Kiket érint?
Leginkább a nyugati országokra jellemző, és ezen belül is a bulimia jelenleg gyakrabban alakul ki, mint az anorexia. Bármelyik korosztályt érintheti, ám legtöbbször a serdülő lányoknál jelentkezik, tartósan alacsony önértékelési probléma miatt.
Mit nevezünk anorexiának?
Az anorexia nervosa (jelentése: hiányzó vágy) egy pszichoszomatikus betegség, melyben a beteg koplalással törekszik a testsúlyvesztésre. A beteg fejében egy torzult kép áll, melyben saját testét nem, de másokét meg tudja ítélni. Olyan irreális célja van, hogy minél vékonyabb akar lenni, mert folyamatosan kövérnek látja magát.
Típusai
- Purgáló: túlmennek az evés korlátozásán, jellemző rájuk az önhánytatás, has és vízhajtók használata. „Öntisztítással” próbálják elérni a kívánt testsúlyt.
- Diétázó: kerülik a zsíros, cukrozott, magas energiatartalmű élelmiszereket, jellemző lehet rájuk a vegetarianizmus, továbbá sok időt szánnak az ételek elkészítésére és akár fel is halmozhatják az ételeket.
Melyek az anorexia tünetei?
- gyomor ér bélrendszeri károsodás,
- életfontosságú funkciók lelassulása,
- alacsony testhőmérséklet,
- alacsony pulzus és vérnyomás,
- gyakori az intenzív testedzés,
- jellemezheti még hiperaktivitás.
Kezelése
Önerőből a beteg nem képes meggyógyulni, ami sajnos akár halálos kimenetelű is lehet.
Mikor beszélünk bulimiáról?
A bulimia szó görög jelentésű szó, mely szerint: „annyit bír, mint egy ökör (ökörétvágy). Jellemzően a 13-15 éves lányok körében alakul ki, előfordulása 1:1000-hez. A bulimia kórlefolyásában és tüneteiben eltér az anorexiától, ugyanis a betegnél falási rohamok jelentkeznek, ezt azonban azzal „csillapítják”, hogy meghánytatják vagy „vízhajtóztatják” magukat.
Melyek a tünetei?
- Nyelőcső gyulladás,
- gyomorégés,
- menstruáció kimaradása,
- károsodott fogazat,
- szorongás, unalom,
- alkohol vagy drogfogyasztás,
- erős szexuális ösztönök,
Hogyan kezelhetőek az evészavarok?
Ha olyan szerencsés a beteg, hogy sikerül eljutnia egy szakemberhez, akkor komplex betegségként több terület bevonásával történik a terápia:
- Elsődleges „gyógyszer” az étel,
- a gyógyszeres kezelés önmagában nem elegendő (depresszióra, tüneti kezelésre),
- pszichoterápia,
- mozgásterápia,
- kognitív terápia,
- család és/vagy csoportterápia.
Akkor lesz gyógyultnak tekinthető a beteg, ha elismeri, hogy beteg és meg akar gyógyulni, továbbá visszanyeri a kontrollt az élete felett.
Írta: S.J, újsásgíró, Forrás: A Magyar Tudományos Akadémia folyóirata, Dr. Barna Mária SE EFK Dietetikai Tanszék — Előadás, A XXI. századi fiatalság egészségét különösen veszélyeztető tényezők