezonális depresszió, más néven szezonális affektív zavar (SAD), egy hangulati rendellenesség, amely minden évben körülbelül ugyanabban az időszakban fordul elő. Általában ősszel vagy télen...
Az ételallergiás számára az ünnepi asztal egy aknamező
Szabó Magda szerint a karácsony egy lelkiállapot, nem pedig étkezés. Az ünnepi asztalnak és ételkülönlegességeknek azonban mégiscsak szimbolikus jelentősége van a családdal és szeretteinkkel való...
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mér reggelente, és nem érti, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Milyen okok idézik...