Mennyire eredményesek a leszokást támogató programok?

Mennyire eredményesek a leszokást támogató programok?

Mennyire eredményesek a leszokást támogató programok?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.10.03.
Szerző: doktorGO egészség okosan
Nem feltétlenül kell egyedül nekivágni a leszokás folyamatának, a siker esélye, ha szakemberek segítségét kérjük, akár megháromszorozódhat - hívják fel a figyelmet az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakemberei.

A rendszeres dohányzás következtében megváltozó légútihám-működés, a légutak károsodott tisztítómechanizmusa, a fokozott nyáktermelés, a károsodott szövetállomány, illetve a módosult immunválasz mind emelik a fertőzés kockázatát. Ezért a dohányzásról történő leszokásnak napjainkban talán még nagyobb jelentősége van, mint korábban: átfogó tanulmányok igazolták, hogy dohányzóknál sokkal nagyobb a súlyos, illetve a kritikus COVID-19 megbetegedés kockázata, valamint lélegeztetőgépre kerülés esélye, mint a nemdohányzók esetében.

Mennyire eredményesek a leszokást támogató programok?

A leszokást támogató programok eredményét:

  • az életkor (minél fiatalabb a páciens, annál eredményesebb a támogatás),
  • a nikotinfüggőség mértéke (dohányzással töltött évek száma és dohányfogyasztás mértéke),
  • a tanácsadásokon való megjelenések száma és minősége határozta meg.

A sikeres hosszú távú leszokáshoz elengedhetetlen, hogy a dohányzó megváltoztassa az életmódját és lássa a leszokásból származó személyes hasznát, ehhez pedig a legnagyobb segítséget egy szakember által vezetett és felügyelt, huzamosabb ideig tartó viselkedési és gyógyszeres támogatási program tudja nyújtani.

Hogyan zajlanak a leszokást támogató programok?

Az ilyen programok általában mintegy négy alkalomból álló, egyéni vagy csoportos foglalkozások, amelyek során a motiváció felkeltése mellett fontos szerepet kap a viselkedés megváltoztatására irányuló tanácsadás, és a terápia igény esetén gyógyszeres kezeléssel is kiegészíthető.

Ki veheti igénybe?

Bárki számára elérhető továbbá az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet ingyenes telefonos, leszokást támogató programja (06-80-44-20-44), valamint a „Gond? Egy szál se!” elnevezésű telefonos alkalmazása, amely szintén segíti a dohányost a leszokás iránti motiváció fenntartásában és a visszaesés megelőzésében.

Emellett kiemelt tüdőgondozó intézetekben és az egészségfejlesztési irodákban elérhető a magatartás megváltoztatására irányuló intenzív leszokás támogatási program is, amely strukturált keretek között foglalkozik a nehézségek leküzdésére irányuló készségek fejlesztésével, a visszaesés megelőzését célzó megoldások alkalmazásával, és időzített STOP nap kijelölésével segíti a résztvevőt a füstmentességhez vezető úton.

doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.10.03.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...
Terhességi diabétesz
Hogyan ismerjük fel? Miért fontos a kezelése? Gyógyítható-e a terhességi diabétesz?
Szemviszketés
Ha van érzés, amit nehéz enyhíteni, az a viszkető szem. Az alábbiakban ennek 6 leggyakoribb kiváltó okát gyűjtöttük össze a Tipton Eyeworks szakértőjének segítségével.
Májrák
Van-e jellegzetes tünete a májráknak? Mi hajlamosíthat a kialakulására? Hogyan diagnosztizálható? Kérdések és válaszok a májdaganatról.