Hasi CT

Hasi CT

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A CT, vagyis computeres tomográfia egy röntgensugárzáson alapuló diagnosztikai módszer. A CT segítségével pontosan meghatározhatóak a szervezetben zajló kóros folyamatok. További előnye, hogy teljesen fájdalommentes.

Mikor van szükség hasi CT készítésére?

Hasi CT felvételt akkor indokolt készíteni, amikor a hasi ultrahang, illetve a laboreredmények alapján az elváltozás pontosabb megtekintése szükséges (erről kezelőorvosa dönt). A CT alkalmas a máj, a lép, a vesék, a mellékvese, a hasnyálmirigy, a megnagyobbodott nyirokcsomók, a bélrendszer betegségeinek felderítésére.  CT vizsgálat bármely életkorban végezhető, azonban a sugárterhelés miatt nem ajánlott gyermekkorban, illetve várandósság alatt (csupán rendkívül indokolt esetben).

Hogyan készüljön fel a vizsgálatra?

A CT vizsgálat előtt 4-6 órával tilos az étkezés, azonban javasolt szénsavmentes víz, tea bőséges fogyasztása. Amennyiben Ön cukorbeteg, a gyógyszer szedését a vizsgálat előtti 2-3 napban fel kell függeszteni (ezt beszélje meg kezelőorvosával).  Továbbá, ha Ön tartósan gyógyszert szed, egyeztessen erről  kezelőorvosával, ugyanis bizonyos gyógyszerek ideiglenes elhagyása (pl. metmorfin tartalmú gyógyszerek) szükséges lehet. A vizsgálatot megelőző 4 órában kerülje a koffeint és a dohányzást.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A CT vizsgálathoz nem szükséges befeküdni a kórházba. A felvétel elkészítéséhez orvosa használhat úgynevezett kontrasztanyagot (1,5-2 liter folyadék), amelyet vagy meg kell inni, vagy vénán keresztül juttatják be a szervezetbe (ez néhány esetben hasmenést okozhat). Ennek oka a szervhatárok jobb elkülönülése. 

Maga a vizsgálat teljesen fájdalommentes, azonban teljesen mozdulatlannak kell maradnia közben, különben a felvétel sikertelen lesz, így meg kell ismételni.  A vizsgálat során egy vizsgálóasztalra szükséges feküdni, amely folyamatosan beljebb kerül egy kör alakú állvány alá. A CT egy nagy, vastag gyűrűhöz hasonlít, ami működés közben hangos. Közben számítógép segítségével elkészül a felvétel a hasüregről.  Maga a gépben eltöltött vizsgálati idő átlagosan 5-15 perc, azonban az ezt megelőző kontrasztanyag miatt kb. 2 órára tehető a vizsgálat teljes időtartama.

A vizsgálat után

A CT vizsgálat nem jár semmilyen mellékhatással, azonban ha kontrasztanyagot fogyasztott, előfordulhat hányás, hasmenés, így a vizsgálat után javasolt lehet aznap otthon pihenni.

Útmutató

  • Hasi CT felvételt akkor indokolt készíteni, amikor a hasi ultrahang, illetve a laboreredmények alapján az elváltozás pontosabb megtekintése szükséges. A CT alkalmas a máj, a lép, a vesék, a mellékvese, a hasnyálmirigy, a megnagyobbodott nyirokcsomók, a bélrendszer betegségeinek felderítésére.
  • A CT vizsgálat előtt 4-6 órával tilos az étkezés, azonban javasolt szénsavmentes víz, tea bőséges fogyasztása.
  • A felvétel elkészítéséhez orvosa használhat úgynevezett kontrasztanyagot (1,5-2 liter folyadék), amelyet vagy meg kell inni, vagy vénán keresztül juttatják be a szervezetbe.
  • A vizsgálati idő átlagosan 5-15 perc, azonban az ezt megelőző kontrasztanyag miatt kb. 2 órára tehető a vizsgálat teljes időintervalluma.
Hasi CT - Részletesen a témáról
Milyen vizsgálatokra számíthatunk IBS gyanúja esetén?
A bizonytalan eredetű hasi diszkomfort, fájdalom, haspuffadás, széklet problémák esetén felmerülhet az irritábilis bélszindróma gyanúja, amely esetén indokolt a teljes körű kivizsgálás. Milyen vizsgálatokra számíthatunk ilyenkor?
Mikor forduljunk urológushoz, és mikor nephrológushoz?
Vesefájdalom, vesekő vagy egyéb vesetáji panaszok esetén felmerülhet a kérdés, hogy urológushoz vagy nephrológushoz forduljunk. Az alábbiakban összeszedtük, hogy mikor, melyik szakterület segíthet.
Milyen esetekben javasolt a hasi ultrahang elvégzése?
A hasi ultrahang az egyik leggyakrabban végzett radiológiai vizsgálat, mellyel képet kaphatunk a has és a kismedence szerveiről, esetleges eltéréseiről. Lássuk, milyen panaszok esetén indokolt a hasi ultrahang vizsgálat elvégzése és hogyan készülhetünk fel rá!
Hogyan étkezzünk epekövesség esetén?
Bizonyos ételek fogyasztásával növelhetjük annak az esélyét, hogy epekő alakuljon ki a szervezetünkben, a megfelelő diéta betartásával pedig mérsékelhetjük panaszainkat. A következő általános érvényű diétás javaslatokat mindenképp ajánlatos betartanunk attól függetlenül, hogy betegségünk mennyire előrehaladott állapotban van.
Mi a radioembolizációs eljárás előnye?
Az elsődleges és másodlagos májdaganatban szenvedő betegeknek a Semmelweis Egyetem Onko-intervenciós Részlege elsőként nyújt terápiás lehetőséget radioembolizációval. Kérdések és válaszok az eljárásról.
Hasznos lehet
Hogyan hat a szüleink, nagyszüleink életmódja a miénkre?
Génjeink, szórványos mutációktól eltekintve, egy életen át változatlanok. Epigenetikai mintázatunk számos elemét viszont az életmód befolyásolja, tehát az epigenetikai jelek következménye...
Milyen tünetek utalhatnak vashiányra?
A vas nélkülözhetetlen nyomelem szervezetünk számára, ugyanis részt vesz az egészséges vörösvértest képzésben. Mikor beszélhetünk normál vas szintről?
Mit tegyek, ha gluténérzékenységre gyanakszom?
Gyakran puffad és fáj a hasad? Szinte állandósult hasmenésed megnehezíti a mindennapjaidat? Úgy gondolod, hogy a gluténérzékenység állhat a háttérben? Összeszedtük a legfontosabb lépéseket, amivel...
Hogyan készüljünk a terhességi ultrahangra?
Hogyan készüljünk a terhességi ultrahang vizsgálatokra? Mikorra ütemezik a vizsgálatokat, és milyen információkat kaphatunk ilyenkor? A legfontosabb kérdések és válaszok a terhességi ultrahanggal...