Bélpolip

Bélpolip

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
A bélpolipok a bél nyálkahártyájából kiemelkedő, változatos alakú és méretű szövetnövedékek, melyek a bél belső hámrétegéből alakulnak ki. Vegyük sorra, hogy mit érdemes tudni a bélpolipokról.

Kiket érinthet?

Bélpolipok bárkinél előfordulhatnak, de kialakulásuk a kor előrehaladtával egyre gyakoribb. 80 éves kor körül már az emberek 50%-ában megtalálhatóak. Kialakulásukban fontos szerepe van a családi hajlamnak, genetikai faktoroknak. Fiatalkorban bélpolipok leggyakrabban öröklődő, úgynevezett ’familiáris polipózis’ esetén fordulnak elő. Ilyen esetekben a rosszindulatú elfajulás is gyakoribb, így szorosabb követés szükséges. A polipok bármely bélszakaszon előfordulhatnak, de leggyakoribbak a végbélben és a szigmabélben.

Milyen tünetei lehetnek?

A polipok az esetek többségében tünetmentesek, kifejezett panaszokat csak igen nagy méret elérése esetén okoznak. Fontos tudni, hogy a polipok méretének növekedésével, fokozódik a rosszindulatú átalakulás esélye. Vastagbélpolip tünete lehet:

  • Hasi görcsös fájdalom, hasi diszkomfort.
  • Véres széklet, nyákos széklet.
  • Széklethabitus változása, székrekedés-hasmenés.
  • Émelygés, hányinger.
  • Vérszegénység, sápadtság, gyengeség.

Hogyan diagnosztizálható?

A bélpolipok definitív diagnózisának felállítása endoszkópos vizsgálattal, vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia) történik. Ennek során többnyire lehetőség van a polip eltávolítására és ezáltal szövettani vizsgálatára is. A patológiai vizsgálat lehetőséget nyújt a pontos szövettani diagnózis felállítására; megállapítja, hogy jó- vagy rosszindulatú elváltozással állunk-e szemben.

Az endokszkópos vastagbéltükrözés diagnosztikus alternatívája lehet a virtuális kolonoszkópia. Ennek során képalkotó készülék (CT/MR) segítségével vizsgálják át a bélrendszert. Ugyan a vizsgálat sokkal kevesebb kellemetlenséggel jár, mint a hagyományos vastagbéltükrözés, de kevésbé pontos és nincs lehetőség terápiás beavatkozás elvégzésére.

Hogyan kezelhető?

Az „egyszerű” polipok többnyire eltávolíthatók az endoszkópos beavatkozás alkalmával. A nagyobb, szélesebb alapú polipokat azonban nem mindig lehet a vastagbéltükrözés során eltávolítani, így sebészi beavatkozásra is szükség lehet. Rosszindulatú elfajulásuk esetén már komplex onkológiai kezelésre van szükség.

Nagyon fontos a bélpolipok szűrővizsgálata, vastagbéltükrözés elvégzése minden 50 év feletti embernek – panaszmentes állapotban is. Ezáltal megelőzhető számos rosszindulatú vastagbéldaganat kialakulása. A szűrő jelleggel végzett vastagbéltükrözés elérhető hazánkban is, melynek megszervezésében a háziorvos, területi gasztroenterológus szakorvos tud segíteni.

Útmutató

  • A bélpolipok a bél nyálkahártyájából kiinduló jóindulatú elváltozások, de hosszabb idő elteltével gyakran rosszindulatú sejtburjánzás kezdődik bennük, ezért a polipokat egy rákmegelőző állapotnak kell tekinteni.
  • Időben történő diagnózissal és kezeléssel megelőzhető rosszindulatú átalakulásuk, megelőzhető a vastagbélrák kialakulása.
Hasznos lehet
Biztonságos a szex, ha szívbetegsége van?
Figyelnie kell arra, hogyan érzi magát szex közben – vagy bármilyen más fizikai tevékenység – során, ha szívbetegsége van. A szívbetegség azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy tartózkodnia kell a...
Mit kell tudni a skarlátról?
A skarlát az A-csoportú streptococcus által okozott fertőzés, ugyanaz a baktérium okozza, amely a torokgyulladásért felelős. Milyen tüneteket okoz és hogyan előzhető meg?
Mi az a nem kissejtes tüdőrák?
A tüdőrák a sejtek abnormális növekedése miatt alakul ki. Ezek a kóros sejtek daganatokat képeznek, amelyek károsítják a tüdő működését. A legtöbb tüdőrákos eset nem kissejtes tüdőrák (NSCLC), amely...
Influenza - tippek a gyorsabb gyógyuláshoz
Az influenza gyors leküzdésének legjobb módja a pihenés és a hidratáltság. Van azonban néhány további tanács, amely szintén segítségére lehet. Ha azonban pár nap alatt nem javulnak a tünetek, érdemes...