
Étvágytalanság
1 perces olvasási idő
Az utóbbi időben csökkent az étvágyad? Bizonyos ételektől kifejezetten undorodsz? Összegyűjtöttük azokat az állapotokat, dolgokat, amelyek az étvágytalanság hátterében állhatnak.
Az éhség jelzi a testünknek azt, hogy üzemanyagra van szüksége, amit optimális esetben az agyunk és a bélrendszerünk harmonikus együttműködése tesz lehetővé. Számos állapot okozhat azonban étvágytalanságot, amelynek feltárása mindenképp javasolt.
Mi állhat az étvágytalanság hátterében?
- Stressz
- Bizonyos gyógyszerek (pl. antibiotikumok, izomlazítók, antidepresszív gyógyszerek) szedése
- Nátha vagy Influenza
- Terhesség
- Parazita fertőzések
- Bélrendszeri problémák (pl. IBS, Chron betegség)
- Vérszegénység
- Daganatos megbetegedés – A gyomorrák első, figyelmeztető tünete azétvágytalanság.
- Életkor – Az életkor előrehaladtával körülbelül 30%-al csökken az étvágy.
- Cukorbetegség –Kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt cukorbetegség eredménye lehet a gasztroparézis, amelynek egyik tünete lehet az étvágytalanság.
- Pajzsmirigy alulműködés esetén kevesebb energiát használ fel a szervezetünk, ezért csökken az éhségérzet is.
- Migrén – Hányingert és hányást okozhat, amelynek következtében étvágycsökkenést tapasztalhatunk.
- Depresszió
- Agyrázkódás
Javasolt az orvosi kontroll
Huzamosabb ideig fennálló étvágytalanság esetén minden esetben javasolt az orvosi kivizsgálás. A diagnózis felállítása után, a kiváltó ok felismerésével és terápiájával az étvágy is visszatér.
Útmutató
- Számos állapot okozhat étvágytalanságot, amelynek feltárása mindenképp javasolt.
- Huzamosabb ideig fennálló étvágytalanság esetén minden esetben javasolt az orvosi kivizsgálás.
- A diagnózis felállítása után, a kiváltó ok felismerésével és terápiájával az étvágy is visszatér.
Forrás: Reasons You’re Not Hungry
Étvágytalanság - Részletesen a témáról

A gyász sajnos életünk része, amely testi és lelki változásokat hozhat. Cikkünkben összegyűjtöttük, milyen hatással lehet az egészségünkre, és mit tehetünk ellene.

A nők hajlamosabbak többet stresszelni munkájuk során, a munkahelyi megterhelés pedig még tetézve a munkán kívüli lehetséges stresszforrásokkal, cukorbetegség kialakulásához vezethet. Hogyan előzhető meg mindez?

A Crohn-betegek diétájának legfontosabb célja az, hogy a felszívódási zavarok megszűnjenek, rendeződjön a beteg tápláltsági állapota, energia szintje.

Gyors megoldásra van szükséged, amivel rövid időn belül jobban érezheted magad? Összeszedtünk néhány olyan dolgot, amivel kizökkenthetsz a hétköznapi gondok, hajtás, problémák alól.

A túl nagy és/vagy túl intenzív stresszhelyzeteket, traumatikus élményeket feldolgozni nem egyszerű, testünk és lelkünk egyaránt sérülhet benne. Mit tehetünk azért, hogy könnyebben viseljük ezeket a megpróbáltatásokat?

A gyász sokak számára az elmúlt időszak legfájdalmasabb élményévé vált. Nem mindegy, hogyan próbáljuk meg legfájdalmasabb veszteségeinket feldolgozni, hogyan végezzük el a gyászmunkát. Mit tegyünk és mit ne, amikor gyászolunk?

Egyre hangsúlyosabbá válnak a klasszikus evészavarok: az anorexia és a bulimia. Ezek javarészt rejtett problémák maradnak, ugyanis az érintettek viszonylag ritkán fordulnak orvoshoz. De mi különbség a kettő között?

Nem feltétlenül kell egyedül nekivágni a leszokás folyamatának, a siker esélye, ha szakemberek segítségét kérjük, akár megháromszorozódhat - hívják fel a figyelmet az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakemberei.
Szerző:
doktorGO egészség okosan
Ajánlott vizsgálat

Azonos szerv gyakori betegségei

Hasznos lehet

Milyen veszélyei lehetnek a fogyókúrának?
A strandszezonban közeledtével gyakori, hogy mindenki hirtelen szeretne a hosszú idő alatt felszedett túlsúlyától megszabadulni. Milyen egészségügyi kockázatai lehetnek a drasztikus diétának?

Hogyan kerülhetjük el a tavaszi fáradtságot?
A tavaszi fáradtság nevű tünetegyüttes valójában nem egy orvosi értelemben vett kórkép, mégis sokakat érint az évszakváltáskor jelentkező álmosság, levertség, fáradékonyság, nyomottabb hangulat...

Mi állhat a gyomorgörcs hátterében?
A gyomorgörcs mindenki számára ismert fogalom. Az is átélte már, akinek soha nem kellett komoly betegséggel szembenéznie, egyszerűen csak túl sok stressz érte. Mi okozhatja a gyomorgörcsöt?

Mikor forduljunk orvoshoz hasmenés esetén?
A hasmenést otthoni ápolással jól lehet kezelni, ám vannak olyan súlyos esetek, amikor a betegnek orvosi kezelésre van szüksége. Mikor érdemes orvoshoz fordulnunk?