
Daganat
1 perces olvasási idő
A daganat olyan szövetszaporulat, amely a szervezet megváltozott sejtjeinek progresszív, irreverzibilis burjánzásából származik. Amennyiben elváltozást észlelünk, mielőbb keressük fel orvosunkat.
A daganatoknak két típusát különböztetjük meg: a jó és a rosszindulatú daganatokat, mely elsősorban attól függ, hogy van-e tiszta határa a szövetszaporulatnak, vagy határok nélkül terjed a környező és áttétek révén a távoli szövetekbe. További különbség a két típus között:
Jóindulatú daganat
- növekedése többnyire lassú, akár meg is állhat
- a szomszédos szövetektől elhatárolódik
- eltávolítás után ritka a kiújulás esélye
- maga a daganat nem veszélyezteti az életet (kivéve, ha térfoglalása miatt történik mindez pl. koponyában alakul ki)
Rosszindulatú daganat
- legtöbbször gyors a növekedési üteme
- áttéteket képezhet, akár távoli szövetekben is
- nincs éles határa, a szomszédos szövetekkel összenő és azokat is pusztítja
- eltávolítás után gyakran kiújul
- tüneteket és egyéb betegségek is kialakulhatnak általa
- kezelés nélkül legtöbb esetben halálos
A szűrés életet menthet
Amennyiben daganatot észlelünk, forduljunk mielőbb szakorvoshoz kivizsgálás céljából. Vérvizsgálattal és képalkotó diagnosztikai eszközökkel gyorsan és pontosan kimutatható a daganat típusának meghatározása, így kezelőorvosunk kiválaszthatja a megfelelő terápiát.
Rendszeres szűréssel korai stádiumban felismerhetőek és sikeresen kezelhetők a rosszindulatú daganatok is.
Útmutató
- A daganat olyan szövetszaporulat, amely a szervezet megváltozott sejtjeinek progresszív, irreverzibilis burjánzásából származik
- A daganatoknak két típusát különböztetjük meg: a jó és a rosszindulatú daganatokat.
- Amennyiben daganatot észlelünk, forduljunk mielőbb szakorvoshoz kivizsgálás céljából.
- Rendszeres szűréssel korai stádiumban felismerhetőek és sikeresen kezelhetők a rosszindulatú daganatok is.
Daganat - Részletesen a témáról

Mivel normál PSA érték mellett is előfordulhat prosztatarák, de kis mértékben akár minden betegség nélkül megnőhet a szintje, ezért a szakemberek többféle vizsgálatot is alkalmaznak a prosztatarák szűrésére. Mit jelenthet a megemelkedett PSA szint?

Évente megközelítőleg 400 000 (0-19 év közötti) gyermeknél diagnosztizálnak daganatos betegséget világszerte. A Nemzetközi Gyermekrák Szervezet és a Nemzetközi Gyermekonkológiai Társaság a leggyakoribb kérdéseket és válaszokat foglalta össze a gyermekkori daganatos megbetegedésekkel kapcsolatban.

Az egészséges életmód, azaz a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás nagyban befolyásolja az egészségi állapotunkat, jelentősen csökkentik a daganatos betegségek, így a prosztataarák előfordulásának esélyét. Mit tehetünk a megelőzésért?

Hatalmas elszántság, erő és kitartás szükséges ahhoz, hogy valaki végleg le tudja tenni a cigarettát, főleg akkor, ha már több éve folytat füsttel mérgezett életmódot. Mi történik a szervezetünkkel, ha sikerül leszoknunk?

A pajzsmirigy, az általa termelt hormonokon keresztül szervezetünk számos pontján fejti ki hatását (anyagcsere, emésztés, szívműködés, menstruációs ciklus, fertilitás, hőháztartás), ebből kifolyólag rendellenes működése szerteágazó tüneteket okozhat. Hogyan ismerjük fel a pajzsmirigy betegséget?

A rosszindulatú daganatok szervspecifikus tünetei változatosak lehetnek annak függvényében, hogy melyik szervet érintik. Fontos azonban tudni, hogy a daganatoknak lehetnek „távoli” hatásai is, ezt nevezzük paraneopláziáknak. Mit tudhatunk ezekről a tünetekről?

Milyen vizsgálatokra számíthatunk prosztata megnagyobbodás esetén? Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa elmondta, milyen vizsgálatok lehetnek szükségesek ilyenkor.

50 év felett a férfiak közel fele tapasztalhatja a prosztata megnagyobbodás tüneteit, és éppen a gyakoriság miatt sokan legyintenek is rá, mondván, ez a kor velejárója. Holott ez a jelenség kezeletlenül további panaszokhoz vezethet. Hogyan ismerjük fel, és milyen esetekben kell kezelni a prosztata megnagyobbodást?
Szerző:
doktorGO egészség okosan
Ajánlott vizsgálat
Szponzorált ajánlatok

Bővebben

Azonos szerv gyakori betegségei

Hasznos lehet

Hogyan kerülhetjük el jövőre a tavaszi fáradtságot?
A tavaszi fáradtság nevű tünetegyüttes valójában nem egy orvosi értelemben vett kórkép, mégis sokakat érint az évszakváltáskor jelentkező álmosság, levertség, fáradékonyság, nyomottabb hangulat...

Mit tegyünk a melanoma rizikófaktorai ellen?
A daganatos megbetegedések mindig multifaktoriálisak, vagyis több tényező hozzájárul a kialakulásukhoz, amelyek közül nem mindegyikre lehetünk hatással. A melanoma rizikófaktorai közül néhányat...

Kihez fordulhatok, ha poszt-COVID pszichés tüneteim vannak?
Számos módszer létezik, amely segítségünkre lehet a poszt-Covid szindróma pszichológiai tüneteinek enyhítésében, azonban ha ezek nem hoznak eredményt, minden esetben érdemes orvoshoz fordulni. Mikor...

Hogyan küzdjük le a poszt-Covid örömtelenség érzését?
Az örömérzés képességének gyengülése vagy az örömtelenség (anhedonia) gyakori tünete a poszt-COVID mentális szindrómának. Ha azt érzékeljük,hogy csökkent az örömre való képességünk, akkor a...