Gyomorrák

Gyomorrák

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
A gyomorrák egy különösen agresszív, kedvezőtlen kórlefolyású daganattípus, így időben történő felismerése rendkívül fontos. Lássuk, mik lehetnek a figyelmeztető jelek, milyen tünetek esetén érdemes gyomorrákra gondolni.

Ugyan a rosszindulatú gyomordaganat előfordulása csökkenő tendenciát mutat, sajnos még mindig sok új esetet diagnosztizálnak világszerte, így jelentősége vitathatatlan.A WHO adatai szerint a gyomorrák az 5. leggyakoribb daganattípus a világon, 2020-ban több, mint 1 millió új esetet diagnosztizáltak.

Milyen tünetei lehetnek a gyomorráknak?

  • Étvágytalanság, egyéb okkal nem magyarázható fogyás.
  • Étel-, illetve húsundor.
  • Tartós gyomorfájdalom, gyomorégés, bizonytalan hasi fájdalom, állandó teltségérzet a gyomorban. 
  • Hányinger, gyakori émelygés, hányás.
  • Előrehaladott stádiumban gyomorvérzés különböző megnyilvánulási formái: vérhányás, fekete széklet, szurokszéklet (emésztett vér a székletben a gyomorból).
  • Vérszegénység, gyengeség, elesettség.
  • Nyelési nehézség.

Mi a teendő gyomorrák gyanúja esetén?

Tartósan fennálló emésztőrendszeri panaszok esetén, mindig érdemes felkeresni a háziorvost, aki elindítja a szükséges kivizsgálást, illetve szükség esetén beutal gasztroenterológushoz, szakorvosi vizsgálatra. Az időben felfedezett daganatoknak mindig jobb a gyógyulási esélye, így gyanú esetén a kivizsgálás megkezdését nem érdemes halogatni. Sok esetben előfordul családi halmozódás, ezért ha már a családban volt rosszindulatú gyomordaganat, akkor az adott beteg szorosabb követése szükséges.

Milyen vizsgálatokra számíthat a beteg gyomordaganat gyanúja esetén?

  • Alapos kórtörténet-, és panaszfelvétel. 
  • Fizikális vizsgálat.
  • Vérvétel: látható lehet vérszegénység, illetve egyes tumormarkerek (pl. CA 72-4, CEA, CA 19-9) szintje is emelkedett lehet.
  • Gyomortükrözés (gastroscopia): a vizsgálat során direkt kép látható a gyomorfalról, valamint szövettani mintavételre is van lehetőség. A pontos szövettani diagnózis elengedhetetlen a kezelési terv felállításához.
  • Képalkotó vizsgálatok: hasi ultrahang, hasi CT/MR vizsgálat lehet szükséges. A CT/MR fontos a diagnosztizált daganat stádium meghatározásban is.

Hogyan kezelhető a diagnosztizált gyomorrák?

A gyomorrák komplex onkológiai kezelést, gondozást igényel. A kezelési lehetőségek között szerepel a sebészi (műtéti) megoldás, valamint a gyógyszeres (kemo)-, és sugárterápia is. A gyomorrák esetében a sebészeti - és kemoterápiás kezelésé a főszerep.

Azt, hogy melyik betegnél milyen kezelés jöhet szóba, egy több szakorvosból (onkológus, sebész, patológus) álló onkológiai bizottság (’onko-team’) állapítja meg a pontos szövettani típus, a daganat stádiuma és a beteg általános állapota, társbetegségei alapján.

Források: WHO, GLOBCAN 2020, Clinical features, diagnosis, and staging of gastric cancer 

Útmutató

  • A gyomrorrákra jellemzően az étvágytalanság, egyéb okkal nem magyarázható fogyás, étel-, illetve húsundor, tartós gyomorfájdalom, gyomorégés, bizonytalan hasi fájdalom hívhatja fel a figyelmet.
  • Tartósan fennálló emésztőrendszeri panaszok esetén, ezért minden esetben teljes körű orvosi kivizsgálásra van szükség (vérkép, gyomortükrözés, képalkotó vizsgálatok, stb.).
  • Komplex onkológiai kezelést igényel, ha bebizonyosodik a gyomorrák jelenléte.
Hasznos lehet
Alternatív szorongásoldó módszerek
A szorongás alternatív kezelési módszerei gyakran a terápia és a gyógyszeres kezelés mellett működnek a legjobban. Fontos, hogy beszéljen kezelőorvosával a kezelési tervről és a kiegészítő...
Mit kell tudni a szezonális depresszióról?
A szezonális depresszió, más néven szezonális affektív zavar (SAD), egy hangulati rendellenesség, amely minden évben körülbelül ugyanabban az időszakban fordul elő. Általában ősszel vagy télen...
Az ételallergiás számára az ünnepi asztal egy aknamező
Szabó Magda szerint a karácsony egy lelkiállapot, nem pedig étkezés. Az ünnepi asztalnak és ételkülönlegességeknek azonban mégiscsak szimbolikus jelentősége van a családdal és szeretteinkkel való...
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mér reggelente, és nem érti, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Milyen okok idézik...