Gyomorrák

Gyomorrák

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
A gyomorrák egy különösen agresszív, kedvezőtlen kórlefolyású daganattípus, így időben történő felismerése rendkívül fontos. Lássuk, mik lehetnek a figyelmeztető jelek, milyen tünetek esetén érdemes gyomorrákra gondolni.

Ugyan a rosszindulatú gyomordaganat előfordulása csökkenő tendenciát mutat, sajnos még mindig sok új esetet diagnosztizálnak világszerte, így jelentősége vitathatatlan.A WHO adatai szerint a gyomorrák az 5. leggyakoribb daganattípus a világon, 2020-ban több, mint 1 millió új esetet diagnosztizáltak.

Milyen tünetei lehetnek a gyomorráknak?

  • Étvágytalanság, egyéb okkal nem magyarázható fogyás.
  • Étel-, illetve húsundor.
  • Tartós gyomorfájdalom, gyomorégés, bizonytalan hasi fájdalom, állandó teltségérzet a gyomorban. 
  • Hányinger, gyakori émelygés, hányás.
  • Előrehaladott stádiumban gyomorvérzés különböző megnyilvánulási formái: vérhányás, fekete széklet, szurokszéklet (emésztett vér a székletben a gyomorból).
  • Vérszegénység, gyengeség, elesettség.
  • Nyelési nehézség.

Mi a teendő gyomorrák gyanúja esetén?

Tartósan fennálló emésztőrendszeri panaszok esetén, mindig érdemes felkeresni a háziorvost, aki elindítja a szükséges kivizsgálást, illetve szükség esetén beutal gasztroenterológushoz, szakorvosi vizsgálatra. Az időben felfedezett daganatoknak mindig jobb a gyógyulási esélye, így gyanú esetén a kivizsgálás megkezdését nem érdemes halogatni. Sok esetben előfordul családi halmozódás, ezért ha már a családban volt rosszindulatú gyomordaganat, akkor az adott beteg szorosabb követése szükséges.

Milyen vizsgálatokra számíthat a beteg gyomordaganat gyanúja esetén?

  • Alapos kórtörténet-, és panaszfelvétel. 
  • Fizikális vizsgálat.
  • Vérvétel: látható lehet vérszegénység, illetve egyes tumormarkerek (pl. CA 72-4, CEA, CA 19-9) szintje is emelkedett lehet.
  • Gyomortükrözés (gastroscopia): a vizsgálat során direkt kép látható a gyomorfalról, valamint szövettani mintavételre is van lehetőség. A pontos szövettani diagnózis elengedhetetlen a kezelési terv felállításához.
  • Képalkotó vizsgálatok: hasi ultrahang, hasi CT/MR vizsgálat lehet szükséges. A CT/MR fontos a diagnosztizált daganat stádium meghatározásban is.

Hogyan kezelhető a diagnosztizált gyomorrák?

A gyomorrák komplex onkológiai kezelést, gondozást igényel. A kezelési lehetőségek között szerepel a sebészi (műtéti) megoldás, valamint a gyógyszeres (kemo)-, és sugárterápia is. A gyomorrák esetében a sebészeti - és kemoterápiás kezelésé a főszerep.

Azt, hogy melyik betegnél milyen kezelés jöhet szóba, egy több szakorvosból (onkológus, sebész, patológus) álló onkológiai bizottság (’onko-team’) állapítja meg a pontos szövettani típus, a daganat stádiuma és a beteg általános állapota, társbetegségei alapján.

Források: WHO, GLOBCAN 2020, Clinical features, diagnosis, and staging of gastric cancer 

Útmutató

  • A gyomrorrákra jellemzően az étvágytalanság, egyéb okkal nem magyarázható fogyás, étel-, illetve húsundor, tartós gyomorfájdalom, gyomorégés, bizonytalan hasi fájdalom hívhatja fel a figyelmet.
  • Tartósan fennálló emésztőrendszeri panaszok esetén, ezért minden esetben teljes körű orvosi kivizsgálásra van szükség (vérkép, gyomortükrözés, képalkotó vizsgálatok, stb.).
  • Komplex onkológiai kezelést igényel, ha bebizonyosodik a gyomorrák jelenléte.
Hasznos lehet
A COVID-, influenza- és RSV-oltások időzítése ősszel
Szinte mindenkinek érdemes kapnia éves influenza elleni védőoltást, és a 75 év feletti felnőtteknek javasolt lehet az RSV-oltás is. De mi a helyzet a COVID elleni vakcinákkal?
A székrekedés növelheti a szívproblémákat?
Egy tanulmány szerint a székrekedés nemcsak kényelmetlenséget és puffadást okoz, hanem növelheti a szívproblémák kockázatát is. De miről is van szó valójában?
Előfordulhat, hogy ezek a tünetek is a Covid jelei
A járvány első éveiben a gyakori tünetek közé tartozott a torokfájás, az íz- és szaglás elvesztése és a láz. Ahogy egyre több alvariáns jelent meg, néhány kevésbé nyilvánvaló tünet is egyre inkább...
Mikor veszélyes az alacsony vérnyomás?
Az alacsony vérnyomást (hipotenzió) – 90/60 higanymilliméter (Hgmm) alatti értéket – a szakemberek nem tekintik súlyos problémának, mert ritkán okoz gondot. Néhány alacsony vérnyomásban szenvedő...